Вплив стресу на організм
Стресові переживання є нормальною частиною життя, а реакція на стрес є механізмом виживання, який змушує нас реагувати на загрози. Стрес може бути коротким, ситуативним і позитивним фактором, що мотивує, підвищує продуктивність, але якщо його переживати протягом тривалого періоду часу, він може стати хронічним, що негативно впливає на здоров’я та самопочуття
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/512328/stres.jpg)
Опорно-руховий апарат
Коли наше тіло напружене, м’язи напружуються — це рефлекторна реакція на стрес — спосіб захисту організму від травм і болю.
Хронічний стрес змушує м’язи тіла перебувати в більш-менш постійному стані напруги. Коли м’язи напружені протягом тривалого періоду часу, це може викликати інші реакції організму і навіть сприяти виникненню розладів, пов’язаних зі стресом. Наприклад, головний біль, мігрені пов’язані з хронічним напруженням м’язів в ділянці плечей, шиї та голови. Скелетно-м'язовий біль у попереку та верхніх кінцівках також пов’язують зі стресом, особливо зі стресом на роботі.
Методи релаксації та інші методи лікування, що знімають стрес, є ефективними у знятті м’язової напруги, зменшують частоту деяких розладів, пов’язаних зі стресом, таких, як головний біль, і покращують самопочуття.
Дихальна система
Стрес і сильні емоції можуть проявлятися респіраторними симптомами, такими, як задишка і прискорене дихання, оскільки дихальні шляхи між носом і легенями звужуються. Для людей без респіраторних захворювань, як правило, це не є проблемою, оскільки організм може виконувати додаткову роботу, щоб дихати комфортно, але психологічні стресори можуть посилити проблеми з диханням у людей із наявними респіраторними захворюваннями, такими, як астма та хронічна обструктивна хвороба легень (ХОЗЛ; включаючи емфізему і хронічний бронхіт).
Серцево-судинна система
Гострий стрес — миттєвий або короткочасний стрес, викликає збільшення частоти серцевих скорочень і сильніші скорочення серцевого м’яза, разом із виділенням гормонів стресу — адреналіну, норадреналіну і кортизолу, які діють як посередники цих ефектів.
Крім того, кровоносні судини, які спрямовують кров до великих м’язів і серця, розширюються, тим самим збільшуючи кількість крові, що перекачується в ці частини тіла і підвищується кров’яний тиск. Це явище відоме як реакція «бийся або тікай». Після того, як гострий стресовий епізод минає, організм повертається до свого нормального стану.
Хронічний стрес або постійний стрес, який переживається протягом тривалого періоду часу, може сприяти довгостроковим проблемам з серцем і кровоносними судинами. Постійне збільшення частоти серцевих скорочень, а також підвищений рівень гормонів стресу і кров’яного тиску можуть негативно позначатися на організмі. Тривалий стрес може підвищити ризик гіпертонії, серцевого нападу або інсульту.
Повторний гострий стрес і постійний хронічний стрес також можуть сприяти запаленню в системі кровообігу, особливо в коронарних артеріях. Це один із шляхів, який, як вважають, пов’язує стрес із серцевим нападом. Також виявляється, що те, як людина реагує на стрес, може впливати на рівень холестерину.
Шлунково-кишкова система
Кишечник має сотні мільйонів нейронів, які можуть функціонувати досить незалежно і постійно спілкуються з мозком, що пояснює здатність відчувати «метеликів» у шлунку. Стрес може вплинути на зв’язок між мозком і кишечником, і може викликати біль, здуття живота та інший дискомфорт у кишечнику.
Кишечник також населений мільйонами бактерій, які впливають на його здоров’я та здоров’я мозку, що може впливати на наші когнітивні процеси та емоції. Стрес пов’язаний зі змінами в кишкових бактеріях, які, своєю чергою, можуть впливати на настрій. Таким чином, кишкові нерви і бактерії сильно впливають на мозок і навпаки.
Стрес у дитинстві може вплинути на розвиток нервової системи, ці зміни можуть збільшити ризик виникнення захворювань кишечнику.
Стравохід. Під час стресу люди можуть їсти набагато більше або менше, ніж зазвичай. Часто збільшують вживання алкоголю або тютюну, що може призвести до печії або кислотного рефлюксу. Стрес також може ускладнити ковтання їжі або збільшити кількість повітря, що ковтається, що спричинює газоутворення та здуття живота.
