«Не вакцинувати свою дитину — це як їхати у трамваї зайцем. Сподіваючись, що всі інші заплатять за проїзд…»
Професор кафедри імунології Львівського медичного університету Лариса Костюченко радить батькам, які відмовилися від вакцинації дітей, переглянути це рішення
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/386390/kostucenko-f.jpg)
На сьогодні на Львівщині залишаються не щепленими від кору понад 50 тисяч дітей. Про це повідомила директор департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Ірина Микичак. З початку року на кір захворіла 4021 особа, з них 2686 — діти. Одна доросла людина, яка не мала вакцинації, померла. Міністерство охорони здоров’я організувало справжню спецоперацію з вакцинації. У деяких школах щеплення роблять мобільні бригади лікарів… А київські лікарі виїжджають у львівські школи з профілактичними бесідами. Такі консультації проводять разом з місцевими лікарями. За їхніми словами, кір набув нечуваних масштабів. А тому лікарі просять батьків — відмовників від щеплень — переглянути своє рішення. На кону — життя дітей!
На одній з таких зустрічей побувала журналіст «ВЗ». Запитання батьків ми поставили керівникові регіонального імунологічного центру Західноукраїнського медичного центру, професору кафедри імунології Львівського медичного університету ім. Д. Галицького Ларисі Костюченко.
— Пані Ларисо, чому досі не існує ліків від кору?
— Для багатьох вірусів, а кір — вірусна інфекція, медицина не має противірусної терапії. Існують противірусні препарати проти вірусу герпесу, гепатиту B і С, але не всі вони високоефективні. Від СНІДу також не на 100% ефективні. Є сотні інших вірусів, проти яких ліків не існує. Так, наприклад, немає ліків проти вірусу поліомієліту, сказу, кліщового енцефаліту, жовтої лихоманки, проте маємо вакцини проти цих хвороб. Навіщо створювати ліки від поліомієліту, якщо ця хвороба залишилася лише у двох країнах світу, і у планах ВООЗ — ліквідувати інфекцію на планеті за допомогою вакцинації? Те саме можна сказати про кір. Людство пішло шляхом створення вакцини. 2008 року ВООЗ заявила: кір на планеті зникне, якщо всі провакцинуються.
— Чому зараз маємо таку жахливу статистику? Понад 70 тисяч осіб в Україні захворіло на кір від початку спалаху. Львівська область — лідер за кількістю хворих у країні…
— У нас півкраїни невакцинованих людей! У зв’язку зі спалахом 2018 року ми вакцинували понад 80% дітей річного та шестирічного віку. Але, на жаль, залишається дуже багато невакцинованих дітей шкільного віку.
Ситуація з вакцинацією в Україні є однією з найгірших у світі. Нижчі від нас показники охоплення щепленнями мають лише деякі країни Центральної Африки. Є дві основні причини. Одна з них пов’язана з недостатніми закупівлями вакцин. Проте не було такого, що хтось хотів вакцинувати дитину і не міг знайти вакцини. Я думаю, насамперед ситуація пов’язана з низьким рівнем довіри до медицини, до державних інституцій, відповідальних за постачання вакцин, відсутністю належної позитивної інформації у ЗМІ щодо користі вакцинації тощо. Тотальна недовіра, яка є у державі, поширюється і на медичні заходи. Люди не довіряють лікарям, а лікарі не мають належних навичок переконувати пацієнтів.
— У попередні роки ми не раз чули в пресі про смертність дітей від вакцин…
— Смертності від вакцинації не існує ніде у світі! Єдиною справжньою небезпекою для життя внаслідок вакцинації є анафілактичний шок, який трапляється один раз на один мільйон введених доз вакцини. Але за умови надання своєчасної та компетентної допомоги пацієнт не загине. Треба розуміти, що не все, що стається після вакцинації, відбувається внаслідок дії вакцини. Якщо дитина помирає менш ніж за місяць після вакцинації, обов’язково відбувається розслідування цієї події. Якщо немає доведеної причини смерті, починаються спекуляції на тему вакцинації. У Львівській області кілька років тому був випадок, коли чотиримісячна дитина померла після щеплення. ЗМІ розповіли усій Україні, що смерть настала від вакцини. На розтині у дитини виявили печиво у дихальних шляхах. Хіба можна чотиримісячну дитину годувати печивом? Сталася асфіксія внаслідок вживання продукту, який не можна давати дитині у цьому віці. Жодного спростування у ЗМІ я не чула…
— А правда, що раніше, згідно із законодавством, Україна могла купувати лише вітчизняну вакцину?
