Ноги — в руки!
Реабілітація після операції на варикозно розширених венах повинна тривати місяць. Потім раз на рік потрібно відвідувати лікаря

Зауважили, що під кінець дня починають боліти та набрякати ноги? Це може бути пов’язано зі спекою, проте не варто виключати й таку причину, як патологічні зміни у венах.
За підрахунками фахівців, в Україні від варикозного розширення вен страждає 10 млн людей, з них 5 тисяч мають ускладнення у вигляді тромбозів. За варикозу венозні клапани втрачають еластичність, і кров замість того, щоб текти з поверхневих у глибокі ділянки, тече в протилежному напрямку. Як наслідок, тиск у судинах підвищується й вени розширюються, подовжуються, стають звивистими. Тромбоз — це коли в патологічний процес втягуються глибокі вени, в яких утворюються згустки крові.
Як пояснює судинний хірург Іштван Маркуш, варикозне розширення поверхневих вен — це хронічне захворювання, яке проявляється судомами та набряками, відчуттям печіння, швидкою втомлюваністю ніг і появою на них трофічних виразок. З варикозом можна ходити довго, але без лікування хвороба рано чи пізно призведе до серйозних ускладнень. Найнебезпечнішим з них є гострий тромбофлебіт поверхневих вен, який може поширюватися на глибокі судини й викликати тромбоемболію легеневої артерії, коли свіжий тромб, який сформувався у глибокій вені, відривається від стінки судини та потрапляє в легені.
Іншим доволі поширеним ускладненням є трофічні виразки нижніх кінцівок. Тривожним «дзвіночком», який вимагає негайного звернення до судинного хірурга, медики називають гіперпігментацію, коли шкіра на ногах темніє.
Варикоз може також вилитися у масивну кровотечу, що призведе до анемії, нерідко важкої, коли рівень гемоглобіну знижується до 6,5−7,9 г/дл за норми понад 13 г/дл для чоловіків і більш як 12 г/дл для жінок.
Захворювання прогресує поступово, та якщо на ранніх стадіях можна обійтися зміною способу життя й прийомом медикаментів, то більш пізні вимагають хірургічного лікування.
На сьогодні виділяють 6 основних стадій варикозу:
- стадія — коли видимих проявів хвороби ще немає, але вже турбують важкість і судоми в ногах;
- стадія — коли з’являються судинні «зірочки» (під шкірою формуються дрібні венозні сіточки), а також по ночах можуть турбувати судоми м’язів литок;
- стадія — вени нижніх кінцівок збільшуються в розмірах, стають вираженими;
- стадія — ноги набрякають, і набряк не сходить навіть після відпочинку;
- стадія — на шкірі та у підшкірно-жировій клітковині виникають трофічні зміни: ліподерматосклероз, коли шкіра атрофується і твердне, дерматит, коли виникає запалення, що призводить до порушення структури тканин, тощо;
- стадія — трофічна виразка загоюється;
- стадія — трофічна виразка знову відкривається й без втручання вже не загоюється.
Як зазначає Іштван Маркуш, у випадку варикозу застосовують два методи оперативних втручань.
Перший — це відкриті стандартні венектомії, коли хірург проводить розріз у паху та видаляє стовбур вени. Такі операції є достатньо травматичними.
Другий метод — термальний. Це або електроваскулярна лазерна коагуляція, або радіочастотна абляція. Такі операції не передбачають великих розрізів, а отже, є менш травматичними для пацієнтів. Перевагами є також відсутність больових відчуттів, рубців і швів й короткий період госпіталізації. Сама операція триває менш як одну годину.
Хвороба може повертатися, тож щоб закріпити результат після операції, необхідно пройти реабілітацію:
- впродовж одного місяця носити компресійні панчохи ІІ ступеня компресії;
- за призначенням лікаря приймати препарати з вмістом флавоноїда діосміну (венотоніки);
- протягом двох тижнів обмежити фізичні навантаження;
- раз на рік відвідувати спеціаліста, який комплексно обстежить нижні кінцівки.