Хто — по булаву, хто — на вітрину, хто — по місце під політичним сонцем…
Бюлетень на президентських виборах-2019 обіцяє новий рекорд
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/384889/makitra.jpg)
Перший раунд президентської кампанії — «явлення» претендентів на булаву у Центрвиборчком — позаду. За відведений на нього місяць із хвостиком — 91 заявка! Про вручення 34 кандидатських «корочок» у ЦВК ще за два дні до завершення терміну реєстрації відзвітували. Враховуючи, скільки заявок залишилося на розгляді (фінальний список зареєстрованих кандидатів мають оприлюднити не пізніше 9 лютого), замах на рекорд таки намічається. Найбільше прізвищ, 24, було у бюлетені на президентських перегонах 2004 року. Скільки буде на цьогорічних, остаточно дізнаємося 9 березня (до 8 березня включно зареєстровані «бігуни» на виборчу дистанцію мають можливість зняти свої кандидатури). Хто на яких ролях у нинішньому президентському забігу, чому не побачимо у бюлетенях прізвища Святослава Вакарчука (і не тільки його) та чому варто пильніше приглядатися до білбордів з підписом «Тимошенко Ю.В.» — у розмові з політтехнологом Ярославом Макітрою.
— Щодо величезної кількості заявників на участь у президентських виборах, то тут є кілька пояснень, — каже Ярослав Макітра. — Перше — наближення парламентської кампанії. Є категорія кандидатів, для яких участь у президентських перегонах — це можливість заявити про себе, бути присутніми в інформаційному полі, у політичній грі з прицілом вже на вибори до Верховної Ради. Одні користуються моментом, сподіваючись провести у парламент свою політичну силу. Інші хочуть засвітитися, заявити про себе, аби потім прилаштуватися у чиїйсь команді і так отримати шанс на депутатський мандат.
/wz.lviv.ua/images/interview/2019/02/sup.jpg)
Інший момент, яким можна пояснити навалу претендентів на цих президентських перегонах, стосується градуса самої кампанії. У суспільстві високий рівень недовіри до класичних політиків, навіть у лідерів перегонів рейтинги досить низькі, і розрив між ними немасштабний. У ситуації, коли вирішальним може стати піввідсотка, а то й менше голосів, боротьба стає особливо запеклою, і в хід ідуть усі можливі інструменти та технології. Когось реєструють лише для того, аби отримати якомога більше «своїх» людей у виборчих комісіях (враховуючи, що кожен кандидат має право на представника у виборчкомі). Нерідко це кандидати з регіонів, які широко відомі хіба що у вузьких колах. Масово задіюють технічних кандидатів, завдання яких озвучувати певні месиджі, вести контркампанію. Можна назвати з десяток таких «діячів», які працюють в інформаційному полі проти конкурентів замовника. Той же Каплін, Кива, Литвиненко (Юлія Литвиненко — ведуча каналу «Прямий», який пов’язують із Банковою. — «ВЗ»)…
— Не звикати до ролі «зливного бачка» Інні Богословській. На нинішніх виборах вона у тому ж амплуа виступатиме?
— Богословська вже давно у політиці. У неї свої амбіції, які, можливо, нічим не підкріплені, але вона все одно намагається про себе нагадувати. І виборча кампанія для неї — це можливість показати: я, мовляв, нікуди не зникла і ще щось можу. Водночас Богословська може бути інструментом для зливу тієї чи іншої негативної інформації, тим самим граючи на інших кандидатів.
— В останній момент нарешті визначився з рішенням щодо участі у президентських виборах Святослав Вакарчук. «Затягнув так, що вже запізно було починати», — кажуть, шукаючи пояснення, одні. Інші вважають відмову Вакарчука хитрим ходом: зайняв, мовляв, вичікувальну позицію із розрахунком, що не зіпсована «президентськими» війнушками репутація посилить його позиції у парламентській кампанії. Чим, на вашу думку, продиктоване небалотування Вакарчука?
— Думаю, правда десь посередині. Якби Вакарчук вірив, що може перемогти, і знав, як це зробити напевно, балотувався б. У цій історії його не можна порівнювати з Зеленським. Бо у Зеленського серйозний медіаресурс, свої містки у політичному істеблішменті. Тобто є ресурси для того, щоб боротися. У Вакарчука особистого ресурсу, по суті, немає. Він так чи інакше був би сильніше зав’язаний на інших кулуарних гравців. Заходити у таку виборчу кампанію із розрахунком на високий результат було складно. Вакарчук, очевидно, боявся поразки, тому не бачив сенсу балотуватися. Чи зможе він пройти у парламент і в якому форматі (у чиїйсь команді чи з власною політичною силою) — це вже інший розклад. Наразі зарано робити якісь прогнози. Але те, що політичні перспективи у Вакарчука зберігаються, очевидно. Було б гірше, якби він пішов на президентські вибори і з тріском програв. Тоді б, звичайно, перспективи у нього були б значно менші.
— Кому перетече потенційний електорат Вакарчука на президентських виборах?
— Дослідження, відкриті і закриті, які доводилося бачити, свідчать, що насамперед можливе перетікання до Зеленського, у другу чергу — Гриценка. А далі йдуть і Порошенко, і Тимошенко. Як буде, залежатиме від самого Вакарчука. Якщо він просто спостерігатиме за процесом, то можемо говорити про розподіл, як у першому варіанті. Але якщо Вакарчук агітуватиме за когось, тоді ситуація може бути іншою.
