«Моя телегероїня, медсестра Рупор, лише вдає, що не любить дітей. А у глибині душі добра»
Ексклюзивне інтерв’ю з відомою українською актрисою Віталіною Біблів
У творчому портфелі Віталіни Біблів багато ролей у театрі і кіно. Режисери добре знають: якщо Віталіна в їхньому фільмі, це вже гарантія успіху. В останні дні серпня на телеканалі «Україна» стартував показ 40-серійного комедійного серіалу «Люся Інтерн», у якому Біблів грає ефектну старшу медсестру на прізвисько Рупор. Про нову роль, акторську професію та особисте життя Віталіна Біблів розповіла журналістці «ВЗ».
— Віталіно, пригадую вашу роботу у фільмі Володимира Тихого «Брама». А тепер ось кардинальна зміна — з драматичної ролі Слави ви стали Рупором у легкій комедії. Хто вона, ваша героїня?
— Рупор у доброму сенсі — сублімація усіх жінок Святошинського району, безпосередньо вулиці Туполєва і трохи Троєщини. Моя героїня дає всім зрозуміти, що це вона у лікарні найголовніша. Рупор любить золоті прикраси, у неї на шиї обов’язково висить іконка. А ще вона обожнює дивитися ток-шоу, яке веде Олексій Суханов, не пропускає жодного з них і навіть дивиться у повторі.
— А ви зустрічали таких медсестер у житті?
— Є реальна жінка, яка й стала прототипом моєї героїні. На своє нещастя, я лежала майже три місяці у відділенні офтальмології у Київській обласній лікарні, і там була приблизно така ж медсестра. Тільки вона була дуже зла, а Рупор — ні. Моя героїня робить вигляд, ніби не любить дітей і тварин, але у глибині душі вона м’яка і добра.
— Ваша героїня кардинально змінює своє життя. А вам не хотілося б вивчати щось нове, не дотичне до кінематографа чи театру?
— Я хочу знати італійську та англійську мови. Це не пов’язано з роботою, і мені просто подобається. Торік улітку італійські режисери запрошували мене на одну з головних ролей у повний метр. І там треба було говорити монологи італійською. Я готувалася до проб десять днів. Мені пощастило: моя подруга — перекладач з італійської. Вона мені писала нашими літерами італійські слова (сміється. — Г. Я.). А так, щоб піти спеціально вчитися? Ой, ні! Я стільки років вчилася, потім багато їздила і займалася за кордоном. У мене були театральні тренінги, на яких збираються актори з усього світу, що розмовляють різними мовами. А гуру з пластики чи з емоцій у цей час ділиться з вами своїми знаннями. І врешті-решт усе це має вилитися у творчість… Це чудовий досвід, але він у мене вже був. Я наситилася такими тренінгами, хоча розумію, що хтось може мені дорікнути: «Вона просто не хоче вчитися». Наразі такого бажання не маю.
— Чи була у вас така роль, у якій ви розуміли, що в житті поводитеся так, як ваш персонаж?
— Аякже! Я ж просто провідник і трансформую ці образи. Створюю їх на театральній сцені, або на знімальному майданчику, вбираючи цей «одяг» на себе, і вже тоді відтворюю емоції, звуки, що характерні для мого персонажа. Люди ж також вигадують таких героїв, як кажуть, не «зі стелі». Вони живуть серед нас, їздять у маршрутках і в метро. До прикладу, я ніколи у житті не зможу поводитися так, як моя героїня Любаня, що і «в палаючу хату увійде, і коня на скаку зупинить». Насправді, я дуже скромна людина, закрита і замкнута. А от мої персонажі дають мені те, чого у звичайному житті зробити не можу.
— Знаю, що ви — людина делікатна. Але іноді це заважає у житті…
— Заважає. Особливо, коли треба поставити себе так, як Любаня чи Віта Ігорівна з «Жіночого лікаря», а я не можу цього зробити.
— Акторки люблять відвідувати майстер-класи, на яких обговорюють, зокрема, тему жіночності…
— Моя тема — на знімальному майданчику. І вона триває цілодобово. Якби у мене був зайвий час, або мене не влаштовувало те, якою я є, можливо, мені би також захотілося відвідувати такі тренінги, носити сукні до землі, довжелезні сережки у вухах і браслети. Але я не отримую від усього цього задоволення. Люблю сукні у стилі кантрі.
