«Китайське яблуко» допоможе відновити сили та поліпшити настрій
Апельсин не тільки радує око, а є одним із найсмачніших і найбільш корисних фруктів на нашому столі
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/506577/apelsyn.jpg)
Апельсин (від нід. Sinaasappel, нім. Apfelsine — «китайське яблуко») — плід апельсинового дерева (Citrus sinensis), родом з Китаю.
Вважається, що батьківщиною цих чудових фруктів є Китай, де корисні властивості апельсина відомі вже не одне тисячоліття. З Китаю апельсинові дерева були привезені в південні країни Європи, а потім стали культивуватися на всіх континентах.
Хімічний склад апельсина
Плоди апельсина багаті на цукри, органічні кислоти (зокрема лимонну кислоту), вітаміни С, Р, В, А, мінеральні солі калію, магнію, кальцію, заліза, фосфору.
Вміст цукрів у плодах залежить від місця зростання, так, в сортах, вирощуваних на Чорноморському узбережжі Кавказу, цукру в півтора раза менше, ніж в каліфорнійських або марокканських апельсинах.
Шкірка містить велику кількість ефірного масла і гірких речовин.
Корисні та лікувальні властивості
Завдяки такому великому поєднанню вітамінів, мінеральних солей, мікроелементів апельсини, крім того, що це смачні плоди, є хорошим допоміжним засобом для профілактики і лікування багатьох захворювань.
Кисло-солодка м’якоть апельсина, його сік — свіжий або консервований — покращують апетит і сприяють поліпшенню травлення, стимулюють виділення жовчі.
Пектинові речовини, що містяться в плодах апельсинів, покращують роботу кишечника, сприяють виведенню шкідливих речовин і гальмуванню гнильних процесів.
Літнім людям, які страждають від хронічних запорів, рекомендується їсти апельсини, пити сік вранці натщесерце (за нормальної кислотності шлунка) або увечері перед сном.
Якщо з'їсти кілька шматочків апельсина разом із жирною їжею, то вона краще перетравиться, рівень холестерину знизиться, і це значно зменшить ризик закупорки судин і серцевих нападів.
Апельсини мають тонізуючі властивості, допомагають краще переносити втому і навіть зменшують чутливість до холоду.
Комплекс корисних для організму речовин, що містяться в апельсинах, прискорює процеси одужання і сприяє виведенню продуктів метаболізму з організму.
Лікуючи гіпо- та авітаміноз і просто для профілактики корисно вживати апельсини, в яких міститься багато вітамінів.
Завдяки великій кількості калію, аскорбінової кислоти та інших вітамінів апельсини корисні за гіпертонії, атеросклерозу, ожиріння, хвороб печінки, подагри.
В народній медицині апельсини застосовували для лікування інфікованих ран і виразок, оскільки в апельсинах містяться сильні фітонциди, що вбивають деякі хвороботворні мікроби.
Апельсиновий сік у чистому вигляді застосовують для комплексного лікування злоякісних пухлин, гастритів і колітів, анемії, гіпертонії, атеросклерозу, цинги, ожиріння, інфекційних і простудних захворювань. Він також ефективний за порушень роботи печінки і жовчовивідних шляхів, набряків, запорів, метеоризму, сечокам’яної хвороби, підвищеної кровоточивості ясен та інших видів кровотеч, для лікування шкірних захворювань.
Ефірна апельсинова олія — чудовий засіб для видалення інфекцій ротової порожнини. Також воно допомагає впоратися з депресією, відновити сили і поліпшити настрій.
Шкірка, що містить ефірну олію, застосовується у вигляді відварів для регулювання менструального циклу, у лікуванні маткових кровотеч.
Відвари зі шкірки апельсина використовують для лікування ревматизму і серцевої недостатності.
Обережно, апельсин!
Не варто вживати апельсиновий сік безпосередньо перед їдою, бо це може порушити травлення.
Діабетикам не слід вживати апельсиновий сік з додаванням цукру або меду.
Також апельсини протипоказані за виразок і гастритів (особливо за підвищеної кислотності шлункового соку) і запалень підшлункової залози або стінок тонкого кишечнику.
У деяких дітей може виникнути алергія на апельсини після деякої перерви в їх вживанні. Якщо регулярно вводити в раціон дитини з поступовим зростанням кількості апельсиновий сік, додаючи його в напої, якими завершується прийом їжі, то в більшості випадків алергія може минути або значно знизиться.
Підготувала Галина Вербицька.