— Невисунення «фронтовиками» свого кандидата — це жирний штемпель у «похоронці» «Народного фронту», принаймні у його нинішньому форматі?
— Враховуючи рейтинги Яценюка, сенсу безпосередньо втягуватися у цю кампанію не було. Але Яценюк тягнув із озвучкою рішення до останнього (піду, не піду), очевидно, кулуарно виторговуючи якісь бонуси. Бо зрозуміло, що похід Яценюка на вибори шкодив би насамперед Порошенкові: навіть відібрані піввідсотка голосів — величезний ризик. На кого будуть робити ставки «фронтовики»? Хором на Порошенка — ні. Ставитимуть на різних кандидатів, сподіваючись реанімуватися у новій владі, залежно від того, хто переможе.
Чи кінець «Народному фронту» у його нинішньому вигляді? Можливо. Але це ж не є політична сила, яка існувала роками. Вона була зібрана під конкретні проекти 2014 року, і насправді тут треба віддати належне Яценюку, що ще зміг втримати цей конгломерат, де є кілька ліній і груп впливу, до 2019 року. На самому Яценюку ще рано ставити хрест, враховуючи його хватку і вміння ловити хвилі. Він може «відтворитися» — можливо, вже під партійним брендом з іншою назвою.
— Чи суттєво додасть голосів «свободівцю» Русланові Кошулинському відсутність у бюлетенях прізвищ Дмитра Яроша та Андрія Білецького?
— Трохи додасть. Щодо небалотування Яроша і Білецького, тут можливі дві причини. Перша — твереза оцінка шансів: ніша електорату, який голосуватиме за крайні праві сили, не настільки велика, аби можна було дозволити собі трьох-чотирьох кандидатів. Друга причина: і Ярош, і Білецький багато часу перебувають на фронті, значна частина їхніх людей воює, вони інтегровані у цей процес. Очевидно, вирішили, що недоцільно йти на вибори, по суті, балотуючись проти головнокомандувача. Це могло б негативно впливати на їхніх людей на фронті. На додачу ще й ярлик «рука Москви» отримали б. Відкрито грати у гру Порошенка ні Білецькому, ні Ярошу точно не з руки. Йти проти — тут теж свої ризики.
— Соціалістів у кандидатському списку — хоч відбавляй. Тут і новоявлені Каплін із Кивою, і навіть Олександра Мороза з політичного мавзолею дістали. Чи не обкатка це лівих проектів під парламентські вибори?
— Запит на ліві політичні сили (не проросійські, а ліві у класичному розумінні — ті, які роблять акцент на соціальній тематиці) в Україні досить серйозний. Але він не знаходить належного відтворення. Всучити прапор соціалізму Капліну і Киві, а на додачу ще й Мороза реінкарнувати — щось гірше важко придумати. Ті, хто не любить класичних лівих, можуть тільки радіти такому набору персонажів.
— На що розраховував Петро Симоненко, подавши документи у ЦВК, та ще й з мандатом від «недозабороненої» в Україні Компартії (через прив’язку до КПУ, пропаганда і символіка якої підпадають під закон про декомунізацію, Симоненкові у реєстрації кандидатом у президенти відмовили)?
— Створити інформаційний привід, нагадати про себе (бачите: як Ленін — вічно живий) — раз. І друге: у таких політиків, як Симоненко, все ще жевріють сподівання на те, що може відбутися свого роду реванш, переформатування влади, і буде шанс знову прилаштуватися там. Раптом щось, мовляв, та й вигорить.
— Серед кандидатів у президенти два колишні міністри — Олександр Данилюк та Ігор Шевченко, два екс-керманичі СБУ — Ігор Смешко та Валентин Наливайченко. На яких ролях вони у цій кампанії?
— Якщо говорити про Шевченка з його «шапки-шоу» і кастингом потенційних дружин, то тут усе очевидно: він із розряду кандидатів, завдання яких створювати клоунаду. Балотується професійний актор-комік, і тут на сцену виходять найняті аматори, які будуть доводити виборчу кампанію до абсурду, аби ті, кому це вигідно, говорили: «Клоун на клоуні, а треба про серйозні речі думати, серйозних людей обирати».
Щодо Смешка і Наливайченка, не думаю, що їх можна віднести до класично-технічних кандидатів, через яких буде злив інформації і так далі. Їхнє рішення балотуватися продиктоване радше власними амбіціями і пошуком себе у владі після виборів… Зрештою, аби краще було зрозуміло, у кого які ролі, треба дочекатися остаточного списку кандидатів, який і буде у бюлетені. Думаю, прізвищ поменшає. Хтось зніме свою кандидатуру на підтримку іншого, виконавши таким чином своє завдання у цій виборчій кампанії.
— Наскільки активно буде задіяна у нинішніх перегонах технологія клонів-однофамільців і чи дасть очікуваний ефект? Вже маємо двох Шевченків, двоє Тимошенків…
— Використовуючи цю технологію, можна відкусити і пів-відсотка голосів, і навіть три-чотири. Усе залежить від того, як використовувати. Сама по собі присутність у бюлетені однофамільців не гарантує потрібного замовникам ефекту. Якщо ж вкласти кошти, результат можна посилити. Візьмемо для прикладу нардепа Тимошенка, який балотується у президенти. Він — Юрій Володимирович. Тобто можна абсолютно легально вішати певні слогани без портрета і підписувати «Тимошенко Ю.В.». І йди розберися, що то не Юлія Володимирівна, а Юрій Володимирович.