«Тестовий ковток» — найкращий спосіб упевнитися, що зневоднення вам не загрожує
Наповнювати організм рідиною потрібно цілорічно
![Багато людей не п’ють води взимку, щоб не застудити горло. Але воду важливо пити будь-якої пори року. Просто стежте, щоб вона була кімнатної температури. Фото Medium](https://img.wz.lviv.ua/lFBMhYOS325vH97PNMX0nGl6bQ0=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/527461/voda.jpg)
Зауважили, що шкіра останнім часом стала надто сухою? А наче й не стовбичили на вулиці годинами у сильний мороз. Запитайте себе, скільки склянок води випили протягом дня — сьогодні, вчора, позавчора. Попри поширену думку, ризик зневоднення організму існує не лише влітку. Проте скільки рідини треба випивати протягом доби?
У науковій літературі можна знайти конкретну цифру добової потреби в рідині. Це 4% від маси тіла. Тобто якщо ви важите 84 кг, випивати вам потрібно приблизно… 3,4 літра. Але користуватися цією методикою у повсякденному житті не надто зручно. Лікарі рекомендують орієнтуватися на найбільш вірогідні показники того, що організм достатньо забезпечений рідиною. А це відсутність відчуття спраги й світло-жовтий колір сечі.
Відчуття спраги впродовж доби може варіюватися залежно від загального стану. Тобто якщо погано спали вночі, схвильовані або заклопотані, то не зможете точно оцінити, хочете зараз пити чи ні.
Потреба у рідині впродовж дня залежить від:
- рівня фізичного навантаження;
- наявності супутніх захворювань;
- кількості й виду їжі;
- температури навколишнього середовища;
- частоти дихання;
- інтенсивності потовиділення;
- віку.
Люди похилого віку та малі діти погано відчувають спрагу, тому контролювати добову норму рідини в цих вікових групах треба більш ретельно.
Є стани, коли наш організм може потребувати більше рідини:
- гарячка;
- діарея, блювота;
- вагітність і період годування грудьми;
- підвищена фізична активність.
Рідину можна отримувати з різних джерел. Це і різні супи, й соковиті фрукти, овочі та ягоди.
«Але найкращою є чиста питна вода, без смакових добавок, ароматизаторів і мінералів. Вона найбільш фізіологічно задовольняє всі потреби організму, — каже директорка Львівського обласного центру контролю і профілактики хвороб Наталія Іванченко. — У мінералізованій воді може бути надлишок певних мінералів, наприклад, натрію. А надлишок натрію може збільшувати ризик появи набряків та підвищення артеріального тиску. Каву і чай також можна використовувати як джерело рідини, але слід пам’ятати, що добова норма кофеїну — 400 мг, що відповідає трьом горняткам кави й двом горняткам чаю».
Вода завжди повинна бути під рукою. На робочому столі тримайте біля себе склянку з водою. На прогулянку, в школу чи на тренування беріть зі собою воду в індивідуальну пляшку.
Якщо не впевнені, що добре відчуваєте потреби свого організму, Наталія Іванченко радить виконати «тестовий ковток»: «Якщо відчули спрагу або вам здалося, що це відчуття спраги, зробіть ковток води. Якщо після першого ковтка відчули задоволення, а спрага посилилася, то пийте так довго, як довго будете отримувати задоволення від цього процесу. Якщо після першого ковтка бажання продовжувати пити не з’явилося, зупиніться. Пити воду через силу не потрібно».