«У Бучі бачив тіла людей, які розтягнулися на два з половиною метри…»
21-річний Андрій-Олександр Ющенко документує злочини російських окупантів
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/457543/zhurnalist.jpg)
У нього постава — як у козака-характерника, з оселедцем на маківці. Але ще більш неймовірна біографія і вчинки. Народився у галицькому містечку Бережанах, жив і вчився у Парижі. Освоїв фах дизайнера, шиє модні речі. Захоплюється історією і кулінарією. Знімався у кіно, працював моделлю. Спілкується дев’ятьма мовами! Фотограф, журналіст, фіксер (супроводжує по Україні зарубіжних репортерів). Нинішню війну побачив на власні очі, як мало хто, без ретуші. До всього цього голими ступнями годинами може стояти на гострих цвяхах. І все це — у свій 21 рік. Знайомтесь: Андрій-Олександр Ющенко.
Мою колекцію одягу у Парижі розкупили за два місяці
— Багато у чому мій світогляд визначив дідусь, знаний краєзнавець, Богдан Тихий, почесний громадянин Бережан, — каже наш співрозмовник. — Змалку я переїхав до Франції. Вступив до університету вчитися на модельєра одягу, але згодом покинув цю справу. Із 16 років автостопом подорожую Європою. Добре знаю англійську, французьку, порозуміюся з німцем, поляком, чехом, португальцем, іспанцем, італійцем, японцем їхніми мовами…
— Чому «охолов» до дизайнерства? Воно було миттєвим юнацьким захопленням?
— Моя мама — кравчиня. Працювала на великі бренди, як от Chanel, Dior. Мені передався її творчий дух. Моделював для високої моди (от кутюр) і повсякденної — прет-а-порте (у перекладі, готове для носіння). Маю власну колекцію одягу. Запустив свою лінійку модних речей, де були шарфи, кофти, сумки, — їх розкупили за два місяці…
Але було цікаво пізнавати щось нове. До 18 років накрутив у подорожах тисячі кілометрів. Їздив автостопом. У похідний наплечник брав лише светр, навушники, книжку, павербанк.
Мав навички виживання. Міг зайти у ресторан і сказати: «Помию посуд, а ви мене нагодуєте». Можу малювати, фотографувати. Певний час працював моделлю. Знімався у художньому кіно, у рекламі одягу. Куховарив. Змінив 15 навчальних закладів.
Хочеться побачити життя у різних ракурсах.
Останні п’ять років не вживаю алкоголю, стільки ж часу не їм м’яса. Коли не робиш чогось, з’являється місце для альтернативи. Відкрив для себе тисячі нових овочів, ягід, фруктів, які не спробував би, якби не відмовився від м’яса. Те ж саме з алкоголем. Не ходжу у бари. У мене змінилося оточення. Вивільнений час зайняв новим — нову мову вивчити, кудись поїхати. Мене цікавлять історія, медицина, кінематограф, архітектура, генетика, нутриціологія (наука правильного харчування). Своє життя описав би як пошук інструментів оптимального життя.
«Західні журналісти не хотіли травмувати своїх читачів»
— За такого розмаїття чим займаєшся тепер?
— Моя нинішня робота пов’язана з журналістикою. Допомагаю закордонним репортерам, які приїхали в Україну, висвітлювати війну. Супроводжую їх від початку до завершення відрядження в Україні. Вирішую проїзд преси через блокпости, перекладаю їм. Специфіка моєї роботи дозволяє контактувати з міністрами українського уряду. Разом з французькими кореспондентами брав інтерв’ю у Віталія Кличка.
У гарячих точках — від третього тижня війни. Допомагав журналістам під час відвідання дитячого госпіталю у Запоріжжі, спілкувалися з людьми, які щойно вибралися з Маріуполя. Бачив людей без ніг, рук, почув величезну кількість трагічних історій. Інформацію пропускаю через себе кілька разів різними мовами, за день використовую їх чотири.
Під час окупації росіянами Київської області ми знімали бомбардування столиці. Падали ракета, снаряд — через пів години були вже на цьому місці. Бачив жахіття Бучі, Ірпеня, Гостомеля, Макарова, Бородянки… Все це документували.
— Росіяни на весь світ лементували, що жахливі сцени у Бучі — «постановки»…
— На власні очі бачив, що таке насильницькі вбивства. Був на ексгумації тіл біля церкви у Бучі, на території якої у братських могилах було закопано близько трьох сотень людей. У кожній такій могилі по 50−60 тіл. Із 55 замордованих 48 мали кульові отвори у потилицях. На тілах я бачив сліди тортур, зґвалтувань — всі знущання орків завершувалися пострілом у голову.
У Макарові на дорозі стояла розстріляна з російської БМП цивільна машина — у салоні виднілося дитяче взуття, памперси. Коли підійшли ближче, на продірявленому капоті, дверях помітив сліди людських мізків, довкола була кров і шматки людського м’яса. У тій машині їхало шестеро людей: чоловік, його дружина, дитина, бабуся, ще одна жінка та її дитина. Очевидці згадували: після знищення цієї автівки окупанти вийшли зі своєї БМП і достріляли поранених. Серед трупів побачив півторарічну дитину — від російських куль на ній не було живого місця. А інші люди із цього авто, пошматовані великокаліберним кулеметом, від куль розтягнулися на… два з половиною метри! На тих тілах не було голови.