Шлунок. Стрес може спричинити біль, здуття живота, нудоту та інший дискомфорт у шлунку. Блювота може виникнути, якщо стрес досить сильний. Крім того, стрес може викликати непотрібне підвищення або зниження апетиту. Нездорове харчування, своєю чергою, може погіршити настрій.
Всупереч поширеній думці, стрес не збільшує вироблення кислоти в шлунку і не викликає виразки шлунка. Останні насправді викликані бактеріальною інфекцією. Але під час стресу виразки можуть турбувати більше.
Нервова система
Нервова система має кілька відділів: центральний відділ, що включає головний і спинний мозок, і периферичний відділ, що складається з вегетативної та соматичної нервових систем.
Вегетативна нервова система відіграє безпосередню роль у фізичній реакції на стрес і поділяється на симпатичну нервову систему (СНС) і парасимпатичну нервову систему (ПНС). Коли організм перебуває в стресовому стані, СНС сприяє тому, що називається реакцією «бийся або тікай». Тіло спрямовує свої енергетичні ресурси на відсіч загрози життю або на «втечу від ворога».
СНС сигналізує наднирковим залозам про виділення гормонів, які називаються адреналіном і кортизолом. Ці гормони разом із безпосередньою дією вегетативних нервів змушують серце битися швидше, збільшувати частоту дихання, кровоносні судини в руках і ногах розширюватися, процес травлення змінюватися, а рівень глюкози (енергії цукру) в крові збільшуватися задля того, щоб впоратися з надзвичайною ситуацією.
Після завершення кризи організм зазвичай повертається до спокійного стану. Цьому відновленню сприяє ПНС, яка, як правило, має протилежний вплив на СНС. Але надмірна активність ПНС також може сприяти реакціям на стрес, наприклад, сприяючи звуженню бронхів (наприклад, при астмі) або порушенню циркуляції крові.
І СНС, і ПНС мають потужну взаємодію з імунною системою, яка також може моделювати реакції на стрес. Центральна нервова система особливо важлива для запуску стресових реакцій, оскільки вона регулює вегетативну нервову систему й інтерпретує події як потенційно загрозливі.
Хронічний стрес, коли стресові фактори діють протягом тривалого періоду часу, може призвести до тривалого виснаження організму. Оскільки вегетативна нервова система продовжує викликати фізичні реакції, що спричиняє «знос» організму. Річ не стільки в тому, що хронічний стрес впливає на нервову систему, скільки в тому, що постійна активація нервової системи впливає на інші системи організму, що порушує їхнє функціонування. Також стрес негативно впливає на репродуктивну систему. Надлишок кортизолу може вплинути на нормальне біохімічне функціонування чоловічої репродуктивної системи.
Хронічний стрес може вплинути на вироблення тестостерону, що призведе до зниження статевого потягу або лібідо.
Стрес також негативно позначається на здатності до розмноження, викликаючи труднощі у пар, які намагаються завагітніти
Керування стресом
Результати досліджень щодо впливу стресу на здоров’я не повинні надто турбувати вас. Адже наразі існують ефективні стратегії зменшення реакції на стрес, які допомагають боротися з негативними наслідками стресу здоровими способами.
Зрозумійте, що викликає стрес у вас: лікування хвороби, в тому числі подолання шкідливої звички; зміни в житті, як-от шлюб, вихід на пенсію, розлучення, переїзд; щоденні клопоти й завдання; позитивні події, наприклад, організація свята чи ремонт; балансування між багатьма ролями або завданнями одночасно тощо.
Визначте власні сигнали «SOS»: дратівливість або надмірна вимогливість; конфліктність; зменшення здатності виконувати розумову роботу; погіршення концентрації уваги та забудькуватість; поганий сон; тривожність; відчуття напруження в тілі; біль у спині та шиї; часті головні болі, мігрені; біль та розлади шлунка; підвищені артеріальний тиск та пульс; зміна апетиту тощо.
Відмовтеся від негативних способів подолання стресу: негативні думки та невдоволена поведінка; переїдання; куріння; вживання алкоголю тощо.
Намагайтеся усунути стресори: чи відчуваєте ви нестерпний рівень психологічного стресу, залежить від інтенсивності ситуації, а також від людини, яка її переживає. Те, як ви сприймаєте стрес і думаєте про стресовий фактор, також може сильно вплинути на вашу реакцію. Не завжди можливо уникнути стресової ситуації або проблеми, але ви можете спробувати зменшити стрес, який відчуваєте. Визначте, що в цій ситуації залежить від вас (зона вашої відповідальності). Розвивайте необхідні для подолання стресової ситуації навички.
