«Велика Україна слала у Галичину хліб, а звідти на Наддніпрянщину йшла бориславська нафта…»
Як українці сто років тому виборювали соборність, якими надіями жили і які помилки допустили тоді — у розмові з істориком Олексієм Сухим
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/383774/suxyj-1.jpg)
22 січня українці відзначатимуть сакральну дату у своїй історії — 100-ліття з часу возз’єднання Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки. У патріотичному календарі вона позначена ємким словом Злука. Про маловідомі факти з цієї події, яка була, образно кажучи, генеральною репетицією перед утворенням нинішньої Української держави, досвід і уроки, які наші співвітчизники мають винести з першої національної революції, — розмова кореспондента «Високого Замку» з професором Львівського національного університету Олексієм Сухим.
— Історикам не можна бути емоційними, і все ж скажіть, що вас як науковця, громадянина з фактів того періоду вразило особливо?
— Українська національна революція, яка розпочалася у 1917 році, закінчилася тим соборницьким ідеалом, до якого давно йшли передові наддніпрянські і західні українці. Весь національний рух у Галичині був пов’язаний з поглядом на схід, на Велику Україну. Авторитетні українці, починаючи від Івана Франка, шукали цих зв’язків, підтримували їх. Символічним є навіть те, що Великий Каменяр був одружений з представницею Лівобережної України, харків’янкою Ольгою Хоружинською. У галицьких хатах завжди поруч висіли портрети Франка і Шевченка…
Ці братерські зв’язки особливо активно підтримував відомий перекладач, письменник, видавець, педагог з Чернігівщини Олександр Кониський. Він часто приїжджав до Львова, займався просвітництвом. Це він привіз у Галичину свою пісню для дітей «Боже великий, єдиний, нам Україну храни». В обробці Миколи Лисенка вона стала духовним гімном України.
Велику об’єднавчу роботу виконували і галичани, які з початком Першої світової війни потрапили у російський полон, і їх відправили у Туркестан. Серед них була легендарна постать Олени Степанів, яка організовувала серед ув’язнених українців політичне і громадське життя. Після Лютневої революції у Петрограді утворилися певні умови для діяльності українства. Військовополонені українці з Туркестану надіслали вітального листа Михайлові Грушевському у зв’язку з утворенням Центральної Ради. Більшість з полонених були галичанами.
Але їхнє політичне мислення було не містечковим, а національно-державним, вони бачили себе в єднанні з наддніпрянцями.
Цікаво для розуміння тогочасних процесів проаналізувати «дискусію між своїми» — між Іваном Франком та Лесею Українкою. У науковому збірнику «Житє і Слово», яку видавав поет, розгорілася суперечка на тему, хто більше зробив для національного руху: галичани чи наддніпрянці? Аргумент східняків — вони завжди допомагали галичанам фінансово. Від середини ХІХ століття йшла ця допомога. Родини Семеренків, Чикаленків, Терещенків були меценатами для галичан. Франко казав, що його краяни могли обійтися і без цих коштів. Дорікав, що наддніпряни національний рух не радикалізують. Леся Українка відповіла Франкові, що «східняки» у складних умовах роблять, можливо, більше, ніж галичани…
— Як тему соборності України подавали у радянські часи?
— Вона була заборонена. Першим досліджувати її узявся професор Львівського університету Олександр Карпенко. У 1958 році, до 40-річчя ЗУНР, він написав наукову роботу, в якій зазначав: «Трудящі Західної України боролися за утворення своєї держави». Тодішній секретар Львівського обкому партії з ідеології Валентин Маланчук «поправив» професора: «Трудящі Західної України боролися за возз’єднання з Українською соціалістичною республікою». Нонсенс! — у листопаді 1918-го такої республіки не існувало. Ось так діяла радянська пропаганда. Комуністична влада боялася навіть згадки про національно-державницькі устремління українців. А згадуваного професора Карпенка влада і адміністрація вишу згодом таки вижила з університету…
— Кілька слів про саму Злуку на Софійському майдані Києва…
— 1 листопада 1918 року перемогла Західно-Українська Народна Республіка. Але її уряд сформували через два тижні — довго ділили портфелі. Через це виникли проблеми із захистом ЗУНР. 21 листопада поляки взяли Львів…
Військові підрозділи ЗУНР були слабше підготовленими, ніж у «східняків». Скажімо, відомий діяч Мирон Тарнавський дослужився в австрійському війську лише до звання полковника. Вищого від нього звання серед галичан не мав ніхто. Тому керівництво ЗУНР звернулося до уряду УНР — і з Києва на підмогу приїхали досвідчені українські генерали, які стали ними ще в російській армії. Галичани ж користувалися послугами колишніх німецьких офіцерів Бізанца, Кравса, які жили на наших теренах з діда-прадіда і поза Галичиною себе не бачили. Саме через любов до нашої землі вирішили прислужитися ЗУНРу.
