Передплата 2025 «Добрий господар»

Літо минуло, а набряки на ногах — ні?

Значить, причина — не у спеці. Можливо, знадобиться консультація судинного хірурга

Жінки хворіють на варикоз частіше. Це пов’язано з гормонами, які ослаблюють судинну стінку. Особливо вразливими є жінки у період менопаузи. Фото Naples Cardiac&Endovascular Center
Жінки хворіють на варикоз частіше. Це пов’язано з гормонами, які ослаблюють судинну стінку. Особливо вразливими є жінки у період менопаузи. Фото Naples Cardiac&Endovascular Center

Варикозне розширення вен — одна з найпоширеніших судинних захворювань у світі. Чому виникає варикоз?

Як пояснюють експерти Mayo Clinic, артерії несуть кров від серця до різних частин тіла. Вени, навпаки, повертають кров від решти тіла до серця. Коли кров тече до серця, крихітні кла­пани у венах відкриваються, піс­ля чого закриваються, щоб зу­пинити відтік крові назад. Якщо ці клапани ушкоджені або осла­блені, кров може стікати назад і накопичуватися у венах, спри­чиняючи їх розтягнення.

Розтягнутися вени можуть будь-де в тілі, але найчастіше це відбувається з венами ниж­ніх кінцівок. Причина — тривале стояння або сидіння, що прово­кує збільшення тиску в судинах ніг.

Попри усталену думку, вари­коз — не лише косметична про­блема. Розширені вени можуть супроводжуватися відчуттям дискомфорту й тупим болем, а в майбутньому — призвести до більш серйозних проблем зі здоров’ям.

Фактори ризику

Основних є два. Це сімейний анамнез та ожиріння. Якщо від варикозу потерпали ваші най­ближчі родичі, то, скоріш за все, у вашій медичній картці також з’явиться запис із цим діагно­зом. Так само з надмірною ва­гою, яка створює додатковий тиск на судини нижніх кінцівок.

Серед інших причин:

  • природне старіння ор­ганізму. З віком клапани, які допомагають контролювати кровотік, зношуються, ослаблюються і починають пропуска­ти частину крові назад, де вона й застоюється;
  • стать. Жінки хворіють час­тіше. Це пов’язано з гормона­ми, які ослаблюють судинну стінку. Особливо вразливими є жінки у період вагітності та ме­нопаузи. Також збільшувати ри­зик розвитку варикозного роз­ширення вен може гормональне лікування, зокрема прийом про­тизаплідних таблеток;
  • вагітність. Під час ва­гітності об'єм крові в організ­мі жінки збільшується. Ця зміна підтримує ріст і розвиток дити­ни, але також може збільшувати вени на ногах;
  • стояча або сидяча робо­та. Щоб забезпечити нормаль­ний кровотік у кінцівках, їм по­трібно забезпечити більше руху.

За словами завідувача відді­лення судинної хірургії Лікарні Святого Пантелеймона Андрія Меленя, варикозне розширен­ня вен — це хвороба, яка розви­вається поступово та має кілька стадій. На кожній зі стадій симп­томи стають дедалі помітнішими.

1 та 2 стадії проявляються ва­рикозно розширеними гілками. Вени розширюються, стають довшими (а їхні стінки, відповід­но, тоншими), випинаються.

На 3 і 4 виникають набряки, які спочатку є транзиторними (непостійними), після чого ста­ють постійними. Людина скар­житься на відчуття важкості та печіння в ногах, які посилюють­ся після тривалого сидіння або стояння. Може судомити м’язи, а довкола уражених судин — свербіти шкіра.

5 і 6 стадії проявляються тро­фічними змінами шкіри. Окре­мі ділянки червоніють, синіють й/або набувають коричнево-фіо­летового відтінку. Шкіра тоншає - стає натягнутою, блискучою. Виникає відчуття свербежу та пе­чіння. Якщо таку шкіру ненароком ушкодити, виникають трофічні виразки. Це є наслідком того, що рани на такій шкірі довго не го­яться. Навпаки, з часом вони ста­ють більшими й глибшими.

Як зазначають у Mayo Clinic, трофічні виразки найчастіше дислокуються у ділянці щико­лоток. Але варикозна хвороба загрожує не лише ними. Серед можливих ускладнень — утво­рення тромбів у нижніх кінців­ках і розрив варикозного вуз­ла. Тож за будь-яких тривожних симптомів, як-от сильний на­бряк (особливо однієї кінцівки), зміна кольору шкіри, кровоте­ча, необхідно якомога швидше звернутися по медичну допо­могу. Зволікання у цих випад­ках може становити загрозу не лише здоров’ю, а й життю!

ТОП-5 порад від лікаря для людей із варикозом

  • Будьте фізично активними.
  • Контролюйте вагу.
  • Уникайте тривалого пере­бування у положенні сидячи або стоячи.
  • Носіть еластичний трико­таж.
  • Відмовтеся від тісного вбрання.

Дотримання цих рекоменда­цій є також хорошим способом запобігти варикозному розши­ренню вен. У Mayo Clinic радять також:

  • відмовитися від частого і тривалого носіння взуття на ви­соких підборах;
  • їсти більше клітковини, але зменшити кількість солі у раціоні;
  • розміщувати ноги на підви­щенні, коли ви сидите чи лежи­те.