«Мільйон українців, які живуть у Польщі, додому вже не повернуться»
А ті, хто приїхав лише на заробітки, готові працювати по 10−12 годин на день
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/398134/kyryczenko2.jpg)
Прийнято вважати, що українці у Польщі працюють лише прибиральниками, збирають овочі або виконують іншу «чорну» роботу. Та виявляється, чимало наших співвітчизників знаходять роботу за спеціальністю і навіть відкривають власний бізнес. Про це розповів «ВЗ» Євген Кириченко — українець, який заснував одну з найбільших у Польщі агенцій з працевлаштування.
— Я народився у Херсоні. У 22 роки поїхав вчитися в Німеччину на інженера-суднобудівника. Коли закінчував навчання, проходив практику у Ґданську. Туди приїхав мій батько, і ми створили невеличку суднобудівну компанію, — розповідає Євген Кириченко. — Ми успішно працювали п’ять років, у нас було приблизно 70 працівників. Переважно зварників, складальників, інженерів. Але відсотків зо п’ять нашого бізнесу — це був аутстафінг. Простіше кажучи, ми здавали «в оренду» наших працівників, коли у нас не було багато роботи, наші люди могли працювати на іншому підприємстві, поки ми очікували нового замовлення на наше підприємство. Коли я вчився у Німеччині, працював на такій фірмі, як моя зараз: щотижня мене посилали на різні роботи. За час навчання я встиг попрацювати на сотні підприємств у Бремені та регіоні.
Доки ми будували кораблі для німецьких та норвезьких замовників, зловив себе на тому, що мені цікавіше працювати з людьми, вирішувати їхні проблеми. Навіть якщо трапляються і несподіванки: інколи треба йти в поліцію через проблеми, які у них виникають, зустрічати їх вночі на вокзалі чи везти у лікарню. Переконав батька закрити суднобудівну фірму і перейти у сферу послуг. За пів року ми вже працювали майже з усіма верфями у Ґданську і Ґдині, набрали на роботу близько ста зварників, складальників та інженерів. Усі — українці, переважно з Херсона та Миколаєва. Потім розширились на інші спеціальності та ринки. Спочатку польські підприємства неохоче брали працівників з України, хоча й відчували дефіцит кадрів. Вважали, що усі українці — пияки. І нам доводилось довго переконували, що це нормальні люди, візьміть, спробуйте. Тепер майже на кожному польському виробничому підприємстві працюють українці.
— Але у тій же Ґдині нещодавно був скандал через те, що один з ресторанів розмістив оголошення про прийом на роботу, де було сказано: «ніяких українців чи їм подібних».
— Такі випадки ксенофобії — поодинокі. Загалом ставляться добре, і українці працюють у всіх сферах — від двірників до топменеджменту. Я розділяю клієнтів на три категорії. Ідеальний клієнт — працівник, який приїхав, аби заробити грошей і привезти їх додому. Таких найбільше. Друга категорія — люди, які приїжджають на роботу з метою залишитись тут. Третя категорія — люди, які хочуть побути на роботі і отримати за це гроші. Їм важко зрозуміти, що каву треба пити під час обідньої перерви, а не під час роботи. Якщо ти стаєш до верстата, то маєш працювати дві години без зупинки. Потім є 10 хв перерви, за які можна випити кави чи покурити. Але рівно через 10 хв ти знову маєш стати до роботи. І коли такі люди потрапляють на виробництво, їх виганяють через три тижні або й через три дні. На щастя, таких клієнтів у нас не більше 10%. Але саме через них переважно заповнюють Інтернет історіями про лінивих чи нечесних українців, а ті горе-працівники заповнюють Інтернет історіями про начебто жахливе ставлення поляків до українських працівників.
— Чи не вигідніше заробітчанину шукати роботу прямо, а не через аутстафінгову фірму?
— Без посередників краще працевлаштовуватися на невеликі фірми. Наші послуги оплачує роботодавець, тому малому бізнесу не вигідно з нами працювати. Зрештою, нам теж вигідніше працювати з великими компаніями, які залучають у нас від двадцяти людей. Працівників беруть під певний проєкт, який рано чи пізно закінчується. До закінчення контракту з одним підприємством ми уже намагаємось підібрати цій команді іншу роботу. Працівникам вигідно, бо вони не витрачають часу на пошуки нової роботи.
— На яку зарплату можуть розраховувати українці у Польщі?
— Мінімальна зарплата у Польщі 2250 злотих брутто, тобто до вирахування податків. Менше нікому, в тому числі іноземцю, платити не можна. І один з трюків, яким часто користуються роботодавці, — вказують в оголошенні зарплату брутто. Наприклад, 15 злотих за годину. Ми робітникам платимо 11−14 злотих на руки за некваліфіковану роботу. А тут хтось пообіцяв 15! І вони тікають туди, працюють місяць чи півтора, а потім виявляється, що з цих грошей вирахували податки, плату за житло, і в результаті вони отримують 10. Тому якщо вам пропонують за некваліфіковану роботу 15−16 злотих, то це або сума до вирахування податків, або вас хочуть працевлаштувати нелегально, або вас просто хочуть «кинути» після місяця-півтора роботи.