Окрім того, за медичними показаннями мені не можна носити взуття на підборах, оскільки у мене була травма обох ніг. Усі дівчата у кіно про це знають. Тож коли я приходжу на зйомки, то одягаю взуття або на суцільній підошві, або на танкетці. Бо інакше через дві з половиною години так викручує ноги, що мені вже не важливо, як я виглядаю у сукні до землі… Вважаю, носити треба те, у чому жінці зручно ходити. І якщо дівчина почувається комфортно у довгих сукнях, з перснями і браслетами — це чудово! Захоплююся такими людьми і навіть запитую у деяких своїх колег: «І як тобі вдається бути такою красивою? Оголила плечі, завжди рівна осанка, і 12 годин на високих підборах!». А загалом, мені ці пошуки себе вже нецікаві.
— Ви з родини військовослужбовців. Спосіб життя батьків якось позначився на вашому світосприйнятті?
— Радше додав самоорганізації і пунктуальності. Я завжди відповідаю за свої вчинки. Мене цього спеціально не вчили, не тикали, як кошеня, носом у лоток. Таке ставлення до всього, що мене оточує, передалося від батьків.
— Чула, що колекціонуєте каміння. Який з усіх каменів найдорожчий і найцінніший для вас?
— У мене таких кілька. До прикладу, мені привезли камінь з НАСА — шматок метеорита. Був випадок після інституту, коли Саша Куколенко (тепер він — мій кум) поїхав з друзями у Крим. Вони приїхали до мене посеред ночі з каменем і сказали: «Це тобі! Вози тепер той камінь спотикання з квартири у квартиру». І цей камінь справді завжди був зі мною. Мені не раз казали: «Та залиши його». Але я знову і знову брала той камінь спотикання і везла зі собою. А зараз він лежить у мене вдома. Мабуть, я у минулому житті була каменем, бо я їх відчуваю, і ніколи не візьму того, до якого мене не тягне. Ще жодна людина не привезла мені каменя з поганою енергетикою. І я ще жодного каменя не викинула. Усі камені для мене дуже цінні. Раніше я підписувала кожен камінь, а зараз вони просто лежать по всій хаті. Мої рідні вже до цього звикли (сміється. — Г. Я.).
— Що для вас акторська професія?
— Вважаю, нам, акторам, шалено пощастило: ми на сцені і в кадрі можемо пропрацьовувати якісь свої дитячі травми, невзаємне кохання, образи, — бо у нас є можливість цей біль «підкласти» під персонажа, і таким чином виплакатися і викричатися. Якщо нам потрібні психологи, то більше для того, щоб зрозуміти, як потім відновлюватися. У мене є вистави, після яких худну на три кілограми. Приїжджаю додому, стаю на вагу і бачу, що важу менше. Розумію, яка титанічна праця відбувається всередині, якщо організм отак стресує за ці дві-дві з половиною години… А от відновлюватися до кінця так і не навчилася. Зараз хоча би плюс-мінус вмію, а раніше по два дні мовчала, не могла встати з ліжка і не знала, що маю з цим робити.
— І як зараз відновлюєтеся після зйомок?
— Насамперед має бути повноцінний сон. І навіть не восьмигодинний. Якби вдалося поспати 12 годин, було би чудово. На жаль, так не виходить. Ні, на щастя! Бо є робота, кіно і репетиції. Іноді допомагають зустрічі з друзями після вистави. А ще я навчилася відпускати: виходиш з театру і розумієш, що все залишилося там. Звісно, є фізична втома, але я вже не тягну роль на собі. Ну, і ще один момент. Я ніколи цього не приховувала і не лукавлю: іноді можна випити 100 грамів доброго коньяку, щоб розслабити мозок, організм і лягти спати.
— У вас рідкісне ім’я — Віталіна. Вас так назвали на чиюсь честь?
— Я — єдина дівчина в роду по материнській лінії. До мене народжувалися тільки хлопчики. Коли мене привезли з пологового будинку, приїхали родичі — дядьки з тітками, і усі брали участь у виборі імені для мене. Було багато варіантів — і Галина, і Мар’яна, Ніна, Лариса… Довго сперечалися. На той час ми жили у військовому містечку. У дитячому садочку, куди ходив мій брат, була дівчинка Віталіна. Мій старший від мене на шість років брат закохався у неї. Вирішили написати на клаптиках паперу імена — кожен свою пропозицію — і кинути у батьків кашкет. Братик написав і свій варіант. Витягати папірці з кашкета доручили братикові. Він витягнув папірець, на якому було написано «Віталіна». Коли батьки пішли реєструвати мене у загсі, жінка, яка там працювала, сказала: «В Советском Союзе такого имени нет», і записала мене Вітою. У зрілому віці, коли настав час отримувати паспорт, я змінила і свідоцтво про народження, і у паспорті у мене написано, що я — Віталіна.