УЗД — не завжди панацея. Але його робити треба, і навіть вагітним. Це безпечно
А вам бабця чи сусідка не казали, що ультразвук шкідливий під час вагітності? Чи це правда? З таким запитанням звернулася безпосередньо до фахівця — Ігоря Федорощака, акушера-гінеколога Львівського перинатального центру, кандидата медичних наук.
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/511532/fedoshchak.jpg)
— Ігоре Михайловичу, почнемо з того, чому це так важливо — УЗД і вагітність?
— Насамперед наголошу на тому, що це абсолютно безпечно на будь-якому терміні вагітності. Проводять стільки ультразвуків, скільки потрібно, залежно від того, чи є ті чи інші ускладнення, якісь запитання, сумніви щодо перебігу вагітності як у лікаря, так і у жінки.
Жодної шкоди ні дитині, ні мамі, ні вагітності загалом ультразвук не завдає незалежно від того, чи цей УЗД проводять через живіт, абдомінальним датчиком, чи «всередині», вагінальним датчиком.
— Тож скільки разів потрібно робити УЗД вагітним?
— Згідно з нашими національними рекомендаціями, є два обов’язкові УЗД, які має пройти кожна вагітна. Перший, т. зв. скринінг — з 11 по 13 тиждень, на якому можна виявити різні маркери хромосомних патологій, побачити, чи немає вроджених вад розвитку, які можливо виявити на цьому терміні вагітності, спрогнозувати, чи буде у вагітної розвиватися прееклампсія (підвищення тиску під час вагітності) і скорегувати процес, призначити ті чи інші препарати.
Окрім того, за сприятливих умов — коли жінка середньої тілобудови і не має надмірної ваги, є вдале розміщення дитини, можна навіть на цьому терміні визначити стать дитини.
Якщо ж мова про багатоплідну вагітність, можна виявити, яка саме це багатоплідна вагітність. Чи це, як кажуть у народі, близнюки, чи це двійнята. Чи це двійня, в якій кожна дитина має свій окремий плідний міхур і окрему плаценту, чи це двійня, яка має спільну плаценту.
— А коли це можна визначити?
— Власне на цьому першому обов’язковому УЗД. Тому що потім це має значення, як спостерігати за цією вагітністю. Адже кожна вагітність — чи це двійня одноплацентарна, чи двоплацентарна — має певні особливості перебігу.
Відповідно, там і УЗД у різні терміни проводять. Згодом, коли пізніший термін вагітності, ці плаценти можуть бути одна до одної настільки близько, що їх важко диференціювати. Відповідно, ті чи інші ускладнення за різних вагітностей можуть відрізнятися.
Друге — експертне — УЗД проводять із 18 по 22 тиждень. Воно несе більше інформації. На цьому УЗД детальніше розглядають системи і органи дитини. Дивляться мозок, чи немає вродженої патології. Особливу увагу звертають на серце, на інші внутрішні органи.
Але є УЗД, які роблять поза межами обов’язкових обстежень. От, наприклад, коли жінка зробила тест, у неї є дві чіткі смужки, і хоче переконатись, потрібно зробити УЗД. Тоді на ранніх термінах, на 6−8 тижні роблять УЗД — щоб діагностувати сам факт вагітності, маткової вагітності, живої вагітності. Це не входить в обов’язкові. Але його все ж рекомендують зробити, тому що часто бувають ситуації, коли жінка не робить таких ранніх УЗД, а приходить на 12−13-му тижні на скринінг. І ми бачимо, що вагітність, на жаль, завмерла десь у 6−7 тижнів. Жінка про це місяць не знає, а ходить, думаючи, що вагітна.
Наступні УЗД вже роблять або за бажання, або за якимись показниками з боку лікаря, якщо лікар підозрює ту чи іншу ситуацію, чи з боку вагітної є якісь скарги. Їх роблять десь на 28 тижні. Там шийку матки вимірюють, і вимірюють кровоплини в усіх важливих судинах матково-плацентарного кровообігу, які також допомагають констатувати задовільний стан плода.
Останнє проводять перед пологами за бажання акушера-гінеколога, який буде приймати пологи. Під час нього звертають увагу на моменти, важливі для пологів. Для прикладу, щоб чітко бачити, як розміщена дитина, чи немає обвиття пуповиною, щоб знати, чого в пологах чекати, яка вага дитини на момент пологів приблизно, де розміщена плацента, чи не занизько.
