Чого категорично не можна робити на морозі
Декілька корисних порад щодо помилок, які піддають наше здоров’я ризику
![](https://img.wz.lviv.ua/TcoeQjrI0MK9xuUB2AE0nEt6wRQ=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/525258/moroz.jpg)
Помилка № 1 — дихальна. Часто люди на вулиці укутують ніс і рот шарфом. Але це може призвести до ангіни або бронхіту. Пара видихається в тканину, під дією морозу перетворюється на лід, на шарфі утворюється наліт, і наступні порції повітря будуть надходити в організм через крижаний прошарок, тобто повітря стає ще холоднішим.
Помилка № 2 — дихальна. За низьких мінусів дихати глибоко неможливо, та й небезпечно для здоров’я. Доводиться робити вдихи малими порціями повітря, внаслідок чого рано чи пізно настає гіпоксія (нестача кисню). Точніше, вона тільки починається, а організм вже вимагає її ліквідувати: дихати глибше й частіше. Зростає навантаження на серце, оскільки воно збільшує кількість скорочень на хвилину, щоб збільшити інтенсивність кровообігу і хоча б таким чином доставляти побільше кисню до клітин. У когось починається тахікардія, хтось відчуває сильний головний біль. Але люди терплять і, як і раніше, біжать все швидше до місця призначення. Насправді краще втратити кілька хвилин, але зайти в якесь приміщення, щоб віддихатися і насититися киснем.
Помилка № 3 — носова. Ця помилка пояснює першу. Якщо людина вкутує обличчя шарфом, значить, ніс не дихає і доводиться захоплювати кисень ротом, а це дуже непросто — не вдихати, а ковтати морозне повітря. От і тягнеться рука до обличчя — якось прикритися. Тому дуже важливо ретельно прочистити ніс і тільки потім виходити в мороз на вулицю.
Помилка № 4 — назальна. Щоб відновити дихання закладеного носа, люди зазвичай застосовують назальні краплі. Перед виходом на мороз цього робити не можна. Назальні краплі звужують судини в носоглотці. На морозі судини можуть отримати «наказ» з головного мозку ще раз звузитися. Дуже неприємне відчуття виникає тоді в носоглотці - сухість, першіння. І слизова вже не виконує своїх головних функцій — не захищає від мікроорганізмів, тому що не зігріває як належить повітря, яке ми вдихаємо.
Помилка № 5 — судомна. Якщо замерзли так, що тремтите, і побачили аптеку, магазин, кафе, не пробігайте повз них. Правильніше буде за перших симптомів замерзання негайно увійти у будь-яке приміщення погрітися, а потім йти далі, коли ущільнені судини розправляться.
Порада! Після виходу на мороз пройти 3−4 хвилини й відразу ж, навіть ще не замерзнувши, зайти в якесь приміщення на кілька хвилин. За цей час обігрітися, ретельно очистити ніс (бо на морозі в носі виробився секрет, який заважає дихати), а заодно зробити кілька глибоких вдихів, насичуючись киснем. Після цього мороз сприймається інакше, вже не так агресивно, організм поводиться без паніки, починає краще працювати на власний обігрів. А головне — збільшується час перебування на морозі до ознак замерзання.
Помилка 6 — чайна. Цю помилку роблять теж багато людей — нап’ються гарячого чаю і зразу ж виходять на вулицю. Логіка в цьому є. Гарячий чай збільшує кровообіг, що підвищує захисні сили організму. Але ж при цьому і судини розширяються. А якщо вийти на мороз з розширеними судинами, відразу втрачаємо багато власного тепла. Після гарячого чаю або кави на вулицю можна виходити не раніше, ніж через пів години.
Помилка № 7 — мийна. З тієї ж самої причини в жодному разі не можна приймати душ перед виходом на вулицю. Переохолодження настане ще швидше. Ми повинні бути готовими відмовитися від звичного порядку дій під час морозів.
Помилка № 8 — головна. Цю помилку роблять в основному наші дами. Вимивши зранку голову, через вічні клопоти й поспіх багато хто не висушує ретельно волосся і з трохи вологим виходить на вулицю. Цього робити категорично не можна, оскільки процес втрати власної температури тіла збільшується і від мокрого одягу, і від мокрого волосся.
Микола Воля.