«Переможемо, бо ми на своїй, Богом даній, землі»
Ексклюзивне інтерв’ю з актором Дмитром Лінартовичем, який добровольцем пішов захищати рідну землю
Цього актора добре знають в Україні, а особливу популярність йому принесла стрічка Михайла Іллєнка «Той, що пройшов крізь вогонь». У фільмі він Іван Додока, а у житті — Дмитро Лінартович. Закоханий в Україну актор із принциповою позицією. Таким його виховав батько — відомий український актор Костянтин Лінартович. Коли Михайло Іллєнко знімав свою героїчну «Толоку», Лінартовича забрали в АТО. Дмитро тоді лише попросив, щоб дали відтермінування, бо ж фільм треба дозняти. Але воєнком був невблаганним. А потім були зйомки в українсько-чеському фільмі «Осінні спогади». Чеському продюсеру Віктору Вільгельму вдалося «випросити» Лінартовича у високого командування лише на два місяці… І от тепер, коли росіяни 24 лютого вторглися в Україну, Дмитро Лінартович не чекав, поки прийде повістка. Зібрався, відвіз дружину і своїх козаків (так називає маленьких синів. — Г.Я.) у безпечне місце, а наступного дня вже був у строю.
— Дмитре, знаю, військову форму одягнули не задля нової ролі…
— Війна мене застала не зараз, а 1993 року, коли у Будинку офіцерів був сформований Театр Збройних сил України. Я був учнем старших класів, але вже тоді грав у цьому театрі. З виставами ми їздили по військових частинах. Заснував цей театр актор, режисер, кіносценарист Костянтин Лінартович. Уже тоді актори нашого театру грали вистави лише українською мовою і на українську тематику. Вже тоді я бачив очі військових, які були спраглі підтримки, якої їм тоді так не вистачало. Пригадую, літали з виставами у Крим. Людям там подобалися наші вистави… Потім мене призвали до війська. Я служив у Прикордонних військах. Це був 1997 рік. І хоча я служив вже у незалежній Україні, але стара система ще бурхливо процвітала. Тоді нашим ворогом була сама система кацапської армії, яка будувалася на «виховній роботі», — знущанні, цькуванні, дідівщині… Ми робили все для того, аби щезла московитська форма недолугої армійської служби.
— А далі вже була війна на сході?
— Так, це був 2016-й. Мене призвали у шостій хвилі мобілізації. Вручили повістку, і я пішов. Тут уже був фізичний ворог… Не можна говорити, що війна почалася 24 лютого. Війна триває давно!
— А тепер де вас застала війна?
— Коли почалося повномасштабне вторгнення росії в Україну, мене ніхто не кликав, повісток мені не вручали — я пішов добровільно. У військкоматі записався до тероборони. Зателефонував своїм друзям-поетам, які вже там були, і мені пощастило потрапити у 126-у бригаду, де я зараз проходжу службу.
— Тобто можете відлучитися і поїхати додому відіспатися?
— У жодному разі! Ми несемо повноцінну службу зі зброєю в руках, як інші військові. Це і прочісування лісу, і блок-пости, і чергування у житлових масивах. Наразі відійшло акторське ремесло. Я виконую громадянський обов’язок. Це за покликом серця, бо я не зміг би по-іншому. Я такий є. І нестиму службу доти, поки Україна не переможе. А ми переможемо обов’язково, бо ми на своїй, Богом даній, землі, за нами правда! Тут наші діти і наші родини, яких треба захищати. У нас велике майбутнє, ми зробимо Україну заможною і україномовною.
До речі, коли я був маленький, мріяв стати військовим. Коли бачив військового чи пожежника, мене аж гордість розпирала за цих людей. Вони мені здавалися такими мужніми, сильними. Ми з батьком не раз ходили у військовий магазин, де він купував мені сорочку захисного кольору. Її для мене перешивали, емблеми, шеврони… З цією мрією у 16-річному віці стрибнув з парашутом.
