Передплата 2025 «Добре здоров’я»

Чи сумісні рентгенівське дослідження і вагітність?

Однозначної відповіді на це запитання медики не дають. Хоча рентгенівське опромінення вже десятиліттями активно використовується як ефективний та інформативний метод діагностики

Фото pexels
Фото pexels

Проте, як відомо, вплив іонізуючого випромінювання має й негативні сторони. За словами американських учених, правильне використання різних медичних методів візуалізації, зокрема рентгенівського випромінювання, для діагностики стану здоров’я вагітних жінок, жодних загроз здоров’ю майбутньої матері і плоду не несе.

Відповідь на запитання, чи можна проводити такі дослідження вагітним, і чи шкідливе рентгенівське опромінення для вагітних, дає рентгенолог комунального некомерційного підприємства «3-тя міська поліклініка м. Львова» Вероніка Табачник.

— Насамперед хочу сказати, що у нашій поліклініці працює су­часний рентгенапарат, придбаний кілька років тому за рахунок ко­штів бюджету розвитку міста.

Це апарат нового покоління, цифровий. Знімки виходять якіс­ні, за допомогою програмного забезпечення можна змінити яскравість, контраст або різкість зображення. Нове обладнання зменшує на 50% променеве на­вантаження на пацієнта.

Зробити ретгенологічне обсте­ження можна за наявності елек­тронного скерування лікаря або скористатися платною послугою, згідно з затвердженим тарифом.

Це перша частина моєї відпові­ді на запитання. Тепер детальніше зупинюся на рентгенографії для вагітних.

Хоч для рентгенографії або комп’ютерної томографії (КТ) ви­користовується досить низький рівень опромінення, проте клітини плода, які інтенсивно діляться, є дуже чутливими до нього. Контакт з іонізуючим випромінюванням у цьому випадку підвищує ризик виникнення мутацій та аномалій розвитку.

Через це вагітним рекомен­довано вибирати альтернативні методи, наприклад, ультразву­кову діагностику або магніто-ре­зонансну томографію. У рідкіс­них випадках можна проводити рентгенологічне обстеження або КТ, але в цьому разі застосову­ється спеціальний свинцевий фартух на живіт, який захистить плід.

Це може бути необхідним в екстрених випадках, які загро­жують стану матері чи плода, а методів альтернативної діагнос­тики немає в доступі. Проте таке рішення обов’язково приймає команда лікарів, враховуючи всі ризики.

Підготувала Анна Врублевська.