/wz.lviv.ua/images/interview/2019/01/ZUNR-3.jpg)
Таке наповнення військовими кадрами дало результат: всі операції 1919 року були успішними. Біля одного села за Винниками, що у напрямку Тернополя, стійко стояв «львівський фронт». З 22 листопада поляки там зупинилися і не могли просунутися ні на крок аж до березня 1919-го. Наші краяни вчилися грамотно воювати у ході польсько-української війни.
/wz.lviv.ua/images/interview/2019/01/ZUNR-4.jpg)
— Як складалися взаємини між політиками ЗУНР і УНР?
— Уряд Західно-Української Народної Республіки договір з керівництвом УНР спочатку хотів підписати із гетьманом Павлом Скоропадським. Про нього радянська пропаганда писала, що «прийшов до влади на німецьких штиках». Але це був яскравий український діяч. За часів Скоропадського було утворено державні університети у Києві та Кам’янці-Подільському, бібліотеки, архіви…
/wz.lviv.ua/images/interview/2019/01/ZUNR-6.jpg)
Державний секретар закордонних справ ЗУНРу Лонгин Цегельський починає активно налагоджувати контакти з УНР. Поїхав з Дмитром Дорошенком до Києва. Однак не доїхали туди, бо Директорія в особі Винниченка, Петлюри підняла бучу проти Скоропадського. Представники ЗУНРу зупинилися у Фастові, там і вели переговори. Побутує думка, що всі документи, які стосуються об’єднавчого процесу ЗУНР і УНР, готував Лонгин Цегельський. Це була дивовижно інтелігентна людина. Багато читав, закінчив юрфак Львівського університету, стажувався за кордоном.
1 грудня 1918 грудня у Фастові було підписано так званий предвступний договір про єднання. Своєрідна заява про наміри. Щоб узгодити цей документ з галицьким керівництвом, Цегельський і Дорошенко повертаються до Станіславова (нині — Івано-Франківськ), куди зі Львова, а потім і з Тернополя перебрався уряд ЗУНР.
/wz.lviv.ua/images/interview/2019/01/ZUNR-7.jpg)
Період з грудня 1918-го дуже цікавий. Багато разів у Галичину приїжджає Петлюра. Це була прелюдія до великого єднання. 3 січня у Станіславові засідає Українська національна рада, де погоджують договір з Українською Народною Республікою. У ЗУНРі було два органи — Українська національна рада як законодавчий орган і Державний секретаріат — уряд. Головні державні питання вирішувала Українська національна рада, що вона і зробила у цьому випадку. Галичани почали готувати делегатів для поїздки у Київ.
У цей період почалися важливі обміни по лінії «схід-захід». На Галичину присилають військові кадри. УНР допомагає зброєю, зокрема артилерією. На західних теренах з’являється авіація. Біля Красного на Золочівщині був загін літунів і 50 літаків. Державний секретар військових справ ЗУНР Дмитро Вітовський у 1919-му літав до Парижа для участі у конференції.
У Галичині не вистачало хліба. Наддніпрянська Україна надала їй допомогу харчами. Натомість Галичина передавала у центр і на схід нафту з Бориславсько-Дрогобицького родовища. Питання нафти фігурувало в усіх переговорах. Під час конференції у Парижі поляки казали українцям: можете собі забрати Галичину — але без Дрогобицько-Бориславського регіону. Винниченко і Петлюра розглядали Галичину як важливий паливно-енергетичний регіон…
Делегацію ЗУНР у Київ очолював Лев Бачинський. 16 січня 1919 року виїхали зі Станіславова, а 18-го у Києві вже йшли наради. Всі документи щодо Акта Злуки підготували вчасно. 22 січня на Софійському майдані у присутності кількох тисяч людей відбулися урочистості. Піднесення було величезним. Державу назвали Українською Народною Республікою. А Галичину стали вже іменувати ЗОУНР — Західні Області Української Народної Республіки.
На жаль, цей державницький період був коротким. 5 лютого 1919 року до Києва увірвалися більшовики…
— Сьогодні багато говорять про уроки минулого, які українцям належить засвоїти, щоб не повторювати помилок наших попередників…
— Кожна нація опирається на національно-державні ідеали. Сто років тому у нас був такий ідеал — Українська Народна Республіка. Вона мала свої атрибути: армію, гроші, символіку. Ця держава задекларувала створення автокефальної церкви. УНР визнали понад двадцять тогочасних західних держав. Незважаючи на те, що західну частину України згодом зайняли поляки, до 1923 року це була підмандатна територія, Ліга Народів розглядала її як таку, що була державою, але в силу обставин увійшла до складу Польщі. Перед Лігою Народів Варшава гарантувала їй (хоча й не дотримала слова) збереження національно-культурних традицій. Державництво вкоренилося у свідомість політичної еліти, жевріло в умах наступних поколінь, які були під окупацією. Українці жили сподіваннями на остаточну побудову своєї держави. Хоча на певному етапі і програли боротьбу за неї, але не змирилися з цим. Згадайте, які культурно-просвітницькі процеси відбувалися на наших теренах у 20−30-х роках: виникали різноманітні товариства, рухи. Люди опиралися на традиції своїх попередників. Зерна було посіяно, вони згодом проросли, дали добрі сходи…
/wz.lviv.ua/images/interview/2019/01/ZUNR-15.jpg)
— Є думка, що нетривалість існування УНР спричинена міжусобицями…
— Складний 1919 рік породив певні суперечки між керівництвом УНР і ЗУНР. Кожна частина країни намагалася себе врятувати. І рятуючи себе робила помилки. Симон Петлюра, розуміючи складність ситуації, пішов на союз з Юзефом Пілсудським. Через це, попри своє небажання, змушений був погодитися на те, щоб Галичину віддати полякам. За рахунок польської підтримки Петлюра намагався зберегти українську владу на Наддніпрянщині, але зробив це, пожертвувавши Галичиною. Тому була негативна реакція галичан проти лінії Петлюри.