Отож я перелічив 2 обов’язкові УЗД, всі інші роблять за різних ситуацій. Якщо, наприклад, є якісь ускладнення вагітності, тоді їх можна робити набагато частіше, навіть щотижня чи двічі на тиждень, аби чогось не пропустити.
— Вони не шкодять?
— Ні. Якщо є потреба, роблять настільки часто, наскільки потрібно. Аби вловити момент, коли є якась загрозлива ситуація для дитини. Якщо ця вагітність вже з терміном, що таких дітей виходжують, то краще ту дитину вчасно добути. Краще недоношене, але живе, аніж запізно.
— Коли можна дізнатися точніше і чи реально побачити це саме на УЗД?
— Коли моя дружина була вагітна, то ми знали про стать нашої дитини вже на 11 тижні. Ось так дитина була розміщена, це було видно тоді. Я дуже часто бачу, напевно, 70−80% на цьому терміні, 12−13 тижнів уже стать дитини.
Звісно, є певні фактори, які погіршують якість і видимість УЗД. Якщо надмірна вага жінки, надмірний прошарок підшкірно-жирової клітковини або підвищене здуття кишківника чи невдале розміщення дитини, чи пуповина може бути між ніжками.
На наступному УЗД, розширеному, експертному, на 18−22 тижні, якщо немає перешкод у плані надмірної ваги і якогось невдалого розміщення дитини, можна вже майже стовідсотково визначити стать дитини. Навіть якщо дитина не так розміщена, можна попросити, щоб жінка повернулась на другий бік, трошки походила, знову повернулась. І тоді зазвичай на це запитання можна відповісти. До 20 тижнів точно.
Але були у мене випадки, коли впродовж усієї вагітності ніяк не можна було визначити стать — або ніжки навхрест, або дитина так повернута, що дуже важко побачити, яка саме стать.
— Чи УЗД дає можливість дізнатися про термін вагітності?
— Часто вагітні, наприклад, зважаючи на дату останньої менструації, кажуть, що пологи тоді-то, після УЗД називають іншу дату. Передбачену дату пологів ми рахуємо насамперед за датою останніх місячних.
Якщо ж жінка не пам’ятає, чи у неї якісь тривалі цикли, чи нерегулярні менструації, тоді ми рахуємо дату пологів за найбільш ранніми УЗД, до 12 тижнів. На тих термінах вагітності всі ембріончики приблизно одного розміру, і від того терміну можна чітко вирахувати дату пологів.
Після наступного УЗД дата пологів може дещо змінитися. Хтось народить вагою 4 кг, хтось — 2,800. І та, і та дитина буде доношеною. Але про більшу апарат УЗД буде писати, що вже, наприклад, 42 тижні чи 41, а про меншу — що 36 тижнів, хоча і там, і там є 40.
— Зараз на останніх термінах можна зробити ледь не фото обличчя дитини, і воно справді буде схожим на те, яке побачимо після народження. Чи впливає на точність таких показників саме вид апарата?
— Звичайно. Хоча точність фото теж залежить від того, наскільки дитина фотогенічна, наскільки вона захоче «позувати».
Як не дивно, але коли є багатоводдя, то вдається зробити гарну фотографію, хоча це патологічний стан. Але вода є добрим провідником для фото, і тому виходять гарні фотографії. Коли є зменшена чи нормальна кількість вод, фото можуть не вдатися. Пара розчарована, але плюс у тому, що нема багатоводдя.
Щодо класу апарата… Чим він сучасніший, тим більше можливостей має. Звісно, що не сам апарат видає нам норму чи патологію. Лікар, який дивиться на екран, використовує всі функції апарата і може сказати, чи є та чи інша проблема.
Наприклад, на старих апаратах, які були ще 20 років тому, не було таких функцій, як, до прикладу, вимірювання кровоплину у важливих судинах. Зараз ми за цим можемо оцінити стан дитини: чи є якісь загрозливі ситуації для вагітності, дитини, чи немає.
