«Зранку сухо у роті після надмірно випитого алкоголю? Так загущується кров і підвищується ризик тромбоутворення»
Відомий український судинний хірург, професор Ігор Кобза, має власний досвід лікування судин, по яких сильно б’є коронавірус
За час пандемії професор Кобза оперував і консультував не одного пацієнта, ураженого ковідом. Відповідно ділиться досвідом з колегами-медиками: які препарати добре себе зарекомендували, що варто й чого не варто призначати. Рекомендує зміцнювати імунітет, не пити синтетичних вітамінів і у жодному разі не купувати медичні препарати в аптеці на свій розсуд. Скажімо, усім відомий аспірин небезпечний виникненням кровотеч, тому без призначення лікаря його вживати не можна.
На актуальні запитання кореспондентці «ВЗ» відповідав завідувач кафедри судинної хірургії Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького, професор, доктор наук, керівник Центру трансплантології і серцево-судинної хірургії у Львівській обласній клінічній лікарні, експерт МОЗ України зі судинної патології Ігор Кобза.
— Учені визначили, що чи не найбільше від коронавірусної інфекції потерпають судини. Чому?
— Коронавірус схожий на маленьку кульку, яка має білкову оболонку з так званими шипами. Цими «шипами» вірус може чіплятися за певні рецептори у судинах. Коронавірус насамперед впливає на внутрішню поверхню судин, яка називається ендотелієм. Пошкодження ендотелію призводить до того, що ушкоджується судина і виникають ускладнення — аж до тромбозів. Окрім того, вірус є нейротропним, а це означає, що поширюється по нервах. Якщо у людини, яка захворіла, підвищений артеріальний тиск, то вірус блокує зниження тиску, що призводить до підвищення артеріального тиску і травми стінки судин. Вірус контактує з клітинами крові, особливо з лейкоцитами, викликаючи виділення запальних елементів, і може спричинити так званий цитокіновий шторм. У хворих, інфікованих коронавірусом, відбувається сильна реакція і накопичуються цитокіни. Настає ушкодження судинної стінки, яка спазмується (звужується), і там можуть утворюватися тромби. Це може статися в різних органах: у серці, мозку, у нижніх кінцівках тощо.
Ендотелій судин виробляє оксид азоту (його відкрили у 90-х роках і отримали Нобелівську премію). Це сильна речовина, яка захищає ендотелій і розширює судини. Оксид азоту перешкоджає утворенню тромбів. Але коронавірус впливає на зменшення кількості оксиду азоту. Це призводить до порушення згортання крові і до утворення тромбів. Є препарати, які підвищують його рівень, і цим можна було би скористатися.
— Тому люди п’ють аспірин — щоб розріджувати кров і не допустити утворення тромбів?
— Від 2000 року з’явилось багато наукових робіт, які стверджують, що аспірин більше шкодить, ніж допомагає. Японці у 2019 році опублікували огляд 13 великих наукових досліджень, проведених упродовж останніх років у медицині. Проаналізували понад 164 тисячі пацієнтів, серед яких були ті, які приймали аспірин, і ті, хто його не приймав. Тих, хто приймав аспірин для запобігання одного ускладнення, менше, ніж тих, у кого розвинувся ризик важкої кровотечі внаслідок прийому аспірину. Тобто від аспірину люди швидше отримували кровотечу, ніж користь. Особливо це небезпечно, коли стосується мозку. Однією з причин інсульту може бути медичний препарат, призначений хворому. І на першому місці серед цих препаратів, які можуть спровокувати геморагічний інсульт, — аспірин.
Для боротьби з коронавірусом розробляються вакцини, але швидко виготовлена вакцина — теж ризик, бо не вивчені детально ранні, й особливо пізні реакції на вакцину.
29 вересня у США опубліковано результати дослідження стосовно іншого підходу до боротьби з вірусами. У США зареєстровано близько 40 різних дезагрегантів. Це препарати, які використовують понад 100 років. Американці вивчили, котрі з них найбільш ефективні. Вибрали 17, які детально перевірила спеціальна служба. (Взяли препарати, які мають маленьку молекулярну масу, адже вірус дуже маленький. Щоб на нього впливати, медичний препарат теж повинен мати маленьку молекулярну масу, щоб сильніше діяти на вірус). Штучний розум проаналізував ці препарати. Визначили препарат цілостазол, якого достатньо навіть у маленьких дозах, щоб зруйнувати білкову оболонку вірусу. Але впливати треба не лише на його білкову оболонку, а й на щупальця-колючки, якими він прикріплюється до ендотелію. Виявили, що той препарат має найкращі показники для руйнування цих колючок вірусу.
