Що їсти, аби довго жити?
Згідно з нещодавно опублікованим дослідженням, зміна вашого харчування може подовжити життя до 13 років. Особливо, якщо починаєте з дитинства
Дослідники створили модель того, що може статися з тривалістю життя чоловіка чи жінки, якщо вони замінять «типову західну дієту», яку більшість з нас споживає, зосереджену на надмірі червоного м’яса, переробленого м’яса та оброблених продуктах, на протилежну — «оптимізовану дієту», зосереджену на вживанні меншої кількості червоного та обробленого м’яса та більше фруктів і овочів, бобових, цілих зерен та горіхів.
Згідно з дослідженням, опублікованим у журналі PLOS Medicine:
- Якщо жінка почне харчуватися оптимально у віці 20 років, то може збільшити тривалість свого життя трохи більше, ніж на 10 років.
- Чоловік, який дотримується здорової дієти з 20 років, може подовжити своє життя на 13 років.
- Зосередження на більш здоровому харчуванні також може подовжити життя і людей похилого віку.
- Починаючи з 60 років, жінка може подовжити своє життя на вісім років.
- Чоловіки, які починають здорову дієту у віці 60 років, можуть подовжити своє життя майже на дев’ять років.
Згідно з дослідженням, збільшення кількості рослинних продуктів у харчуванні може принести користь навіть 80-річним: чоловіки та жінки можуть отримати приблизно 3,5 року додаткового, більш здорового життя завдяки зміні дієти.
Факт, що покращення якості харчування зменшить ризик хронічних захворювань і передчасної смерті, давно встановлено, і зрозуміло, що менше хронічних захворювань і передчасної смерті означає більшу тривалість життя.
Модель довшого життя
Щоб змоделювати вплив зміни дієти на майбутнє здоров’я людини, дослідники з Норвегії використали наявні мета-аналізи (тобто велику кількість досліджень) та дані дослідження Global Burden of Disease, бази даних, яка відстежує 286 причин смерті, 369 захворювань і травм, а також 87 факторів ризику в 204 країнах і територіях світу.
І що виявили?
Найбільший приріст довголіття було виявлено завдяки споживанню більшої кількості бобових, до яких належать квасоля, горох і сочевиця; цілі зерна, які є цілим насінням рослини (не шліфовані крупи, не пластівці і не сухі сніданки); і горіхи, зокрема волоські, мигдаль, пекан і фісташки.
І що ж тут нового? — спитаєте ви
Нібито просто додати до свого раціону більше рослинної їжі і зернових, але статистика показує, що людям важко це зробити.
У звіті Центру з контролю та профілактики захворювань США було виявлено, що небагато американців їдять фрукти та овочі, близькі до щоденних рекомендацій.
Лише 12% дорослих споживають від 1 до 2 чашок фруктів щодня, що є мінімальною кількістю в дієтичних рекомендаціях.
Лише 10% їдять рекомендовані 2−3 чашки овочів щодня, включаючи бобові.
Приблизно 50% споживаного зерна має становити ціле зерно, однак понад 95% американців замість цього їдять оброблені зерна, які були перемелені для видалення зерна, висівок і багатьох поживних речовин, включаючи клітковину. Тут же і наші українські батони, чіабати, рогалики, багети та інша випічка.
Понад 50% американців не їдять 5 грамів (приблизно чайну ложку) рекомендованих горіхів і насіння щодня, йдеться в рекомендаціях. А хто з вас щодня (!) їсть горіхи?
Важливо знати
Горіхи, насіння, бобові та цілі зерна містять більше, ніж просто рослинний білок. Вони включають здорові, надзвичайно цінні жири, вітаміни, мінерали та антиоксидантні «фітохімічні речовини», які пов’язані зі зниженням ризику хронічних захворювань.
Червоне та оброблене м’ясо
Споживання меншої кількості червоного та обробленого м’яса, такого як бекон, ковбаси та м’ясні консерви, також пов’язане з довшою тривалістю життя.
