Рух — один із кращих способів профілактики варикозу
Вилікувати варикоз за допомогою мазей, п’явок, таблеток не вдалося нікому
Це зауважує Андрій Мелень, завідувач відділення судинної хірургії Центру серця та судин Лікарні Св. Пантелеймона Першого територіального медичного об'єднання Львова.
Андрій Петрович наголошує на тому, що варикозна хвороба вен — це захворювання, яке лікують виключно хірургічним шляхом.
Лікар також відповідає на запитання, чи можна лікувати варикоз під час вагітності, чи призводить ця хвороба до летальних наслідків і чи можна та як можна запобігти варикозу.
— Андрію Петровичу, чи можна варикоз лікувати консервативно?
— Варикозна хвороба вен — це захворювання, яке лікують виключно хірургічним шляхом. На жаль, вилікувати варикоз за допомогою мазей, п’явок, таблеток, нікому не вдалося.
А от сучасні методи хірургічного лікування достатньо широко описані. Їх поділяють на дві великі групи. Перша включає методи класичної хірургії, т. зв. стрипінги, мініфлембоктомії, венекзерези, тобто видалення хірургічним шляхом стовбурів варикозно змінених вен. До другої групи входять сучасні малоінвазивні методики, серед яких найпоширеніші - ендовенозна лазерна коагуляція, радіочастотна коагуляція вен та методи склеротерапії.
Усе залежить від конкретного випадку і ходу лікування, який вибирає безпосередньо хірург. Зауважу, що кожен метод хороший, якщо ним добре володіє хірург і він допомагає пацієнту одужати.
— А як у випадку, коли хвора на варикоз — вагітна? Чи можна її оперувати?
— Вагітність — це фізіологічний стан, основною складовою якого є виношування вагітності. Тому лікувати варикоз (якщо ми говоримо про хірургічні методи, лазерну коагуляцію чи методи відкритої хірургії) не зовсім доцільно.
Вагітним жінкам, які мають варикоз, не раджу панікувати чи вдаватися в якісь крайнощі, адже під час вагітності варикоз часто посилюється. Рекомендую їм звернутися до судинного хірурга, який порадить, як виносити вагітність безпечно для жінки і для її майбутнього покоління, а також — що робити з варикозом у період вагітності та в період післяпологового відновлення.
— Ви щойно розповіли про варикоз у вагітних жінок. Проте трапляється, що у молодих дівчат і жінок (та й у чоловіків теж) по поверхні ніг з’являються судинні сітки. Це варикоз чи якесь інше явище?
— Поява венозних сіточок (у медицині таке явище має назву «телеангіектазія») — це перші прояви варикозу. Треба зрозуміти, чи проблема зупинилась на цьому симптомі, чи немає ураження судин великого калібру, тобто основних стовбурів великих підшкірних вен.
Перед тим, як братися за методи лікування, необхідно провести дослідження. У цьому випадку лікарі скеровують пацієнтів на УЗД, згідно з даними якого ми можемо запідозрити чи заперечити певну проблематику, яка є у пацієнта з основними стовбурами. Якщо проблема на рівні сітки, тобто ретикулярних, маленьких вен, які спричиняють лише косметичний дефект, розумним вибором є склеротерапія. Цей метод дає хороший естетичний та клінічний результат.
Проте я кажу своїм пацієнтам, що не завжди вдається за одну процедуру всі вени позаклеювати, інколи потрібен час для того, щоб вени поспадались. Відповідно, таких процедур інколи може бути дві або три. Я завжди інформую про весь шлях, який хворий має пройти для отримання гарних ніг і, відповідно, зникнення косметичного дефекту.
Якщо це виключно сітка і немає ураження великих стовбурів, то це швидше косметична проблема. Тут уже вибір пацієнта, який залежить від того, як він ставиться до цього питання. Декого це не дуже турбує, не болить, для декого це неприпустимо, особливо, коли це дівчата молодого віку, які хочуть мати гарні ноги без жодних проявів варикозу.
— Чи передається тромбофлебіт спадково?