Аспірин можна замінити більш активними препаратами, які завдають менше шкоди. Наприклад, трифлузал дає удвічі менше ускладнень, ніж аспірин. Якщо на тисячу хворих аспірин дає 13 кровотеч, то трифлузал — 6. А якщо додати цілостазол, відбудеться додатковий вплив на сам вірус.
— Зараз рекомендують приймати вітаміни…
— Це не панацея. Якщо взяти рекомендації американської асоціації з профілактики інсульту за 2014 рік, то вони стверджують, що синтетичні вітаміни у таблетках чи ін'єкціях вкорочують життя. Я рекомендую природні вітаміни! Їсти більше лимонів, часнику, цибулі, які добре впливають на імунітет. Усі знають, що споконвіку вживали українці, щоб бути здоровими. У яблуках, лимонах є той самий вітамін С, але природний. Те, що не зашкодить!
— Кажуть, коронавірус можна вбити алкоголем, який має понад 60 градусів. Тож для профілактики треба пити алкоголь?
— Не рекомендував би пити алкоголь для профілактики. Невідомо, як це вплине на коронавірус, але печінку посадить. Імунітет алкоголь точно знижує. Можна взяти алкоголь для того, щоб ним подихати. Вдихати випари не зашкодить. Але в міру. Мікродози алкоголю навіть запобігають інсульту, але це — мікродози! Йдеться про ложку алкоголю (сухого вина) 3−5 разів на день.
Червоне сухе вино трошки розріджує кров. Газовані напої, як-от шампанське, не рекомендую. Випити пляшку шампанського — дуже токсично, але келих не зашкодить. Алкоголь концентрований — горілка, коньяк, віскі — згущують кров. Люди, які можуть випити більше, знають, що наступного дня сухо у роті. А чому? Відбувається згущення крові — саме тоді й настає тромбоутворення. На тлі вірусу це вкрай небезпечно.
— Ви лікуєте пацієнтів, які перехворіли на ковід. Кажуть, за місяць-два після перенесеного ковіду можуть з’явитися тромби у різних органах.
— Це буває відразу, а не через якийсь час. Є випадки, коли привозять з інфекційної лікарні хворих на ковід, бо настає тромбоз.
— Це зазвичай люди старшого віку?
— Здебільшого старші люди. Стосується це в основному тих, хто має артеріальну гіпертензію, цукровий діабет, ушкоджені судини, — у таких випадках ризик вищий. Тромбоз настає тоді, коли є згущення крові. Під час ковідної хвороби у людини підвищується температура тіла і випаровування. Тому треба вживати набагато більше рідини. Людям до 60−65 років слід вживати на кг маси тіла 30 мл рідини. Тобто на людину масою тіла 70 кілограмів — два літри 100 грамів рідини на день. Якщо ж підвищується температура, то йде посилене випаровування, — тоді необхідно ще більше рідини, щоб зменшити ризик тромботичних ускладнень.
Необхідні свіже повітря, достатній сон, збалансоване харчування. Слід частіше провітрювати приміщення. Є повідомлення про те, що небезпечні кондиціонери. Читав, у Китаї багато людей у ресторані заразилися через кондиціонер. Цікаво, що ті, хто сидів близько біля інфікованого, не захворіли. Від них повітря забиралося, зате інфікувалися ті, хто сидів далеко від хворого.
— Фізична активність? Треба бігати на стадіонах?
— Треба ходити мінімум 6 кілометрів щодня. У жодному разі не бігати! Колись, за Совєтського Союзу, була течія — «біг від інфаркту», потім з’ясували, що біг — це до інфаркту. Якщо людина все життя бігає, хай продовжує. Але якщо колись у молодості бігав, потім перестав, а потім раптом знову захотів бігти, як у молодості, цього робити не можна, бо може статися перевантаження серця, й інфаркт чи інсульт. Ходити люди не припиняють: ні в молодості, ні у старості. Тому — ходіть! Збільшувати дистанції треба поступово, щоб серце звикало до навантажень, а не раптово його навантажувати.