Мікроінсульт не менш небезпечний, ніж «великий»
А більшість інсультів узагалі мають безсимптомний перебіг
Згідно зі статистикою Національної служби здоров’я, щороку гостре порушення мозкового кровообігу діагностують у майже 100 тисяч українців. Як пише Medical News Today, у 2019 році інсульт був другою причиною смертності у світі - на нього припало 11% смертей.
Інсульти бувають трьох типів:
- Перший і найпоширеніший (на нього припадає 87% випадків) — ішемічний, який трапляється, коли артерія, яка постачає кисень до мозку, блокується.
- Другий — геморагічний, викликаний розривом судини головного мозку, що, своєю чергою, призводить до ушкодження навколишніх тканин.
- Третій тип — це транзиторна ішемічна атака, яку іноді називають «мікроінсультом». За цього типу порушення мозкового кровообігу кровотік до мозку блокується, але тимчасово. Як правило, не довше, ніж на п’ять хвилин.
Хоча інсульт доволі поширений, його симптоми, особливості лікування й наслідки люди часто трактують неправильно. Доктор Рафаель Александр Ортіс, керівник відділення нейроендоваскулярної хірургії та інтервенційної нейрорадіології в лікарні Ленокс-Гілл (Нью-Йорк, США) розвінчує популярні міфи, що склалися довкола гострого порушення мозкового кровообігу.
Міф № 1. Інсульт — це проблема зі серцем
«Хоча виникнення інсульту й пов’язане з серцево-судинними факторами ризику, інсульти трапляються в мозку, а не в серці, коли артерія чи вена, яка живить мозок, блокується або розривається», — пояснює лікар. Він зазначає, що деякі люди плутають інсульт з інфарктом міокарда, коли блокується кровопостачання серця.
Міф № 2. Інсульту неможливо запобігти
«Найпоширенішими факторами ризику порушення кровообігу у головному мозку є гіпертонія, куріння, високий рівень холестерину, ожиріння, діабет, травми голови та шиї, серцеві аритмії», — перелічує доктор Ортіс. Багатьох із них можна уникнути. Для цього достатньо вести здоровий спосіб життя — регулярно виконувати фізичні вправи та їсти здорову їжу.
Іншими чинниками ризику є вживання алкоголю і стрес. Якщо уникати обох, можна додатково знизити ймовірність інсульту.
Міф № 3. Інсульт не успадковується
Одногенні генетичні хвороби, такі як серповидно-клітинна хвороба, підвищують ризик обмеження кровопостачання головного мозку. Опосередковано роблять це й генетичні фактори, зокрема спадкова схильність до гіпертонії.
Оскільки зазвичай сім'ї ведуть однаковий спосіб життя, у разі, якщо він нездоровий, ризик інсульту підвищиться у всіх членів родини. А найбільше — у тих, у кого цей ризик поєднується з генетичними чинниками.
Міф № 4. Симптоми інсульту важко розпізнати
Найпоширеніші прояви гострого порушення мозкового кровообігу найлегше запам’ятати за англійською абревіатурою FAST:
- F (Face — Обличчя): обличчя перекошується. Половина його німіє, а на іншій — опускається кутик губ;
- A (Arm — Рука): одна рука слабне або німіє. Підняти її людина не може. Якщо їй в цьому допомогти, рука повільно опуститься вниз;
- S (Speech — Мовлення): мовлення утруднене, плутане або невиразне;
- T (Time — Час): час телефонувати на номер 103.
Інші ознаки інсульту:
- оніміння або слабкість обличчя, руки, ноги чи однієї половини тіла;
- проблеми з мовленням або його розумінням;
- погіршення зору на одне чи обидва ока;
- труднощі під час ходьби, включно із запамороченням, втратою рівноваги та координації;
- сильні головні болі без видимої на те причини.
Міф № 5. Інсульт не лікується
«Існує помилкове переконання, що хвороба незворотна і не піддається лікуванню», — каже експерт.
«Невідкладне лікування інсульту за допомогою ін'єкції препарату, що руйнує тромби, мінімально інвазивна тромбектомія для механічного видалення тромба або хірургічне втручання можуть допомогти уникнути негативних наслідків перенесеного інсульту у багатьох пацієнтів, особливо, якщо їх госпіталізували досить рано для початку терапії, у перші хвилини-години з моменту появи симптомів», — наголошує доктор Ортіс.
