«Захворіли на грип? Обережніше з парацетамолом»
Цей жарознижувальний засіб небезпечний для людей з фоновою патологією печінки
У наступні три місяці захворюваність на грип і ГРВІ традиційно досягне свого максимуму (у цьому епідсезоні). Як запобігти та грамотно лікувати ці захворювання? Про це розповідає лікар-інфекціоніст, д.м.н., професор, заслужений лікар України Ольга Голубовська. Під час онлайн-спілкування «Запитай у лікаря», організованого МОЗ України, пані Ольга відповіла на найбільш часті запитання, які ставлять лікарям українці.
— Чи можна «на око» відрізнити грип від ГРВІ?
— Гострі респіраторні вірусні інфекції викликають різні штами вірусів. Їх багато, практично всі дають однакові симптоми, тому точно сказати, що саме спричинило захворювання, може лише досвідчений інфекціоніст. Грип — також ГРВІ, найбільш небезпечна, особливо, коли людина заражається так званим пандемічним штамом вірусу грипу. Востаннє така ситуація була в Україні 2009 року. Але ніколи не можна бути певним, як мине черговий епідсезон. Наприклад, у США торік від грипу померли 80 тисяч людей, хоча його спричинив неагресивний штам.
— Чи у всіх випадках ГРВІ застосовують однакове лікування?
— ГРВІ, зокрема грип, — це інфекції, які минають самі собою. У народі є такий вислів: «Застуда, яку лікуєш, минає за тиждень, а яку не лікуєш, — за сім днів». Отже, коли розпочався інфекційний процес (і якщо не отримуємо ліків, які діють виключно на цей збудник), то усе, що скероване на швидке припинення цього процесу, є небезпечним. Особливо небезпечно зловживати жарознижувальними засобами. Усі вони мають імуносупресивну дію. Якщо заглянете в інструкцію до парацетамолу, дізнаєтеся, що він впливає на кістковий мозок та інші системи. Парацетамол міститься у багатьох протизастудних пакетованих чаях, які люди п’ють неконтрольовано, і виявляє потужну негативну дію на печінку. Якщо у людини є фонова патологія цього органа (до нас часто потрапляють пацієнти з важким токсичним ураженням печінки, аж до розвитку жовтяниці), це може закінчитися смертю! Багато людей не знають, що вони мають фонову патологію печінки… Максимальна терапевтична доза парацетамолу на добу становить 4 г, а за патології печінки повинна бути удвічі меншою.
Важливо пам’ятати, що температуру до +380С збивати не можна. Якщо вона є вищою і не збивається протягом тривалого часу або протягом 20 хвилин піднялася до +400С, тоді це привід викликати «швидку».
— Є люди, які, застудившись, відразу починають приймати антибіотики…
— Антибіотики жодного відношення до вірусної інфекції не мають! Віруси не чутливі до антибіотиків. Проти вірусів взагалі не розроблено специфічного лікування (за винятком збудників вірусного гепатиту і герпесу).
— Хто потрапляє у групу ризику?
— Якщо йдеться про непандемічні штами вірусів — діти віком до двох років і особи, старші за 65 років, люди зі серцево-судинними і захворюваннями дихальної системи, вагітні жінки. Якщо мова про пандемічні, зокрема вірус H1N1, то це люди з надлишковою вагою, різними метаболічними порушеннями, цукровим діабетом, синдромом інсулінової резистентності, патологіями серцево-судинної і дихальної систем.
— Як уберегтися від зараження грипом?
Вакцинуватися. Завдяки щепленню можна уникнути важкого перебігу захворювання. У першу чергу слід вакцинуватися людям із груп ризику, а також особам, які щодня контактують з великою кількістю людей: лікарям, продавцям, вчителям, вихователям та ін. Вагітні жінки можуть вакцинуватись на будь-якому терміні. Вкрай небезпечно захворіти на грип у період вагітності.
— Коли найкраще зробити щеплення?
— У серпні-вересні, проте вакцинуватися можна протягом усього епідсезону. Імунітет проти грипу після вакцинації зберігається протягом 7−8 місяців.
— А якщо людина вже захворіла?
— Потрібно прийняти спеціальні ліки — інгібітори вірусної нейромінідази (але призначити таку терапію може тільки лікар!). Проте слід пам’ятати, що застосовувати специфічні препарати можна не пізніше, ніж за 48 годин з моменту появи перших симптомів, але найкраще — у перші години, максимум протягом доби. Для профілактики ці лікарські засоби вживати не бажано, оскільки вони викликають резистентність (віруси «звикають» до них і потім, у разі наступних інфікувань, уже не реагують на лікування. — Авт.).
— Як типово проявляється грип?
— Температура, як правило, висока, але це не є симптомом тільки цього захворювання. Найчастіше грип вражає трахею, відбуваються зміни у ротоглотці. Проте яким би не був агресивним грип, через сім днів він або закінчується, або ускладнюється вірусними або бактерійними пневмоніями, ураженнями нервової системи, нирок. Ці ускладнення можуть виникнути навіть через кілька місяців після закінчення захворювання. Підвищена температура, яка супроводжує грип, не повинна триматися довше, ніж 3−5 днів. Якщо тримається довше, значить, уже є ускладнення.
А тим часом…
Учені виявили: інфіковані люди можуть поширювати значну кількість часточок вірусу грипу, просто… дихаючи. Професор Дональд Мілтон, науковець Школи громадського здоров’я Університету Меріленд у Коледж Парку (США), запросив людей, хворих на грип, до себе у лабораторію, і посадив їх у бокси. Навпроти облич піддослідних Мілтон розмістив спеціальні конуси, схожі на витяжки, куди потрапляли крапельки їхньої слини.
Метою було визначити, скільки часточок вірусу виділяють хворі під час кашлю, чхання і звичайного дихання. З’ясувалося, що людина, інфікована вірусом грипу, яка не кашляє і не чхає, виділяє тисячі часточок вірусу! Медичні маски — неефективний засіб захисту від інфікування, бо затримують лише великі краплі з вірусом грипу, а з дрібних — тільки половину…