Червоне оброблене м’ясо пов’язують зі значними ризиками для здоров’я, включаючи ішемічну хворобу серця та рак кишечнику.
Існують вагомі докази того, що оброблене м’ясо може спричиняти рак кишечнику — настільки, що ВООЗ класифікувала його як канцероген з 2015 року.
Заміна червоного та обробленого м’яса нежирною птицею, рибою та рослинними білками є одним зі способів швидко покращити харчування.
Рослинні білки включають квасолю, горох, нут, сочевицю та інші бобові, ферментований «сир» тофу, горіхи, насіння та цілі зерна.
Деякі овочі, наприклад, броколі, також містять білок, але у меншій кількості.
Дослідження 2020 року, яке відстежувало понад 37 000 американців середнього віку, показало, що ті, хто їв найбільше рослинного білка, мали на 27% менше шансів померти з будь-якої причини та на 29% меншу ймовірність померти від ішемічної хвороби серця, ніж люди, які їли найменшу кількість рослинного білка.
Перевага стає більш помітною, коли червоне та оброблене м’ясо замінюється джерелами рослинного білка.
Як покращити свій раціон?
Одним зі способів включити більше рослин у свій раціон і споживати менше червоного м’яса є Середземноморська дієта, яка п’ять років поспіль вигравала звання «Найкраща дієта», згідно з U.S. News & World Report.
Додам, що нам, українцям, потрібно від Середземноморської дієти брати найголовніше, те, що зменшує ризик захворювань, а саме:
- багато овочів, менше фруктів, боби, зернові (нешліфовані), насіння;
- багато різної зелені;
- 2 рази на тиждень рибу;
- 1 раз на 2 тижні червоне м’ясо;
- 2−3 рази на тиждень нежирну птицю;
- яйце щодня або через день;
- оливкова олія;
- невелика кількість йогуртів та сиру.
Срібло посіли дієта DASH, дієта для профілактики гіпертонії і флекситаріанська дієта, яка заохочує бути вегетаріанцем більшу частину часу.
Усі ці дієти зосереджені на їжі, повній фруктів, овочів, бобів, сочевиці, цілого зерна, горіхів і насіння.
Простий спосіб почати харчуватися по-середземноморськи — це готувати хоча б одну страву щотижня на основі квасолі, цілого зерна та овочів, використовуючи трави та спеції, щоб додати смаку.
Для українців дуже близькою є Нордична (Скандинавська) дієта, в якій акцент робиться на:
- місцевих овочах та фруктах (картопля, правильно приготована, морква, різні сорти капусти, буряк, яблука, груші, сливи тощо);
- обов’язковій присутності квашених овочів;
- великій кількості місцевих ягід (калина, горобина, шипшина, чорниця, ожина та ін. -- свіжих та морожених);
- морській рибі (з цим складніше, але все ж у нас є солоні оселедець і скумбрія та інша морожена риба);
- підтримка культурних традицій (для нас це правильно приготовані борщ, капусняк, гречана каша, яблучна випічка).
Щоденний список продуктів для довголіття:
- зелень (2 порції);
- хрестоцвіті: капуста, рукола, редька (1 порція);
- різнокольорові овочі (2 порції);
- ягоди (1 порція);
- горіхи (1 порція);
- насіння (1 порція);
- бобові (1 порція, наприклад, ложечка хумусу);
- пряні трави та спеції (1 порція).
Смажити — вкрай рідко, часто перевертати в процесі смаження, потім видаляти зайвий жир паперовим рушником.
Щоб зменшити негативний вплив смаженої їжі, споживайте її з різними видами овочів — як приготованих, так і свіжих та квашених.
А потім оздоровіть себе горнятком ягід.
ПИТАННЯ: чи всі 8 груп продуктів для довголіття є у вашому раціоні?
Оксана Скиталінська, лікар-дієтолог.