— В Україні немає власного виробництва вакцин. Єдиний завод, який раніше випускав вакцини в Україні, належав росіянам.
— А чому Україна певний час закуповувала індійську вакцину? Її давали безкоштовно у поліклініках. Але батьки бігали й шукали іншу вакцину. Кращу. Бо індійська начебто погана…
— Не треба мати упередження до Індії як до виробника вакцин. Їхні заводи перекваліфіковані ВООЗ, мають усі належні сертифікати якості. На відміну від Росії, яка таких сертифікатів не мала і не має. Не треба говорити, що індійські вакцини — це зло, ці вакцини якісні та основне — ефективні. Справді, індійська вакцина АКДП (проти кашлюку, дифтерії, правця) має істотно більше побічних реакцій, але не тому, що виробник Індія, а тому, що технологія виробництва кашлюкового компоненту у тій вакцині передбачає вищу реактогенність. Європейські вакцини того ж складу, які люди шукають, наприклад, пентаксим, інфанрикс, значно дорожчі і технологічно складніші. Більше того, їх недостатньо виготовляється у світі. Європейські заводи у першу чергу поставляють ці вакцини країнам, які зробили велике державне замовлення. І замовляти їх потрібно завчасно, за два-три роки.
— Вакцина КПК бельгійська?
— Основна частка — бельгійська. Є також невелика кількість вакцини КПК виробництва США. Обидві ці вакцини отримують державні медичні установи. Приватні заклади не забезпечені вакциною КПК, оскільки на приватному ринку її на сьогодні немає.
— На зустрічі з лікарями у школі мама розповідала, що дитина була в інкубаційному періоді кору. Їй зробили щеплення від кору, і дитина потрапила в реанімацію…
— Кір — важка хвороба, і це треба усвідомлювати. Смертність від кору становить 1:1000, ще якась частина хворих потрапляє в реанімації з коровою пневмонією, енцефалітом та іншими ускладненнями. У складі вакцини КПК — ослаблений вірус кору. Але він жодним чином не ускладнює хворобу. Якщо встигаємо провакцинувати дитину до трьох діб після контакту з хворим (і це теж інкубаційний період кору), ця дитина не захворіє. Якщо це четверта-п'ята доба і більше, вакцина просто не встигає подіяти. Віруси, які входять у живу вакцину, можуть спричинити лише ознаки «мікрозахворювання»: підвищення температури і висипка, схожа на кір чи краснуху. Це, як правило, буває на восьму-десяту добу після щеплення. Але ці симптоми за одну-дві доби минають. Батьки вважають, що дитина захворіла на легкий кір. Насправді це реакція на вакцину. Таке буває у 2% вакцинованих, і тільки на першу дозу вакцини.
— А ще батьки розповідали, що після вакцинації дитина почала тягнути ніжку. З’явилися неврологічні симптоми…
— Вакцинам проти краснухи, паротиту і кору не притаманні неврологічні ускладнення. У ніжку вакцинацію КПК зазвичай не роблять. Перевага надається підшкірному введенню в руку (середня третина плеча). Ймовірно, маєте на увазі вакцинацію проти кашлюку, дифтерії та правця. Ці вакцини вводять у стегно. У цьому випадку можливі значні больові відчуття, в окремих випадках навіть з порушенням ходи, але ці симптоми минають за одну-дві доби, а імунітет до життєво небезпечних збудників залишається. Жодних негативних наслідків на майбутнє чи стійких неврологічних розладів не стається.
— А куди в принципі краще колоти вакцину?
— Більшість вакцин вводяться внутрім’язово, до трирічного віку — у верхню третину стегна, після трирічного віку — у руку (в ділянку дельтовидного м’яза). Але для вакцини КПК дозволено як внутрім’язове введення, так і підшкірне. Не рекомендовано введення вакцин у сідницю, оскільки у 10% пацієнтів є загроза травмувати нервово-судинний пучок, що лежить під сідничними м’язами. Тоді найчастіше і трапляються небажані нам місцеві реакції, біль у кінцівці, аж до відмови ходити. Це минає, і все ж це несприятлива подія, якої можна уникнути.
