Зима — небезпечна пора для людей із серцево-судинними захворюваннями
Холодна вогка зимова погода шкодить не лише людям з хронічними захворюваннями, а й здоровим: швидка втомлюваність, слабкість, часті головні болі, запаморочення, коливання артеріального тиску, неприємні відчуття у ділянці серця
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/503502/sertse.jpg)
Загострення цих недуг взимку обумовлено комплексом причин: при зниженні температури повітря відбувається звуження судин, тому людина починає тремтіти, щоб зігрітися.
«Така реакція організму супроводжується збільшенням частоти серцевих скорочень, підвищенням артеріального тиску, активацією тромбоцитів, — розповідає кардіологиня, лікарка УЗД медичного центру «PRO-diagnost» Мирослава Кордія. — У поєднанні ці фізіологічні реакції, особливо в осіб із субклінічними або підтвердженими серцево-судинними захворюваннями можуть спровокувати ускладнення аж до інфаркту чи інсульту. До слова, нещодавно на Львівщині зафіксували сумний рекорд — лише за одну добу діагностовано 49 випадків гострого порушення мозкового кровообігу.
Пікова частота інфарктів міокарда спостерiгається взимку та влітку, у спеку. А у тих, хто страждає від стенокардії, ішемічної хвороби серця, атеросклерозу, миготливої аритмії, артеріальної гіпертензії, холодне повітря може спричинити спазм коронарних судин. Тому в сильні морози їм взагалі краще якомога менше бувати на вулиці, а за невідкладної потреби виходячи з дому, обов’язково мати при собі нітропрепарати (нітрогліцерин, нітросорбід), щоб, за потреби, швидко розширити судини і зняти напад. Вирізняють навіть окремий вид стенокардії, що виникає у людини на морозі, — холодова вазоспастична стенокардія, причина якої не так атеросклеротичні бляшки, як спазми серцевих артерій, які виникають рефлекторно при виході на холодне морозне повітря".
«Сердечникам» слід знати, що при нападі біль не обов’язково локалізується в ділянці серця. Часто болить за грудиною, може турбувати біль у шиї, нижній щелепі, може віддавати в ліве плече, руку, під ліву лопатку. Іноді виникає відчуття браку повітря, нудить. «Біль може бути пекучим, стискаючим. У таких випадках необхідно терміново викликати «швидку», — рекомендує лікарка, — а до її приїзду слід дати потерпілому під язик таблетку валідолу або накапати корвалол, валокордин.
Якщо температура повітря не нижча за 8−10 градусів морозу, можна вирушати на нетривалу прогулянку. Ідеально підходить, причому для всіх, ходьба звичайним прогулянковим кроком протягом години в день, — це хороший засіб профілактики захворювань серця. Якщо у вас є проблеми з серцево-судинною системою, не ігноруйте призначення та рекомендації лікарів. Особливо це стосується препаратів, що впливають на артеріальний тиск, на згортання і зниження цукру в крові".
Щоб не допустити «катастрофи» із серцем
Починайте свій день без поспіху — серцево-судинна система повинна пристосуватися до навантаження. Виконуйте ранкову зарядку в легкому темпі, зверніть увагу на вправи, пов’язані з розтяжкою та розслабленням.
Чергуйте відпочинок та фізичну роботу, намагайтеся робити перерву кожні 15−20 хвилин. Слідкуйте за харчуванням, — на серце погано впливають фастфуд, солодощі, жирна їжа.
Вам негайно слід звернутися до кардіолога, якщо є такі симптоми:
- біль у ділянці грудей, який може віддавати у плече, руку, шию, щелепу, спину;
- різке підвищення артеріального тиску;
- утруднення дихання;
- раптова слабкість;
- часті головні болі;
- миготіння «мушок» перед очима;
- затуманеність погляду.
Звертати увагу на ці симптоми повинні всі без винятку, навіть ті, хто жодного разу не відчував болю в серці.