«Активність протестів залежатиме від того, які домовленості будуть у «нормандському форматі»
Про Майдан говорити зарано, але перший урок на Банковій засвоїли, каже політичний експерт Ярослав Макітра
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/399245/mak123.jpg)
«Даємо людям, які сьогодні називаються владою, невеликий строк — десять діб. Якщо за цей час усі вимоги штабу спротиву капітуляції, руху спротиву, не будуть у повному обсязі гарантовані на законодавчому рівні, то ми говоримо прості речі — час маршів пройшов. Тут сьогодні десятки і десятки тисяч людей. Вони можуть виходити — сто тисяч, мільйон і так далі. Але якщо влада не чує, значить, треба переходити до інших дій… Ми знайдемо варіанти цивільного спротиву населення по всій країні і змусимо владу робити те, чого хоче і вимагає нація», — заявив, виступаючи перед учасниками маршу «Ні — капітуляції!», лідер «Національного корпусу» Андрій Білецький. Із кожною наступною акцією масштаби протесту проти реалізації формули Штайнмаєра наростають, риторика стає жорсткішою й ультимативнішою. Чи задумалися на Банковій про «вогнегасники», і що може спровокувати ще масштабнішу хвилю протестів — у розмові з політекспертом Ярославом Макітрою.
— Акції, об’єднані спільною назвою «Рух опору капітуляції», наразі більше нагадують броунівський рух. Зміст (принаймні той, що на поверхні) — один, ключові інтереси і бачення розвитку ситуації у протистоянні російській агресії та дій України щодо окупованих територій — різні. Чи вдасться знайти різним групам, які влилися у протест, опорні точки дотику і викристалізуватися у справді потужний та дієвий інструмент політично-громадянського тиску?
— Гасло, яке об’єднало учасників акцій, чітке і зрозуміле. Але його наповнення насправді неоднозначне. Бо є різне розуміння речей, і контингент різнорідний. Серед учасників протесту є люди, які критикують Мінські домовленості, як робили це зі самого початку. Є ті, хто називав і продовжує називати згадані угоди безальтернативними. Сумарно усе це дає такий хаотичний рух, в якому узгодити позиції і виробити спільну стратегію протидії здається нереальним. Але ситуація може змінитися, якщо президент Зеленський вдасться до різких, резонансних кроків, які можуть послабити позиції України, у тому числі — на фронті. Особливо, якщо це будуть кроки, необхідність яких уже не можна буде списати на виконання зобов’язань, взятих попередньою владою. Тоді і точки дотику швидко знайдуться, і спільний порядок денний, під яким можуть підписатися ті, хто ще вчора були, здавалось би, непримиренними опонентами.
Активність акцій протесту багато в чому залежатиме від того, які домовленості будуть досягнуті під час зустрічі у «нормандському форматі» і як вони будуть подані. М’яч на полі президента Зеленського і його команди. Якщо з їхнього боку не буде якихось різких, однозначних кроків у бік від інтересів України, то протестні акції можуть поступово реорганізуватися і затухнути.
— Бачимо усе активніші спроби загорнути протест у партійні обгортки, усе більше охочих перетягнути ініціативу на себе. Чи не скомпрометує це саму суть протестних акцій?
— Те, що кожен намагається отримати бали для себе, переслідує особисті, партійні інтереси — звичайна політична боротьба. Не думаю, що консолідація політичних сил, які беруть участь в акції, навіть їх об’єднання під одне знамено щось кардинально змінить у самому протесті.
— На вашу думку, нинішні акції протесту внесли корективи у конспекти, з якими президент Зеленський зібрався на зустріч у «нормандському форматі»?
— Якщо оцінювати масовість й активність протестів, то тут ще далеко до якихось серйозних, епохальних подій. Говорити про черговий Майдан зарано. Але на президента і його команду ці речі, очевидно, вплинули. Якщо спершу була мовчанка, то зараз видно реакцію. Президент почав звертатися до громадян, які вийшли на вулиці. На Банковій розуміють, що сценарії можуть бути набагато агресивнішими, тому намагаються працювати з цією аудиторією. Водночас акції протесту є для Банкової додатковим аргументом у разі ухвалення тих чи інших рішень під час зустрічі «нормандської четвірки» чи після неї.
— Тобто не буде перебільшенням сказати, що під цим кутом протестні акції вигідні Банковій — як наочний аргумент за переговорним столом: є червоні лінії, які обговоренню не підлягають?
— На Мінський процес це вже вплинуло. З боку Росії прозвучали заяви з оцінками, що Зеленський не може приборкати ситуацію… Я б сказав так: фактор протестних акцій не посилює переговорних позицій президента. Але залишається аргументом, на який можна посилатися за певного розвитку подій.
— Президент визнав, що Банкова припустилася серйозної помилки, не налагодивши достатньої комунікації зі суспільством у питаннях, які викликали протестну хвилю. Як діятимуть у плані комунікацій надалі: гратимуть на випередження чи керуватимуться принципом «будемо вирішувати проблеми у міру їх надходження»?
— Зміни у підходах є. Бачимо, зокрема, спроби налагодити діалог з ветеранським середовищем. Показовим був і похід прем’єр-міністра на доволі специфічний захід, до якого мали стосунок ультраправі (після того, як фото Олексія Гончарука з благодійного рок-концерту за участі гуртів «Кому вниз» і «Сокира Перуна», приуроченого до Дня захисника України, виклав у соцмережі лідер праворадикальної організації С14 Євген Карась, прем’єр зробив допис у Facebook, в якому заявив: він не поділяє «жодної людоненависницькоі ідеології — ані нацизму, ані фашизму, ані комунізму». — «ВЗ»). Певне загравання з цією аудиторією вже помітне.