— А чому не стали військовим?
— Бо я людина творча. Після строкової служби вступив у театральний інститут і почав займатися творчістю. Але завжди пам’ятав, що війна вже є. Бо ще коли ми на початку 90-х їздили на гастролі до Криму, я бачив, що хлопці у військових частинах вже стояли «заряджені». Їх непокоїло, що вони разом на одному клапті з московитами, які поводяться хамовито, зверхньо, в яких загарбницька психологія… Я вже тоді чітко знав, хто свій, а хто ворог.
— Як поставилася ваша дружина до того, що ви пішли добровольцем, адже маєте двох маленьких синів?
— Саме тому й пішов, щоб захистити дружину і своїх синів — своїх козаків, як їх називаю, Мирослава і Зореслава. Батько зателефонував мені дуже рано: «Сину, війна!». Допоміг дружині зібратися і зібрати козаків, вивіз родину у безпечне місце. Сказав дружині: «Повертаюся, бо їду одягати камуфльовану форму». Вона не заперечувала, погодилася, мовляв, це твоє рішення і твій вибір. Дружина бачила, що я не зможу бути деінде, якщо ворог топче мою землю. Знаю, що змиритися з цим їй було болісно, бо моя дружина, як і кожна жінка, хоче, щоб чоловік був поруч.
— Бачила у соцмережах світлину, на якій ви з батьком, Костянтином Лінартовичем. Він також у територіальній обороні?
— Батькові 71 рік. Як свідомий громадянин, не міг стояти осторонь. Коли у Києві було багато диверсійних груп, коли ставили «мітки», він з групою людей виходив на чергування. Контролювали територію, прилеглу до будинку. Батько також свого часу відслужив в армії, пробував себе у Суворовському училищі, потім — у Миколаївській «мореходці». Коли їх послали у тодішню Чехословаччину, він уже тоді розумів, що таке несправедливість, хто віддає загарбницькі накази. Тато розповідав, як зупиняв деяких кацапів, які зі зброєю у руках нахабно поводилися у магазинах чи кав’ярнях, щось вимагали. Тато добре знає, що таке бойові набої… А далі був Театр Збройних сил України, який він створив і з яким об’їздив багато військових частин.
— Багато людей не вірили, що путін нападе. Чи сподівалися ви, що це все-таки станеться?
— Та вже давним-давно росія хотіла, хоче і буде хотіти це зробити. Це буде постійне посягання. Це будуть постійні вторгнення, диверсії, в інформаційному просторі злочинні контенти проти України. Звісно, ми переможемо! Кишка у путіна затонка! Він боягуз за натурою. Але за рашистами — підлість. Бо мають у генетиці таку жилку, як вандалізм, садизм. Що вони зробили в Маріуполі, Харкові, Бучі… Стріляли у потилицю, скроню. Мені навіть страшно усе це повторювати. Це геноцид України! Хоча насправді нічого дивного і нового я не побачив, бо пам’ятаю, як я маленьким хлопчиком їздив у Крим. Дружив з однолітками-татарами. І бачив, як поводяться росіяни у Криму — зверхньо, по-хамськи… Зрештою, так вони поводяться не лише у Криму, а всюди, куди б не приїхали. Бо у них загарбницька психологія. Така їхня ментальність. Їх так вчили змалечку. У них така «прошивка», і цього з них не вибити. Бо це така нація.
— Минуло півтора місяця з початку нападу росії на Україну. Який день був для вас найстрашнішим?
— Не було. Я знав, що так буде. Що треба буде поставити крапку на цих покидьках… Безумовно, мені страшно за українських дітей, матерів, мені болить кожна невинна смерть. Болить за всіх закатованих. Це те саме, що Розстріляне Відродження. Зміст той самий, тільки інша форма. Тюрми, знущання, цькування, садизм, вандалізм… Але, повторюю, ми переможемо. Але потім за цю перемогу й нашу свободу треба боротися. До кінця. Доти, допоки ця планета Земля крутиться.