— Як на це реагували закордонні журналісти?
— Не могли повірити у побачене! Були шоковані, що таке здатна зробити людина. Досі іноземні журналісти мали іншу, пафосну уяву про російську державу та її армію.
— Публікації на іноземних сайтах переглядав? Як було подано зафіксовані події?
— Закордонні журналісти вдавалися до самоцензури. Реальної картини не показували — фото трагедій у їхніх статтях було заблюрено (розмито). Не хотіли травмувати своїх читачів сценами російського насилля в Україні…
— Але хоч на словах деталі побачених жахіть передавали?
— Подробиць вони не описують. Казали: не хочемо лякати нашу аудиторію… Саме через таку дивну позицію я почав публікувати світлини бучанської та інших трагедій у себе в Instagram. Мене там забанили. Знімок замордованої дитини переглянули майже 70 тисяч разів, вісім тисяч разів це фото поширювали. Люди бачили реальну картину війни. Це єдина мета таких моїх публікацій. На мене лягла відповідальність документування військових злочинів росіян. Це важко робити, але інакше вчинити не можу.
Після сцени із розстріляними дітьми пішов під льодяний душ
— Як давав раду з емоціями? Як приходив до тями?
— Щоранку вставав о 5.30. День починав з того, що йшов під гарячий душ, потім — під холодний. Після сцени з розстріляними дітьми повернувся у готель і пів години стояв під льодяною водою. Потім вмикав гарячу, а далі — знову холодну.
Мене тримають злість на ворога і важливість того, що роблю. Чим більше людей дізнається те, що бачив я, тим частіше вони говоритимуть про зло і матимуть сміливість опиратися йому.
Щасливий, що є свідком цієї боротьби. Вірю, що нарешті покінчимо з російською імперією, її 300-літнім терором, який розпочався зі знищення Запорізької Січі. Місія перемогти ворога лягла на наші плечі.
Тисячі моїх фотографій, десятки годин відеоаудіозаписів з війни мають стати доказами злочинів агресора.
Стояння на цвяхах робить ноги як у дитини
— Ти займаєшся і такою справою, як «цвяхостій». Це різновид йоги?
— Йдеться про фізичну і ментальну практику. Після стояння на цвяхах відчуваєш, ніби заново народився.
Цвяхи — це боротьба зі самим собою.
/wz.lviv.ua/images/interview/2022/05/tsviakhy.jpg)
Цвяхостій — це дві дощечки, у кожній з яких зазвичай вбито в середньому 400 цвяхів. Світовий рекорд стояння на цвяхах — 12 годин! Практикую цвяхостій з дошками, куди було вбито 170 цвяхів. Якщо цвяхів менше — біль більший. Тому більше потрібно спротиву для свого мозку, який каже: «Що ти робиш? Тобі боляче — зійди з цвяхів!». А ти, з розуміння того, що цвяхи не можуть поранити, і що вони роблять добро для твого подальшого життя, продовжуєш на них стояти…
Перший раз стояв на цвяхах 45 хвилин. Мені ніхто нічого не пояснював. Сказав собі: чи можу стояти на цвяхах? І спробував. Наступного разу простояв 4 години 20 хвилин. Хотів побити світовий рекорд. Прагнув простояти на цвяхах 13 годин. Я народився 13 числа…
Раніше до стояння на цвяхах ставився як до розваги. А потім почав думати про катування. Уявляв, як росіяни знущалися колись з воїнів УПА. Сказав собі: порівняно з тими катуваннями мої цвяхи — нічого! Це не боляче! І казав собі: я — українець, я — козак, я — лемко! Бив себе у груди і казав: як я не можу стояти на цвяхах, якщо наші воїни витримали великі тортури?! Думав про долю українського народу — і 25 хвилин ридав на цвяхах. Не боліло тіло. Боліла душа за український народ. Зробив собі установку — і вийшло стояти на цвяхах п’ять годин.
— Як після цього почувалися твої ноги?
— Вони були як у дитини. Я експериментував із цвяхами. Заскакував на них — і не поранився. Стоячи на цвяхах, можу підняти 80-кілограмову людину і тримати її на плечах. Можу стояти на цвяхах на одній нозі і тримати 75-кілограмову людину. Навантаження на одну мою п’ятку — 170 кг. На спині мені вдалося протримати 87-кілограмового хлопця упродовж восьми хвилин!
— Для чого тобі все це?
— Коли почав працювати з цвяхами, зрозумів, що це — найефективніший спосіб стати кращим. Я поставив на цвяхи шість сотень людей.
— Як ти і вони змінилися після цього?
— Зник страх. Не боюся своїх ворогів. Бути українцем — бути сміливцем.
Читайте також: «Закохався у красуню-бандерівку — тепер пишу пісні українською»