Передплата 2024 «Добрий господар»

«Китайське яблуко» допоможе відновити сили та поліпшити настрій

Апельсин не тільки радує око, а є одним із найсмачніших і найбільш корисних фруктів на нашому столі

Апельсин. Фото pexels
Апельсин. Фото pexels

Апельсин (від нід. Sinaasappel, нім. Apfelsine — «китайське яблуко») — плід апельсинового дерева (Citrus sinensis), родом з Китаю.

Вважається, що батьківщиною цих чудових фруктів є Китай, де корисні властивості апельсина відомі вже не одне тисячоліття. З Китаю апельсинові дерева були привезені в південні країни Європи, а потім стали культивуватися на всіх континентах.

Хімічний склад апельсина

Плоди апельсина багаті на цу­кри, органічні кислоти (зокрема лимонну кислоту), вітаміни С, Р, В, А, мінеральні солі калію, магнію, кальцію, заліза, фосфору.

Вміст цукрів у плодах залежить від місця зростання, так, в сортах, вирощуваних на Чорноморському узбережжі Кавказу, цукру в півто­ра раза менше, ніж в каліфорній­ських або марокканських апель­синах.

Шкірка містить велику кількість ефірного масла і гірких речовин.

Корисні та лікувальні властивості

Завдяки такому великому по­єднанню вітамінів, мінеральних солей, мікроелементів апельси­ни, крім того, що це смачні плоди, є хорошим допоміжним засобом для профілактики і лікування ба­гатьох захворювань.

Кисло-солодка м’якоть апель­сина, його сік — свіжий або кон­сервований — покращують апетит і сприяють поліпшенню травлен­ня, стимулюють виділення жовчі.

Пектинові речовини, що міс­тяться в плодах апельсинів, покра­щують роботу кишечника, сприя­ють виведенню шкідливих речовин і гальмуванню гнильних процесів.

Літнім людям, які страждають від хронічних запорів, рекомен­дується їсти апельсини, пити сік вранці натщесерце (за нормаль­ної кислотності шлунка) або уве­чері перед сном.

Якщо з'їсти кілька шматочків апельсина разом із жирною їжею, то вона краще перетравиться, рі­вень холестерину знизиться, і це значно зменшить ризик закупор­ки судин і серцевих нападів.

Апельсини мають тонізуючі властивості, допомагають краще переносити втому і навіть змен­шують чутливість до холоду.

Комплекс корисних для ор­ганізму речовин, що містяться в апельсинах, прискорює процеси одужання і сприяє виведенню про­дуктів метаболізму з організму.

Лікуючи гіпо- та авітаміноз і просто для профілактики корисно вживати апельсини, в яких міс­титься багато вітамінів.

Завдяки великій кількості ка­лію, аскорбінової кислоти та ін­ших вітамінів апельсини корисні за гіпертонії, атеросклерозу, ожи­ріння, хвороб печінки, подагри.

В народній медицині апельси­ни застосовували для лікування інфікованих ран і виразок, оскіль­ки в апельсинах містяться сильні фітонциди, що вбивають деякі хвороботворні мікроби.

Апельсиновий сік у чистому вигляді застосовують для комп­лексного лікування злоякісних пухлин, гастритів і колітів, анемії, гіпертонії, атеросклерозу, цин­ги, ожиріння, інфекційних і про­студних захворювань. Він також ефективний за порушень роботи печінки і жовчовивідних шляхів, набряків, запорів, метеоризму, сечокам’яної хвороби, підвище­ної кровоточивості ясен та інших видів кровотеч, для лікування шкірних захворювань.

Ефірна апельсинова олія — чу­довий засіб для видалення ін­фекцій ротової порожнини. Також воно допомагає впоратися з де­пресією, відновити сили і поліп­шити настрій.

Шкірка, що містить ефірну олію, застосовується у вигляді відварів для регулювання мен­струального циклу, у лікуванні маткових кровотеч.

Відвари зі шкірки апельсина використовують для лікування ревматизму і серцевої недостат­ності.

Обережно, апельсин!

Не варто вживати апельси­новий сік безпосередньо пе­ред їдою, бо це може порушити травлення.

Діабетикам не слід вживати апельсиновий сік з додаванням цукру або меду.

Також апельсини протипо­казані за виразок і гастритів (особливо за підвищеної кис­лотності шлункового соку) і запалень підшлункової залози або стінок тонкого кишечнику.

У деяких дітей може виник­нути алергія на апельсини після деякої перерви в їх вживанні. Якщо регулярно вводити в ра­ціон дитини з поступовим зрос­танням кількості апельсиновий сік, додаючи його в напої, яки­ми завершується прийом їжі, то в більшості випадків алергія може минути або значно зни­зиться.

Підготувала Галина Вербицька.

Схожі новини