— Якщо йдеться про щеплення від кору, є якась технологія?
— Підшкірний шлях введення, голка під кутом 45 градусів вводиться у складку шкіри. Дозволений і м’язовий шлях введення, коли голка під кутом 90 градусів до поверхні. Тоді вона глибше проникає у м’яз. Але підшкірному шляху все-таки віддається перевага.
— Часто батьки запитують лікаря, чи буде він відповідати? Деякі лікарі не витримують тиску і підписують заяву про відмову від щеплень…
— Стандартне запитання, яке я часто чую від відмовників! Це вияв недовіри. Лікар виконує свої професійні обов’язки, лікуючи хворобу чи вакцинуючи людей. Відповідальність є частиною нашої професії, і вона однакова як при лікуванні, операціях чи інших медичних втручаннях, так і при вакцинації. Є ще таке питання: «Ви даєте гарантію?». Я завжди кажу: «Організм людини — не пральна машина. Давати гарантії недоречно. Але я вам обіцяю, якщо з вашою дитиною будуть які-небудь несприятливі події після вакцинації, я візьму слухавку, огляну дитину, допоможу, якщо щось піде не так». У цьому, власне, і полягає моя відповідальність перед пацієнтом, якого вакциную.
— Чому в Україні не досліджують імунітет?
— Імунітет задля вакцинації не досліджують у жодній країні світу. Оцінка імунітету доцільна тоді, коли дитина часто і важко хворіє. Якщо дитина за своє життя пережила кілька пневмоній, багато отитів, менінгіт тощо, ми розуміємо, що у неї проблеми з імунітетом. Тоді є резон його досліджувати. У цьому випадку справді можемо виявити імунодефіцит, й така дитина потребує індивідуального розгляду вакцинальних питань з дитячим імунологом.
— Існує твердження, що вакцина КПК може спричинити аутизм…
— Це один з найгучніших міфів про вакцинацію. 1998 року британський лікар Ендрю Вейкфілд опублікував у журналі Lancet гіпотезу, що ґрунтувалася на спостереженні 12 дітей, у яких після вакцинації КПК з’явилися порушення неврологічного розвитку, у 8 з них — аутизм. Симптоми аутизму, як правило, помічають у віці після 1 року, коли дитина має почати спілкуватися з оточенням. Вакцинацію КПК також виконують у віці 1 року. Тому не дивно, що час встановлення діагнозу «аутизм» часто збігається з вакцинацією КПК. У подальшому було встановлено, що доктор Вейкфілд зумисно підтасував факти, маючи особистий комерційний інтерес у цій справі. Як наслідок, 2010 року Генеральний медичний суд Великої Британії визнав Вейкфілда винним — як безвідповідального і нечесного лікаря, його позбавили права займатися медичною практикою. Журнал Lancet відкликав згадану вище статтю з усіх бібліотек світу як опубліковану без вагомих доказів. Наступні дослідження, проведені у Великій Британії, Данії, інших країнах у 1999−2002 роках, довели, що частота аутизму однакова як серед вакцинованих, так і серед невакцинованих дітей. Більше того, існують докази генетичної природи аутизму. Однак противники вакцинації в Україні продовжують використовувати цю тему.
Хочу зазначити, що вакцинація стала «заручницею власного успіху». Адже коли інфекція часто трапляється, викликає важкі хвороби з високим рівнем смертності, люди бояться цього захворювання і активно вакцинуються. Через деякий час випадки захворювання перестають траплятися, і страх перед хворобою минає. Люди не бачать її наслідків і тоді починають сумніватися в доцільності вакцинації. Натомість випадки побічних реакцій на вакцину будуть траплятися, і увага людей перемикається на ризики від вакцини. Це веде до зменшення охоплення вакцинацією, і інфекція знову має шанси з’явитися. Недавно чула такий вислів: «Нехай вакцинуються усі інші, а я не буду!». Не вакцинувати свою дитину — це як їхати у трамваї зайцем, сподіваючись, що всі інші заплатять за проїзд. Для того, щоб спалах кору відступив, нам потрібно провакцинувати 95% населення. Інакше мусять перехворіти усі, хто ще не хворів або не вакцинувався. Тільки тоді захворюваність піде на спад. Не варто ризикувати життям своєї дитини!