Серце працює безупинно, але має й свій день
29 вересня — Всесвітній день серця, заснований у 1999 році з ініціативи Всесвітньої федерації серця
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/497982/oksana-chorna.jpg)
За даними ВООЗ, серцево-судинні хвороби щороку стають причиною 17,5 мільйона смертей у світі. В Україні діагностують щорічно понад 50 тис. випадків інфаркту міокарда, і цей показник залишається одним із найвищих серед країн Європи. За останні 25 років поширеність серцево-судинних захворювань серед населення України зросла у 3 рази, а рівень смертності від них збільшився на 45%. Як вберегти здоров’я свого серця, розповідає лікарка вищої категорії, кардіологиня Олена Чорній.
— За якими параметрами визначається здоров’я нашого серця?
— Серце — унікальний орган, адже саме від його роботи залежать наше здоров’я та життя загалом. Стан цього органа визначається за багатьма параметрами, і одним з основних є кровопостачання. Тільки за умови достатнього надходження крові, що містить кисень та всі необхідні елементи, наш головний м’яз повноцінно функціонуватиме. Україна, на жаль, залишається в числі лідерів за кількістю смертей від захворювань серця й судин. Ще років з 15−20 тому інфаркти та інсульти вражали людей похилого віку. Тепер ці недуги небезпечно «помолодшали».
— Які захворювання серця найбільш поширені?
— Найпоширенішими захворюваннями є вроджені та набуті вади серця, ішемічна хвороба, миготлива аритмія, тахікардія, атеросклероз тощо. Всі вони небезпечні для життя людини. Кожна перебігає та лікується індивідуально, залежно від особливостей та стану організму пацієнта. Часто гострий інфаркт трапляється на тлі удаваного благополуччя, і якщо допомогу не надати якнайшвидше, значна частина пацієнтів з таким діагнозом помирає упродовж 24 годин після початку нападу. До групи найвищого ризику раптової смерті належать молоді пацієнти, в основному чоловіки, серце яких не готове до гострого коронарного синдрому внаслідок тромботичної оклюзії коронарної артерії (закупорка артерії), порівняно з пацієнтами старшого віку, що мають багаторічний «стаж» серцево-судинної патології.
— Розкажіть про перші методи допомоги за серцевого нападу. Чи може людина до приїзду «швидкої» допомогти собі сама?
— Якщо ви відчули біль у ділянці серця, головне — не панікувати. Негайно викликайте швидку допомогу, бригада медиків може надати першу допомогу дорогою в лікарню. Поки їде «швидка», рекомендується сісти чи прилягти, поклавши під голову високу подушку, щоб тіло розслабилося. Звільнити шию для надходження повітря. Прийняти 0,25 г аспірину, таблетку розжувати і проковтнути, а таблетку нітрогліцерину покласти під язик, не ковтати. Після приїзду лікарів обов’язково повідомте їм, яким чином ви надавали допомогу від серцевого нападу, а також які лікарські препарати і в якій кількості давали хворому.
— До речі, симптом «болить серце» може мати кілька причин? Як їх розрізнити?
— Біль у грудній клітці може бути симптомом багатьох хвороб. За інфаркту найчастіше у людини виникає пекучий біль в центрі грудини. Крім цього, можуть спостерігатися такі симптоми, як нудота, підвищене потовиділення, порушення ритму пульсу, відчуття слабкості, тривоги, також нерідко паморочиться голова. Ішемічна хвороба характеризується важкістю і стисненням у грудях. Можлива іррадіація в лопатку, плечі, руки, горло. У будь-якому випадку симптоми серцевого нападу з’являються не спонтанно, вони переслідують людину місяцями. На початку часто виникають болі за грудиною, що віддають у спину, руку, шию, щелепу, особливо в лівий бік. Також після фізичних навантажень людина може відчувати дискомфорт у грудній клітці, що часто супроводжується болями і задишкою. Якщо відчуваєте щось з вищеназваного, обов’язково зверніться до лікаря.
— Вважається, що чоловіки більше схильні до хвороб серця, це справді так?
