Депутат від Аляски повісив у кабінеті шкуру ведмедя
Своїми враженнями від США з журналістом «ВЗ» поділилася помічниця народної депутатки Ярина Капітан
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/390923/zavantazhennia.jpg)
Помічниця народної депутатки Оксани Юринець, Ярина Капітан розповіла журналісту «ВЗ» про свої враження від поїздки за океан. Ярина поїхала до США за американською програмою Open World.
Помічники нардепів мали змогу побачити, як державні структури США, на кшталт українських, співпрацюють із американськими громадянами.
— Спочатку ми приїхали до Вашингтона, — розповідає Ярина Капітан. — Мали зустрічі з конгресменами, сенаторами й членами Палати представників. Це люди, які фактично управляють Америкою. Найбільше запам’яталася зустріч у комітеті закордонних справ. Заступниця голови комітету навіть розплакалася, коли ми розповідали про російську агресію. Про те, скільки у нас хлопців і дівчат загинуло… Також ми потрапили на особистий прийом громадян сенатора Джона Дага. На прийом до сенатора у Вашингтон люди прилетіли з Алабами (кожен штат представляють два сенатори). Один сенатор розповів таку історію: до нього у місцевий офіс прийшов чоловік. Розповів, що під час війни емігрував до Америки. А в Україні у нього залишився брат, і він хоче його знайти. Вони звернулися в українське посольство і знайшли цього чоловіка. Щоб перевірити, чи це справді він, вирішили поставити йому питання про їхнього батька. Запитали: якого кольору у нього було волосся? Хоча насправді їхній батько був лисим… Чоловік відповів правильно. Брати не бачилися понад 40 років і нарешті зустрілися.
/wz.lviv.ua/images/interview/2019/05/ameryka_yaryna.jpg)
— На вашій сторінці у Фейсбук бачила фото з одного із кабінетів у Сенаті, де на стіні — шкура ведмедя… Що це означає?
— Американські депутати у вашингтонських офісах намагаються за допомогою різних атрибутів представити свій округ. Зазвичай виставляють продукцію, яку виробляє той чи інший округ. Наприклад, горішки, картоплю-фрі, поп-корн. Шкура ведмедя на стіні — оригінальний спосіб представлений штат Аляска. Якби ми у кабінеті нардепа повісили шкуру ведмедя, нас би точно не зрозуміли… Але там інше суспільство. Воно відкритіше. І не настільки прискіпливе до таких речей.
/wz.lviv.ua/images/interview/2019/05/amer_f1.jpg)
— Правда, що американці мало спілкуються між собою?
— Це міф! Так, не будуть готувати, аби стіл валився. Можуть прийти у гості з пивом, чипсами, посидіти. Те, що харчуються лише у ресторанах, теж неправда. Хоча частіше купують готову їжу, ніж ми. Американці заходять на інтернет-сторінку магазину, роблять замовлення, магазин їм спаковує замовлене, а вони лише приїжджають до спеціального виходу і усе заносять до авто. Ціни в американських магазинах вказані без податку (очевидно, податок постійно змінюється).
У Вашингтоні ми харчувалися у кав’ярнях. Вони там не такі доглянуті, як у нас. Може бути невитертий стіл, плями від горняток, склянок. Ніхто до уваги цього не бере. Вражають величезні порції. Одна порція — три жінки могли б наїстися! Не розумію, чому американці не змінять цю традицію. Половину цієї їжі викидають.
У ресторанах є обов’язковими чайові. Найвища невихованість, якщо не залишаєш чайових.10% від рахунку мусиш дати, цього правила дотримуються усі. Навіть якщо розраховуєшся карткою, просиш зняти стільки-то чайових.
Ярина розповідає, на вулицях в Америці усюди «швидка їжа»: бургери, хот-доги, лаваші. Щодо повсякденного одягу американці невибагливі, головне, щоб був чистим. «Полюють» за знижками так само, як і українці. Натомість американці швидше звернуть увагу на мамочку з візком і допоможуть їй, ніж на дівчину, у якої волосся пофарбоване у всі кольори веселки…
— У чому феномен США?
— У тому, що пересічні американці почуваються вільними та захищеними. У Штатах сильна судова система. Це те, чого в американців вчиться цілий світ! Якщо тебе скривдять або щось з тобою станеться, американський незалежний суд стане на бік справедливості. В Алабамі у нас була зустріч з окружним суддею. Жінка сім років очолює той суд. У штаті діє смертна кара. Суддя сказала, їй ще не доводилося виносити вирок зі смертною карою. Не знає, яке це відчуття. Але зараз розглядає справу, де чоловік жорстоко убив свою дитину. І каже, що позивач, напевно, проситиме про смертну кару. І вона буде змушена це клопотання розглядати… Хоча таке рішення одноосібно приймати не буде. Для цього є суд присяжних.
— Корупція в Америці теж є, — веде далі Ярина Капітан. — Іноді й депутатів ловлять на корупційних злочинах… Проте у судах корупції немає. У США на посади суддів людей рекомендують політичні партії. Я жила у сім’ї, де чоловік — республіканець, а дружина — демократка. Він голосував за одного кандидата у президенти, вона — за іншого.
— Нинішній президент Америки — мільярдер Дональд Трамп. Американці задоволені таким вибором?
— Не всі. Трамп робить багато речей, які суперечать усій попередній політиці. Йому усі попередні президенти Америки кажуть: «Потрібно декларувати доходи! Це не передбачено законом, але це передбачено совістю». А він відповідає: «Я Трамп! Я не хочу». Захотів біля Білого дому побудувати готель «Трамп» — і побудував. Трамп керується власними принципами, і суспільство не має на нього впливу. Для багатьох стало великою несподіванкою, що він став президентом… Але в Америці державна система працює злагоджено. Якщо навіть прибрати президента, державна система й надалі працюватиме.
— А сім’я, у якій ви жили, знала бодай щось про Україну?
— Жінка родом з Росії, переїхала до Америки, коли була студенткою. Вийшла заміж. Їм, до речі, ніхто не платить за те, що приймають вдома гостей з-за кордону. Це їхній доброчинний внесок у розвиток демократії у світі. Годують гостей за власний кошт. Надають житло (обов'язковою умовою є окрема кімната). У нашій сім’ї готував чоловік. Він військовий. Його дружина працює у компанії, яка пов’язана з комунікацією та інформаційними технологіями. Коли ми приїхали, чоловік стояв біля плити. Смажив котлети. Тож це міф, що американці не готують.
Ярина розповідає про темношкірого міського голову Бірмінгема (штат Алабама), який вразив усю делегацію. У цьому місті 70% - темношкіре населення. Мер сучасний, його підтримує молодь.
— Ми спочатку подумали, що це якийсь репер зайшов, — усміхається Ярина Капітан. — Потім побачили у приймальні журнали, і він на обкладинці — у навушниках. Йому доволі важко управляти містом. У Бірмінгемі високий рівень злочинності, багато наркозалежних. А ось питання расизму у таких містах уже не є гострим. У Монтгомері нещодавно відкрили бетонну інсталяцію — на пам’ять проти насильства над темношкірими. Щоб наступні покоління не повторювали трагічних помилок.