Критичні періоди вагітності - час особливої уваги
Щасливий період очікування малюка практично для кожної жінки далеко не безтурботний: скільки тривог, хвилювань і сумнівів виникає у майбутніх мам — й не злічити. У більшості випадків всі побоювання марні - малюк благополучно розвивається і росте. Однак потрібно пам’ятати, що є так звані критичні терміни вагітності, коли неуважність до себе і свого організму може призвести до незворотних наслідків
Початок зародження нового життя в організмі жінки, або 2−3 тиждень вагітності, є першим критичним періодом. Пов’язано це з тим, що яйцеклітина може бути запліднена, але через зміни внаслідок запальних процесів, порушень гормонального фону, рубців, міом імплантація не відбувається, зародок гине і видаляється з організму матері під час менструації. Однак навіть якщо імплантація й відбулася, зародок може перестати розвиватися і стається мимовільний викидень на ранньому терміні. Основна причина такого перебігу подій — хромосомні аномалії.
Другий критичний період першого триместру починається на 8-му і закінчується на 12-му тижні вагітності. У цей час основною причиною переривання вважають гормональну недостатність, що порушує процес формування плаценти. Цей стан може спричинити знижена робота жовтого тіла яйників, надмірне виробленням залозами андрогенів — чоловічих статевих гормонів, а також збої в роботі гіпофіза або щитовидної залози. Загроза переривання вагітності може бути усунена за допомогою правильно підібраного і своєчасно призначеного гормонального лікування, яке дозволить благополучно доносити дитину до визначеного терміну. Крім того, упродовж першого триместру вагітності плід може перестати розвиватися через низку суб'єктивних причин: прийом матір'ю несумісних з вагітністю ліків; несприятливі умови її праці; наявність шкідливих звичок; фізичні дії - радіація, вібрація, інтенсивні фізичні навантаження і т.ін.; гострі інфекційні захворювання (грип, цитомегаловірус, герпес, краснуха тощо). І навіть якщо плід продовжує розвивається, негативний вплив більшості зазначених чинників може проявитися через кілька місяців вагітності або навіть після появи малюка на світ: це можуть бути анатомічні порушення або важкі вади розвитку. Тому весь перший триместр розвитку нового життя можна вважати «критичним».
Третій критичний період вагітності припадає на 18−24 тижні і пов’язаний він з активним ростом матки. У цей час самовільне переривання найчастіше відбувається через розширення цервікального каналу, внаслідок чого плодове яйце під дією сили тяжіння опускається вниз, втрачає цілісність і запускає механізм пологової діяльності. Однак вчасно виявлене вкорочення і розширення цервікального каналу дозволяє накласти шви на шийку матки і благополучно продовжити вагітність. Тут же слід згадати й про інфекційні захворювання, в тому числі внутрішньоматкові інфекції, які можуть порушити функції плаценти, призвести до вилиття вод з плодового міхура і пізнього викидня. Ще одна поширена причина переривання процесу виношування плоду на цьому терміні - передлежання плаценти або її низьке розташування: з різних причин вона може відшаруватися, спричинити сильну кровотечу і смерть плоду. Крім того, на цьому терміні вагітність може перестати розвиватися через порушення розвитку мозку і найважливіших функціональних систем малюка, спричинених шкідливим впливом на них різних негативних факторів у першому триместрі.
У третьому триместрі - на 28−32 тижнях — настає четвертий критичний період. Загроза передчасних пологів може виникнути через недостатність роботи плаценти, її передчасного відшарування, важкі форми пізнього токсикозу вагітних, гормональні порушення. Крім того, через перерозтягнення матки більшість багатоплідних вагітностей завершуються саме в цей термін. Плід уже життєздатний, однак потребує тривалої кваліфікованої медичної допомоги. Окрім всіх перерахованих періодів, критичними термінами для вагітних, що мали в минулому репродуктивні втрати, є дні місячних, викиднів або «завмирання» вагітностей. У ці терміни організм може «згадати» про необхідність гормональних перемін, тому слід уважно спостерігати за станом майбутньої мами і малюка та своєчасно призначати лікування в разі виникнення будь-якої загрози. Щоб благополучно подолати небезпечні періоди вагітності, необхідно за наближення цих термінів уникати будь-яких фізичних навантажень, стресів та, за необхідності, відвідувати лікаря. Крім того, у випадках появи болю, кров’янистих виділень або інших тривожних симптомів слід також якомога швидше звертатися по медичну допомогу. Дбайливе ставлення до себе допоможе благополучно виносити і вчасно народити здорового малюка.
Юлія Куриленко, акушер-гінеколог.