Цілюща ожина — ягоди багаті на вітаміни і сприяють покращенню зору
Драпаки, веприна, кабаняча (свиняча) ягода… Ще так називають у народі ожину. Хоча, на мою думку, таких зневажливих епітетів вона аж ніяк не заслуговує. Зовсім по-іншому звучить — серпнева ягода. Адже цей кущ лікує людей і ягодами, і листям, і корінням, і молодими галузками…
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/515164/ozhyna.jpg)
Ожина сиза поширена по всій Україні, особливо у північних регіонах. Росте здебільшого у мішаних і листяних лісах, на галявинах. Але зустрінеш її і на луках, на полях вздовж ровів, навіть при дорозі. Господарі вирощують кущі ожини у садах, на присадибних чи дачних ділянках. Проте запримітив, що на луках та у полях ожинові плоди дрібніші, не такі солодкі.
Ягоди ожини найкраще збирати наприкінці липня — у серпні. Їх консервують з цукром у співвідношенні - 1:2.
Свіжі ягоди багаті на вітаміни, сприяють покращенню зору, підсилюють імунітет. Скористайтеся сезоном!
Листки ожини у народній медицині здавна застосовують як вітамінний, загальнозміцнювальний та в’яжучий засоби. Відварами з них лікують запалення дихальних шляхів, порушення функцій стравоходу, неврози, печію…
Листя ожини часто використовують у суміші з іншими рослинами.
Розширення вен:
1 столову ложку щойно заготовленого подрібненого коріння ожини (краще брати молоді корінці) залити окропом — 0,5 л. Варити 10 хвилин. Настояти 20 хвилин у посуді під кришкою. Процідити. Пити по 100 мл чотири рази на день за 15−20 хвилин до їди. Процес лікування може бути тривалим.
Захворювання нирок:
- Взяти в однаковій кількості листя ожини, липовий цвіт, квіти ромашки. 1 столову ложку подрібненого збору (свіжого або засушеного) залити окропом — 200 мл. Настояти 15 хвилин у посуді під кришкою. Процідити. Випити на ніч.
Для покращення сечовиділення (затримка сечі) п’ють настій із самого листя ожини:
- 1 столову ложку подрібненого листя ожини (щойно заготовленого або засушеного) залити окропом — 200 мл. Настояти 15 хвилин у посуді під кришкою. Процідити. Протягом дня випити 2−3 такі порції. Але не пийте на ніч перед сном!..
Якщо до листя ожини додати «дрібку» насіння петрушки, то це тільки покращить процес сечовиділення.
Чай від застуди:
- Взяти в однаковій кількості засушене подрібнене листя ожини, малини, смородини, порічок, калини. 1 десертну ложку збору залити окропом — 200 мл. Настояти 10 хвилин у посуді під кришкою. Перед вживанням процідити. Протягом дня випити три такі порції. Можна додавати меду.
Аналогічно готують відвар для зміцнення імунітету. Тільки беруть молоді галузки названих кущів. Подрібнений збір варити 7−8 хвилин. Використовують 2 столові ложки сировини на 600 мл окропу.
Тонізуючу дію має суміш листків ожини сизої, суниці лісової, дикорослої малини у співвідношенні - 1:2:2:
2 столові ложки збору залити окропом — 200 мл. Настояти 10 хвилин у посуді під кришкою. Процідити. Цю порцію випити протягом дня за три рази.
Атонія кишківника:
Взяти в однаковій кількості листя ожини й траву чебрецю. 2 столові ложки засушеного подрібненого збору засипати у термос і залити окропом — 0,5 л. Настояти мінімум 2 години. Процідити. Цю порцію випити протягом дня за чотири рази.
Узвар із засушених ягід ожини (100 г ягід на 2 л води) вживають від проносів. Денна норма вживання встановлюється індивідуально.За недокрів'я дітям варто пити ожиновий сік.
Домашнє ожинове вино підвищує в крові рівень гемоглобіну. Але пити помірно: по 50 мл тричі на день за 15−20 хвилин до їди. Такі ліки тільки для дорослих!
Тарас Лехман.