— Тромбофлебіт — це тромбоутворення у поверхневих венах. Це захворювання поділяють на дві великі категорії. За першої - тромбоутворення у венах розвивається на тлі якогось тимчасового фактора (травми, варикозу, тривалого обмеження рідини чи інших причин, які могли спричинити тромбофлебіт у венах), друга категорія — спадковий тромбофлебіт.
Є й т. зв. тромбофілії - генетично зумовлені речі, які передаються з генами від батьків. Вони можуть бути причинами розвитку тромбофлебітів.
Розкажу з мого досвіду. Інколи до мене приходять молоді люди, які не мають варикозу, але кажуть, що у них тромбофлебіт в абсолютно незмінених венах. Запитую, що могло стати причиною, чи були якісь фактори, що спровокували хворобу. Відповідають, що все було нормально, але зранку прокинувся, відчув, що нога болить, запальна смужка під шкірою.
У таких випадках скеровую на дослідження, за допомогою яких можна дізнатись, чи тромбофлебіт не має спадкового генезу.
Якщо тромбофлебіти нічим не зумовлені, зокрема в молодому віці, таким людям слід обстежитися на тромбофілію, бо це стан, який не можна вилікувати, і про це хворому треба знати і навчитися з цим жити.
Інколи люди повинні мати обмеження у способі життя. Якщо трапляються часті рецидиви тромбофлебіту, такі пацієнти мають обов’язково отримувати препарати для розрідження крові, іноді навіть пожиттєво.
— У яких випадках варто звертатись до судинного хірурга?
— На це запитання не можу однозначно відповісти, оскільки все залежить від симптоматики. Якщо хворий бачить певні симптоми в нижніх кінцівках, набряки, відчуває болі, хронічну втому, тоді він має звертатися до судинного хірурга. Або якщо він переніс інсульт чи є проблема з черевним відділом аорти у вигляді аневризми.
Один із найчастіших симптомів, за яким люди можуть самостійно діагностувати, — це наявність «другого серця» в животі. Це чітко проявляється під час прийому ванни. Якщо лягти у ванну, розслабитись, всі м’язи розслабляються, і тоді людина чує, що одне серце б'ється у грудях, а друге — десь нижче, в ділянці пупка.
Проявом аневризми також є болі у попереку. Часто люди думають, що це виключно проблеми з хребтом, і ідуть до невропатологів або просто купують якусь мазь і натирають. А потім раптом приїжджають до нас із розривом аневризми. Ці стани достатньо небезпечні для життя. Статистика виживання у випадку аневризми досить низька.
Отож до судинного хірурга потрібно звертатися, коли є відповідні скарги, що насторожують, і людина розуміє, що ці речі можуть бути пов’язані з ураженням судин.
— До судинного хірурга звернулися, операцію зробили. Скільки триває період відновлення після оперативного лікування варикозу?
— Усе залежить від методів. Можна провести ендовенозні лазерні коагуляції, які належать до т. зв. офісної хірургії, що не передбачає перебування пацієнтів у стаціонарі. Тоді алгоритм дій такий — людина приходить на процедуру, йде в операційну, роблять процедуру, вдягають панчішки, і людина йде собі додому. Після цього — УЗД-контроль через 2 тижні, 2 місяці, тобто спостерігаємо, чи вена закрилася.
Що стосується відкритих методик — стрипінгу, тобто видалення варикозних вен, або мініфлебоктомії, то там часу потрібно трохи більше. По-перше, необхідна спінальна анестезія, по-друге, залишаються синці, які можуть розсмоктуватись довший час, тягнути, створювати певний дискомфорт. Тоді для відновлення потрібен місяць-півтора. Однак усе це дуже індивідуальне і залежить від розміру і об'єму варикозно розширених вен і синців після операції.
Якщо говорити про лазерні методики, то період відновлення скорочується завдяки тому, що немає стільки синців і гематом.
Якщо ж мова про класичні методики, то вони передбачають носіння до двох місяців еластичного трикотажу, панчіх, вживання препаратів, які покращують відтік лімфи та венозної крові. Окрім того — обмеження фізичних та статичних навантажень, тобто слід уникати сидячого та стоячого способів життя. Усе залежить від методу. Отже, коли говоримо про ендовенозні процедури, там період відновлення коротший, коли про класичну хірургію — довший, здебільшого до 2 місяців.