Наприклад, якщо ми бачимо, що дитина менша, як на свій термін, то щоб диференціювати, просто це маловагова дитина, бо батьки, до прикладу, народились невеликі (це враховують завжди), чи все-таки йде відставання в розвитку. Диференціювати це допомагає, власне, вимірювання кровоплину у важливих судинах. Якщо він не порушений, ми припускаємо, що стан дитини задовільний, і вона просто невелика — 2,600, 2,800.
Якщо є порушення кровоплину, то така дитина потребує ретельного спостереження. Тоді жінку або госпіталізують і щодня слухають серцебиття, 2 рази на тиждень проводять УЗД. Або сама жінка ще якось рухи відстежує.
Отже, для визначення ваги клас апарата не має значення. А от для оцінки функціонального стану системи мати-плацента-плід, звичайно, клас апарата важливий.
— Ви згадували про маловоддя, багатоводдя. Це теж можна дізнатися за допомогою УЗД? І що це означає для жінки, для дитини?
— Є маловоддя, багатоводдя і нормоводдя. Лікар з досвідом, може це визначити навіть на око. Причиною як багатоводдя, так і маловоддя можуть бути і якісь інфекційні фактори, і вади розвитку. Якщо є багатоводдя, дивимося, чи немає якихось вад розвитку системи шлунково-кишкового тракту. Тому що як утворюються води і як їх споживають? Їх дитина п’є і з сечею випускає, і це кругообіг тримає баланс нормальної кількості вод.
Якщо є вада розвитку сечостатевої системи, буде маловоддя. Тому що дитина п’є, але не випісює. Можуть бути якісь генетичні причини.
Чим це небезпечно? Якщо ми говоримо про багатоводдя, то через нього можливі загрозливі ситуації під час вагітності, адже матка як кулька — вона надувається до певного рівня і може тріснути і розірватися. Якщо яскраво виражене багатоводдя, може бути передчасний розрив плідних оболонок, тобто води можуть відійти швидше. Це загрожує передчасними пологами. Можуть бути кровотечі, неправильне положення плода, випадання пуповини.
Коли є маловоддя, але ближче до пологів, то воно менш небезпечне. Але якщо маловоддя з ранніх термінів вагітності, то це небезпечно. Води все ж таки не дають матці затискати дитину. А коли їх мало, то матка щільно прилягає до дитини, до того ж дитина внутріутробно дихає за рахунок вод. Коли ж вод мало, дитина не може нормально дихати, і матка може стискати як голову дитини, так і грудну клітку, і кінцівки теж можуть бути деформовані.
— Які патології можна запідозрити під час УЗД?
— На кожному терміні вагітності, чи це скринінгове, перше УЗД (з 11 по 13 тиждень), чи УЗД розширене (на 20 тижні), можемо виявити багато всіляких ситуацій. Але, на жаль, не все.
Є вади, які пізніше розвиваються, які залежать від того, як лежить дитина, є ситуації, які залежать від прохідності УЗД, від надмірної ваги жінки. За маловоддя важче оглянути дитину.
Можемо виявити вади серця, центральної нервової системи, шлунково-кишкового тракту, кістково-суглобової системи.
Тому ми під час УЗД завжди оцінюємо шлунок, сечовий міхур, дивимося на серце. Звісно, що його подивитися внутрішньоутробно в русі не так просто. Якщо виявляємо ту чи іншу ваду, і вона не є життєво небезпечною, то жінка успішно народжує (якщо немає протипоказань до пологів). Бо є вади, за яких треба кесарити. Тоді вже, після пологів, дитину обстежують спеціалісти, які або підтверджують діагноз, або заперечують, або щось додатково виявляють тощо.
Виявити можна багато, багато можна не побачити. У мене був досвід, коли я дивився пацієнтку на ранніх термінах, близько 12 тижнів, і було все гаразд. А вже на 18 тижні я виявив множинні вади розвитку. Згодом експерти УЗД виявили їх ще більше: інфікування, токсоплазмоз, який дуже часто передається від домашніх тварин, особливо котів. Довелось переривати вагітність за медпоказаннями. Жінку потім успішно обстежили, пролікували, і вона уже має здорову дитину.
Отож УЗД теж не панацея. Не все можна побачити. Але є ситуації, які можна змінити, на які можна вплинути, якщо їх вчасно виявити. І допомагає у цьому УЗД.
Розмовляла Ірина-Марія Лис.