— Так, а ще чоловіків захворювання серця і судин вражають у більш ранньому віці, ніж жінок. Одна з причин — зловживання нашими чоловіками шкідливими звичками. Однак існує і виключно гендерний чинник: до настання менопаузи жінок захищає їхній гормональний фон, а точніше, гормон естроген. Але як тільки захисні механізми організму перестають працювати, жінки починають «наздоганяти» чоловіків. Крім того, варто згадати відсутність культури профілактичних обстежень: до лікаря ми звикли звертатися, вже коли нас щось турбує. Уже звичні випадки, коли чоловік у 45−50 років переніс уже два інфаркти і має рівень холестерину 17 за норми 5,2. А все частіше ми бачимо саме таку картину — молоді жінки з ожирінням та артеріальною гіпертензією на цьому тлі, чоловіки працездатного віку, яких раптово розбиває гострий інфаркт чи інсульт. Але ж на початку більшість серцево-судинних захворювань можна вилікувати без ліків і хірургічного втручання, необхідно просто скоригувати спосіб життя. Попри це, люди вважають за краще самі собі встановлювати діагноз, консультуватися з друзями чи сусідами, призначати препарати для лікування, а візит до лікаря відкладають на потім. І ще один поширений симптом — страх перед можливим складним серцевим захворюванням. Якщо в сім’ї, серед найближчих родичів, були випадки інфаркту міокарда або раптової смерті, у серцевих артеріях констатовано відкладення холестерину або ж проведене інвазивне лікування серця та кровоносних судин, то ступінь ризику пацієнта зростає.
— З якого віку та як часто слід перевіряти рівень холестерину у крові?
— Людині, котра піклується про себе та своє здоров’я, потрібно регулярно перевірятися у кардіолога, щоб оцінити ризик захворювання свого серця. Важливо провести якісне обстеження: зробити кардіограму, ехокардіографію серця, навантажувальний тест на велоергометрію, необхідні лабораторні обстеження. Після цього лікар може поставити точний діагноз, визначити рівень небезпеки, за потреби призначити лікування. Тож на запитання, з якого віку слід починати дбати про себе, відповім: робити це ніколи не зарано. З огляду на те, що підвищений рівень холестерину протягом тривалого часу може не завдавати людині жодного дискомфорту, важливо наявність цих проблем констатувати своєчасно.
— У чому полягає дієта для зниження холестерину?
— Існують добові норми споживання холестерину для здорової людини і людини з підвищеним холестерином. Здоровим можна не більш ніж 300 мг холестерину на добу, хворим — не більш ніж 200 мг. При цьому зазначу, що лідерами за вмістом холестерину є печінка (вміст холестерину у 100 г — трохи більше за добову норму здорової людини), нирки (у 100 г — чотири добові норми здорової людини) і курячі яйця, точніше, жовтки (одне яйце — добова норма людини з підвищеним рівнем холестерину). Якщо дуже хочеться чогось жирного, можна дозволити собі шматочок жирного м’яса, але, за можливості, відвареного, а не смаженого, і з великою кількістю свіжих овочів — клітковина, що міститься в овочах, забирає на себе частину холестерину і виводить його з організму природним шляхом.
— Дайте пораду нашим читачам щодо збереження здоров’я серця.
— Нагадаю прописну істину: бережіть здоров’я змолоду. Профілактика хвороб серцево-судинної системи не відрізняється від профілактики інших хвороб. Запобігти захворюванню завжди простіше, ніж лікувати наслідки свого легковажного ставлення. Ось один простий приклад: на гладкі, не оперовані, не пошкоджені підвищенням артеріального тиску судини холестерину відкладається набагато менше, ніж на судини, поверхня яких втратила свою природну гладкість і еластичність. Стежте за своєю вагою. За неправильного харчування або вживання великої кількості жирної їжі на стінках судин з’являються холестеринові бляшки, внаслідок чого просвіт судини значно зменшується, і кров не може нормально циркулювати. Рівень холестерину в крові — це показник, на який найчастіше починаємо звертати увагу лише тоді, коли вже з’явилися серйозні проблеми зі здоров’ям.
За можливості збалансуйте свій раціон, вживайте в їжу якомога більше овочів, фруктів, морепродуктів. Людина пристосована до помірних фізичних навантажень. Це ходьба 30 хвилин у день середнім темпом або активні фізичні вправи 30−40 хвилин на день — навантаження, яке забезпечує спалювання зайвих калорій, нормальний обмін речовин, підтримує в тонусі м’язи.
А якщо проблема зі здоров’ям усе ж виникає, відразу звертайтеся до лікаря і виконуйте всі його рекомендації.