Оцініть, чи можете ви змінити ситуацію, яка викликає у вас стрес, наприклад, знявши частину відповідальності, послабивши свої стандарти або звернувшись по допомогу. Розвивайте соціальну підтримку: сильна соціальна підтримка може покращити стійкість до стресу.
Зверніться по допомогу. Розкажіть комусь, що ви відчуваєте, це може допомогти впоратися зі стресом. Деякі друзі чи члени сім'ї можуть вислухати і поспівчувати. Інші можуть надати практичну допомогу, наприклад, допомогти у догляді за дитиною. Підтримка також може посилити позитивні емоції та зменшити негативні.
Переконайтеся, що ваші стосунки є збалансованими. Друг, який потребує підтримки, але ніколи не надає її, може підвищити ваш рівень стресу.
Плануйте свій час. Якщо ви сплануєте свій час, це допоможе вам краще контролювати стрес:
- напишіть список того, що вам потрібно зробити;
- визначте пріоритети найважливіших завдань;
- поділіться завданнями з іншими, якщо можете;
- не відкладайте справи і ставте конкретні проміжні цілі для виконання складних завдань;
- не забувайте винагороджувати себе за будь-які досягнення.
Змініть спосіб життя:
- Дотримуйтеся здорового харчування, адже гострий стрес може позбавити апетиту, а викид гормону кортизолу під час хронічного стресу може викликати потяг до жиру та цукру. Дослідження також показують, що високий рівень кортизолу в поєднанні з високим споживанням цукру може спричинити відкладення вісцерального жиру, який пов’язаний із серцево-судинними та метаболічними захворюваннями. Намагайтеся споживати фрукти і овочі як частину свого щоденного раціону. Уникайте вживання психоактивних речовин, у т. ч. алкоголю.
- Займайтеся регулярною фізичною активністю, це надає енергії та допомогає зняти напруження у м’язах, яке викликає головний біль і втому. Займайтеся фізкультурою: фізичні вправи можуть покращити сон і безпосередньо допомогти боротися зі стресом.
- Дотримуйтеся психогігієни сну: денний стрес впливає на нічний сон. Проблеми зі сном можуть вплинути як на когнітивні функції, так і на настрій. Як краще спати? Намагайтеся мати послідовний режим сну. Медитація та розслаблення можуть допомогти при безсонні. Крім того, уникайте кофеїну та алкоголю, особливо ввечері. Відкладіть ґаджети, оскільки синє світло може пригнічувати гормон сну мелатонін (а інформація з соціальних мереж може посилити ваші емоції). Нарешті, рухайтеся протягом дня: велика кількість досліджень показує, що фізична активність може покращити сон, особливо для людей, які страждають від безсоння.
- Спробуйте прогресивну м’язову релаксацію, метод, який зменшує тривожність і покращує загальне психічне здоров’я. Щоб практикувати прогресивне розслаблення м’язів, займіть зручне положення та оберіть групу м’язів, як-от м’язи гомілки (більшість практик рекомендують починати з нижньої частини тіла і рухатися вгору). Робіть вдих і напружуйте м’язи протягом 5−10 секунд, потім видихніть і раптово розслабте м’язи. Розслабтеся протягом 10 або більше секунд, а потім перейдіть до наступної групи м’язів. Інший варіант — пасивне прогресивне розслаблення м’язів. Ця техніка подібна до прогресивного розслаблення м’язів, але пропускає крок напруження. Замість цього просто уявляйте кожну групу м’язів по черзі та зосередьтеся на розслабленні цієї частини тіла.
- Медитуйте: численні дослідження показують, що усвідомлена медитація може зменшити психологічний стрес і тривогу — працюють навіть короткострокові програми медитації. Для початку виділіть п’ять хвилин у тихому місці, щоб посидіти й подихати. Зосередьтеся на теперішньому моменті; якщо маєте негативні думки, визнайте їх, а потім відпустіть. Не засуджуйте себе за будь-які психічні коливання. М’яко перефокусуйтеся та зосередьте увагу на теперішньому моменті.
Використовуйте інтернет-ресурси та книги, в яких надається корисна інформація щодо управління стресом та власним психічним здоров’ям.