— Все частіше з’являються повідомлення про випадки шахрайств з залученням українців. Українця беруть на керівну посаду, потім фірма банкрутує і шукають керівника. Вам про такі випадки відомо?
— З таким шахрайством із залученням українців я не стикався. Але потрапив у схожу неприємність з фірмою, де керівником був італієць. Ми будували автобан, люди виконали роботу, а цей італієць зник. Поліція його шукала, але марно. А з людьми довелось розраховуватись нам, адже вони працевлаштовані у нас, і ми, як я вже казав, не можемо не розрахуватися із нашими робітниками, бо маємо з ними офіційно укладені договори. Ще був випадок шахрайства на будівництві. Ми давали людей на фірму, яка була підрядником на будівництві. Нам запропонували добрі ставки, відповідно, ми людям добре платили. За перший місяць вони заплатили вчасно, за другий лише частину і попросили зачекати. А наприкінці будівництва приїжджає директор на своєму класному джипі і каже, що грошей нема, він банкрут, усі питання — до суду. Нам були винні близько 180 тисяч злотих. Подали до суду — на нього нічого не оформлено. Але з людьми ми мусили розрахуватись, хоча для нас це були величезні збитки.
— Якщо з українцями стаються нещасні випадки чи якісь неприємності, наскільки наші консульські організації допомагають?
— Я намагався контактувати з консульством України у Ґданську. Писав консулу, мовляв, ми велика компанія, яка працевлаштовує українців, хотів би зустрітись, налагодити контакт. Відповіді не отримав. Центри допомоги іноземцям влаштовують польські органи самоврядування, співпрацюємо переважно з ними. Часто доводиться допомагати людям, які не були нашими працівниками. Наприклад, допомагали хлопцю, який працював нелегально на будівництві, впав і зламав хребет. Якби він мав медичну страховку, то принаймні відразу потрапив би до лікарні і отримував якісну медичну допомогу так довго, як цього вимагає його стан. І працедавці, які наймають нелегалів, переважно намагаються приховати такі випадки.
— Чи багато українців їдуть на роботу, користуючись безвізом?
— Багато. Нерідко заробітчани приїжджають і уже на місці шукають роботу. Ми з такими людьми теж працюємо. Але на отримання дозволу на їх працевлаштування йде щонайменше 4−5 днів. Часто вони не хочуть чекати, адже приїхали лише на три місяці, і йдуть на роботу нелегально. Але ми уже в системі його зареєстрували на себе. Тобто, йдучи на іншу роботу, ця людина працює нелегально, з усіма негативними для неї наслідками. Загалом десь 20% людей, які у нас реєструються, «випаровуються». Лише за першу половину цього року у Польщі виявили понад вісім тисяч українців, які працювали нелегально. Усім їм поставили депортацію. Вони уже не зможуть легально потрапити у Євросоюз. Якщо людина працює нелегально, їй ніхто не гарантує оплати її роботи, соціального пакета чи вчасної медичної допомоги. Зараз багато інформації про роботодавців-шахраїв в Інтернеті. Тому перед тим, як влаштовуватись на роботу, треба добре вивчити відгуки про фірму, як давно вона на ринку. Обов’язково уточнити, хто і скільки платитиме за житло. Бо буває, що роботодавець пропонує власне житло, а потім вираховує за нього гроші з зарплати.
— Що треба вміти українцям, аби добре заробляти у Польщі?
— Насамперед треба знати мову. Кваліфікований працівник завжди зароблятиме більше, ніж різнороб. Працівникам без кваліфікації завжди кажу: зекономте трохи грошей і підіть вивчіться на спеціаліста. У мене працював хлопець із Сокаля. У них була бригада з 20 чоловік. Я їм пропонував йти вчитись на зварників. Вони сказали, що коли вчились у ПТУ, їм ще стипендію платили, а ми хочемо, щоб вони самі платили за навчання. Він єдиний пішов вчитися. Пройшов двотижневі курси. Я його з лихом пополам запхав на завод, де він два тижні працював безкоштовно. Але потрохи навчився і став суперовим майстром. Нині має свою невеличку фірму і заробляє 45−50 злотих за годину!
— Чи багато українців відкривають власний бізнес у Польщі?
— Наша компанія постійно користується послугами інших фірм — це і оренда житла, і маркетинг, і транспортні послуги. І 90% послуг ми тепер замовляємо в українців. Зазвичай це підприємці, які вже мали бізнес в Україні, а коли переїхали — відкрили бізнес у Польщі. Загалом тут уже приблизно мільйон українців живуть постійно, інколи вже мають власне житло чи відкрили бізнес, перевезли родини та повністю адаптувалися. Вони в Україну не повернуться. Ще приблизно мільйон українців щорічно їздить на заробітки до Польщі. Вони працюють по 10, а то й по 12 годин, аби привезти додому хороші гроші. Зараз саме заробітчани досить міцно підтримують українську економіку. Лише безготівкою торік переказали 6,5 млрд доларів. Але ж більшість заробітчан везуть додому гроші готівкою. Це близько 20 млрд доларів на рік.