— Чи буде розвиватися варикоз після видалення варикозних вен на ногах?
— Якщо до мене приходять пацієнти і просять дати гарантію, що в них ніколи більше не розвинеться варикоз, коли я ці вени видалю, я їм відповідаю так: людина може піти до стоматолога і, вилікувавши один зуб, попросити лікаря дати гарантію, що у неї більше не буде карієсу на жодному іншому зубі. Усі розуміють, що стоматолог такої гарантії не дасть.
Аналогічно з варикозом. Коли хворий потрапляє до судинного хірурга, той працює виключно з хворими венами, тобто видаляє лише вени, уражені варикозом. Ніхто не може запобігти розвитку варикозу у тих венах, які на момент операції були здоровими. Тому ризики рецидиву завжди існують. Я говорю про ці випадки, коли оперував фаховий судинний хірург і пацієнт має справжній рецидив. Тобто коли всі хворі вени забрані, але з’явилися нові хворі вени, які спричинили розвиток рецидиву варикозу. А є і несправжній рецидив, коли неякісно зроблено операцію, і через місяць-два по-новому все вернулось. Тоді проблематика вже в тактиці і наданні медичної допомоги.
Проте якщо ставити питання про ризик рецидиву варикозу, то він, безперечно, існує. Окрім того, друге питання, це те, що за сучасними даними світових досліджень варикоз вважають спадково детермінованою хворобою. Тобто це хвороба, яка передається, вона є у генах. Тому ризик того, що одні вени захворіли, потім за деякий час можуть захворіти інші, абсолютно природний.
Але цього не слід боятись. Бо виходить, якщо вена рецидивує, то її взагалі не варто оперувати, ходити з виразками, тромбофлебітами. Насправді рецидив варикозу також підлягає хірургічній корекції, лікуванню з хорошими результатами.
— Чи може варикоз призвести до летального наслідку?
— Якщо він неускладнений, то до летального наслідку не призведе. За такого діагнозу більше йдеться про порушення соціалізації. Адже наростають набряки, з’являються трофічні зміни, виразки на ногах, які печуть. Це все порушує соціалізацію хворих. Їм незручно, некомфортно.
Водночас ускладнені форми варикозу можуть мати летальні наслідки. Це тромбофлебіти — утворення тромбів у підшкірних венах. Якщо ці тромби за певних умов і відсутності адекватного лікування можуть відірватись і полетіти в бік серця, викликавши тромбоемболію легеневої артерії, це може стати причиною смерті.
Друга хвороба, яку в народі називають тихим вбивцею, — це кровотеча з варикозних вен. Чому тихим убивцею? Найчастіше такі речі трапляються вночі, коли людина спить, однією ногою зачіпає другу, тобто пошкоджує варикозний вузол, який уже був готовий почати кровити. Тоді людина уві сні знекровлюється, інколи до ранку може померти.
Отже, варикоз вбиває тоді, коли він в ускладненій формі.
— Чи можна запобігти варикозу?
— Варикоз — це, по суті, детермінована хвороба зі спадковістю. Тому людина не може змінити чи почистити свої гени, бо це ж не флешка. Тобто ця хвороба cупроводжує людину протягом всього її життя.
Якоїсь унікальної таблетки чи способу, який би допоміг запобігти цій хворобі, немає. Проте є фактори, які пришвидшують розвиток варикозу. Серед них — сидячий або стоячий спосіб життя, підвищення маси тіла, гіподинамія, вживання оральних контрацептивів.
Якщо людина має спадковість, але вищеперелічені фактори відсутні, то вона побачить перші прояви варикозу приблизно у 40 років. Коли ж є якийсь із тих факторів, то може захворіти значно швидше.
Одним із найкращих способів профілактики варикозу є рух, активний спосіб життя. Це ходьба, плавання, велоспорт.
Записала Ірина-Марія Лис.