«Чим пізніше людині нададуть медичну допомогу, тим менша ймовірність позитивного результату. Тому критично важливо, щоб за появи перших ознак порушення мозкового кровообігу (проблем із мовленням, двоїння в очах, паралічу чи оніміння), викликати „швидку“, яка доправить пацієнта до найближчої лікарні», — підсумовує фахівець.
Дослідження показують, що ті пацієнти, які були госпіталізовані у перші три години після появи перших симптомів, зазвичай значно рідше отримували інвалідність у наступні три місяці.
Міф № 6. Інсульт буває лише у літніх людей
Вік є значним фактором ризику. Після 55 років ризик розвитку інсульту подвоюється кожні 10 років. Однак трапитися він може в будь-якому віці.
Одне з досліджень показало, що 34% госпіталізованих у 2009 році було менш як 65 років. А в огляді за 2013 рік зазначається, що «приблизно 15% усіх ішемічних інсультів трапляється у молодих людей та підлітків».
Дослідники зазначили, що фактори ризику цього гострого стану, включно з гіпертонією, діабетом, ожирінням, порушенням ліпідного обміну й тютюнокурінням, були одними з найпоширеніших у згаданій віковій групі.
Міф № 7. Безсимптомним інсульт не буває
Не завжди ураження судин головного мозку має симптоми. Навпаки, деякі дослідження демонструють, що безсимптомні інсульти трапляються частіше, ніж ті, що супроводжуються характерними проявами.
Одне з досліджень виявило, що з-понад 11 мільйонів випадків судинної катастрофи, які трапилися у 1998 році, лише 770 тисяч мали прояви. Решта були «мовчазними».
Доказами так званих «тихих» інсультів є білі плями від рубцевої тканини після закупорки або розриву судин, які можна побачити на МРТ. Таке дослідження проводять, якщо пацієнт тривалий час скаржиться на головний біль, запаморочення та когнітивні проблеми.
Хоч такі інсульти й мають безсимптомний перебіг, вони вимагають такого ж лікування, як і інсульти, що мають помітні прояви. «Тихі» інсульти піддають людей ризику майбутніх симптоматичних інсультів, зниження когнітивних функцій та деменції.
Міф № 8. Мікроінсульт — не такий страшний
«Термін мікроінсульт використовується неправильно, оскільки багато людей думає, що це — „маленький“ інсульт, який не несе ризику. Йдеться про транзиторну ішемічну атаку — передвісник „великого“ інсульту, — тлумачить доктор Ортіс. — Будь-який симптом раптового вогнищевого припинення мозкового кровотоку — неважливо, минущий він чи постійний — вимагає екстреного лікування і профілактики „великого“ руйнівного інсульту».
Міф № 9. Наслідком перенесеного інсульту завжди є параліч
Інсульт є основною причиною тривалої втрати працездатності, але не кожен, хто переніс цей гострий стан, матиме параліч або слабкість. Дослідження показують, що інсульт призводить до зниження рухливості у понад половини з тих, хто переніс його у 65 років, і старших.
Проте довгострокові наслідки припинення кровотоку по одній зі судин, що живлять мозок, залежать від багатьох факторів, таких як, наприклад, площа ураженої тканини мозку.
Якщо інсульт трапиться у лівій півкулі, наслідками можуть бути:
- параліч правої половини тіла;
- проблеми з мовленням;
- загальмованість, невпевненість у виконанні повсякденних дій.
Якщо ураженою буде права півкуля, парез може виникнути, відповідно, у лівій половині тіла. Серед інших негативних наслідків — проблеми із зором та надмірна збудженість. В обох випадках хворий може скаржитися на втрату пам’яті.
Міф № 10. Людина швидко відновлюється після інсульту
Відновлення може зайняти місяці, якщо не роки. Багато хворих так і не зможуть одужати. В Американській асоціації інсульту стверджують, що серед тих, хто переніс інсульт:
- 10% майже повністю одужають;
- ще 10% потребуватимуть постійного догляду;
- 25% відновляться, але матимуть незначні порушення;
- 40% матимуть середні або значні порушення.
Дослідження показують, що після перенесеного інсульту існує критичне часове «вікно» у 2−3 місяці, протягом якого інтенсивна рухова реабілітація з більшою ймовірністю приведе до одужання. Люди можуть також спонтанно одужати протягом цього періоду.
Після цього (особливо, коли мине пів року) покращення все ще будуть можливими, хоча, ймовірно, зміни на краще відбуватимуться більш повільно.