Не було військового ресурсу. 16−17 липня 1919 року Українська Галицька Армія переходить через Збруч на територію УНР. Покинуту частину окуповують поляки. Одні сучасні експерти кажуть, що УГА повинна була йти на Київ, інші — що на Одесу. У ті часи писали, що було помилкою піти за політичним ідеалом. Мовляв, якби були пішли на Одесу — подальші події розвивалися б за кращим сценарієм…
УГА і армія УНР спільно ідуть на Київ. 30 серпня 1919 року входять у столицю. Але у цей же день у Київ входить Добровольча армія Денікіна, тож українське військо змушене було покинути Київ. Врешті-решт Галицька армія, яка перебувала на території Наддніпрянщини, змушена була піти на союз з денікінцями. Це, своєю чергою, розв’язало руки Петлюрі, який відкрито «побратався» з поляками. Все завершилося тим, що амбітний президент ЗОУНР Євген Петрушевич заявив про те, що виходить з договору про об’єднання, денонсував Акт Злуки.
— Який висновок маємо зробити з цього?
— У складних обставинах 1919 року не вдалося зберегти український національно-державний організм. Одна з причин цього — тодішній наш політичний бомонд. Амбітний, непоступливий.
Військові помилки почалися ще з часу Центральної Ради, коли наївний Винниченко вважав, що Україні не потрібна армія. А ресурс військовий в України на той час був набагато більшим, ніж в інших. Йшлося про мільйони вояків. Серед сержантського складу, середньої ланки російської армії, було багато українців. Ми могли б тим скористатися. Але не було далекоглядності у колишніх наших керманичів. Колись історик Ярослав Дашкевич казав мені: «Грушевський був таким професіоналом у науці — і таким любителем виявився у політиці!». Військові помилки, допущені Директорією УНР (листопад 1918-го — листопад 1920 рр.), важко було виправити. Їх треба було уникнути ще у час Центральної Ради (березень 1917- квітень 1918 р.). Тоді були можливості це зробити.
— Україна цього року має провести дві «доленосні» виборчі кампанії. Вкотре стоїть проблема збереження державності. Що українці мають пам’ятати, коли підуть голосувати?
— Що одна з причин невдачі визвольних змагань 1917−1921 років — чвари серед українського політикуму. Він тоді не виробив єдино правильної спільної лінії, яку обстоював би. Саме через внутрішні амбіції не вдалося відстояти національний ідеал.
Для нас завжди має бути актуальним формування сучасного боєздатного війська. З огляду на нашу історію столітньої давності, треба пам’ятати про таку річ, як лівий популізм. Українці вірили брехливим соціалістичним, а потім комуністичним ідеям, сподіваючись, що зможуть реалізувати через них свої національно-державницькі прагнення. Ці оманливі ідеї працювали на Кремль.
Взяти хоча би такий факт. У поїзді, що 25 грудня 1917 року їхав із Москви до Харкова, везли «український уряд». Привезені московські гінці повинні були керувати Україною. Коли ж комісари побачили, що у цьому складі «уряду» немає українців, згадали, що мати одного з командувачів більшовицької армії Володимира Антонова — українка. Розширили його прізвище, через дефіс написавши «Овсієнко». Гібридні провокації проти України, неприязнь росіян до української національної традиції розпочалися ще тоді. Коли більшовик Муравйов увійшов у Київ, то його солдати могли розстрілювати місцевих жителів за вишиту сорочку. Паростки Української автокефальної церкви, які сходили у той час, теж було придушено тоді. Зараз завдяки нашій українській владі нам вдалося відродити цю помісну церкву, але бачите, який спротив чинить Москва!
Не слухайте популістів, тих, хто обіцяє манну небесну, добре знаючи, що обманює. Узяти того ж Винниченка — багато його речей, які стосувалися національно-державного будівництва, були утопічними. Він міг гарно говорити, але конструктивізму у його діях не було. Так само утопічними, як у 1917 році, нині виглядають програми багатьох кандидатів у президенти України…