Думаю, Зеленський зрозумів, що припустився помилки ще на День Незалежності, коли відбувся паралельний Марш захисників України. Для президента це був упущений момент, який ще тоді загострив його відносини з ветеранським середовищем. Ніщо не перешкоджало Зеленському очолити 24 серпня цей марш, не змінюючи формат самого святкування Дня Незалежності.
Не виключено, що будуть спроби використати певних представників із націоналістичного середовища для донесення у це середовище месиджів від імені Банкової. Практика не нова. Є націоналістичні організації, які й раніше співпрацювали з українськими спецслужбами, але після зміни влади певний час залишалися у затінку — їх не використовували. Точки дотику є. Інше питання, як це електорально відіб’ється на президентові. Частина електорату Зеленського може негативно сприйняти таку «поглиблену» комунікацію саме з цими організаціями.
— Наскільки виправданою є риторика, яку президент Зеленський використовує як алібі для себе у нинішній ситуації: «не все можна озвучувати», «заздалегідь розкрити плани означає приректи себе на технічну поразку у переговорному процесі»?
— Апелювання до того, що не все можна озвучувати, логічне. У принципі так воно і є. Але ця риторика може спрацьовувати до першої великої зустрічі у переговорному процесі. Якщо там будуть певні речі, які викликатимуть негатив, то далі, звичайно, така риторика не працюватиме. Але тут потрібно розуміти ще й іншу річ. Значна частина виборців, зокрема тих, які беруть участь у протестній акції, досі залишається у парадигмі президентської виборчої кампанії. Є частина суспільства, яка апріорі не сприймає Зеленського. І що б він не говорив, що б не робив, вони будуть критикувати і виступати проти, навіть якщо йтиметься про правильні речі. Інформаційні майданчики для цього є — медійні (ті ж медіаресурси Порошенка), соцмережі. Не йде Зеленський на прес-конференцію — кажуть, погано. Короткий брифінг — зле. Організували багатогодинний прес-марафон — теж погано…
— Наскільки активною буде подальша участь і роль Порошенка у протестних акціях? Перебільшувати її не варто, але і применшувати теж було б наївно.
— Порошенко переслідує дві мети. Перша — залишитися, точніше — відтворитися у великій політиці потужним і впливовим гравцем. Друга — забезпечити собі броню від можливих кримінальних переслідувань. Одна річ — переслідування колишнього президента, інша — переслідування одного з лідерів опозиції. Порошенко діятиме активно, у нього є певний рівень підтримки, свої медійні ресурси. Присутність у тій чи іншій формі буде точно. Інша річ, що вона, можливо, десь зменшує масштаби протесту загалом, викликаючи запитання і сумніви у тієї частини людей, які не схвалюють деякі ініціативи Зеленського, але водночас не сприймають Порошенка.
— Досі було так, що, де з’являлися «Нацкорпус» і Білецький, там виникало запитання про інтереси Авакова. У ситуації з участю «Нацкорпусу» у нинішніх акціях протесту це питання актуальне?
— Воно актуальне навіть з тієї простої причини, що Аваков залишився на посаді міністра внутрішніх справ. Це було контроверсійним рішенням. І очевидно, що однією з умов збереження Авакова було утримання порядку на вулицях, включаючи роботу МВС з націоналістичними групами. Але одна річ — давати такі гарантії, інша — грати у свою політичну гру. І в команді Порошенка, і зараз Аваков вирізняється тим, що здатен самостійно нав’язувати певні сценарії. Тому його інтереси можна шукати у багатьох речах. Але перебільшувати вплив Авакова не варто. Так, є організації, які під певні речі ним задіюються. Але це не настільки ручні структури, щоб кожну свою дію, кожен крок вони погоджували з Аваковим.
— Конкретно у нинішній ситуації може бути інтерес Авакова?
— Бачимо групи впливу, котрі зі середини «роздирають» Зеленського. Той же Богдан, який контролює чимало процесів. Але правопорядок, МВС не під його контролем. Тому навіть у нинішніх протестах можна знайти гру кожного. Коли відбуваються такого роду акції, включається багато гравців. Так було і раніше в українській історії — у 2004−2005 роках, у 2013−2014-му. Часто конфлікти детонують від самої влади, аби зацікавлені гравці могли продемонструвати і наростити свій вплив, мати певні преференції всередині. Але потім усе це закінчується великою хвилею, яка зносить всіх — і тих, хто грав, і тих, хто був поза грою.
Суть — створити проблему, щоб потім її вирішити. Можна ж налякати: ось великий протест, збираються націоналісти, будуть сутички. А потім — все чисто і спокійно, так, як це було 14 жовтня. Далі залишається розповідати, завдяки кому вдалося забезпечити такий порядок: бачите, ефективно спрацювало МВС, якби, мовляв, не я, був би безлад. Усе це може мати місце — така у нас політика. Було б дивним, якби Аваков не намагався вести гру на свою користь, тим паче враховуючи, що він — чужий у «Зе!команді», не є настільки близькою людиною до Зеленського, аби покладатися винятково на президента.