Важливо запобігти можливому спалаху захворювання на кір!
Львівщина отримала близько 35 тисяч доз вакцини з Нідерландів
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/495021/kir.jpg)
За словами генеральної директорки Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб Наталії Іванченко, два місяці тому спалах кору зафіксовано на Рівненщині (два випадки захворювання, пов’язані між собою, класифікуються як спалах, оскільки це означає, що в одному районі є передумови для розвитку захворювання). З початку року на Львівщині зафіксували три випадки захворювання на кір дорослих людей, що насторожує, адже якщо хворіють дорослі, то кількість інфікованих зростатиме.
Останній спалах кору на Львівщині був у 2018−2019 роках, тоді захворіло близько 18 тисяч людей. Враховуючи 5-річну циклічність захворювання, а також недостатнє охоплення вакцинацією через карантин, війну, міграцію населення, є ймовірність збільшення числа хворих. На Львівщині є 17 663 дитини віком від 2 до 17 років, які не отримали планових щеплень. Вакцинуватися можуть не лише діти — жителі Львівської області, але і ВПО, і діти, які тимчасово перебувають на території області та не отримали свою першу чи другу дозу вакцини. «Двічі вакцинована людина вважається захищеною від кору. Це не означає, що вона не захворіє, але означає, що залишиться живою у разі хвороби, а якщо й захворіє, то захворювання буде перебігати значно легше, і сам шанс захворіти — мінімальний», — наголосила Наталія Іванченко.
Наразі сформовано 4 постійно діючі мобільні бригади, які будуть приїжджати у школи і табори. Також є 48 бригад, які можуть бути залучені до профілактичних щеплень. «Використовують потрійну вакцину — від кору, краснухи та епідемічного паротиту („свинки“). Тобто, зробивши щеплення, ви отримуєте захист від усіх трьох захворювань», — зазначила епідеміологиня.
Протипокази до вакцинації дітей:
- якщо у дитини діагностований СНІД з низьким рівнем клітин СД4;
- у період гострого захворювання;
- у разі важкої алергічної реакції на попереднє введення тієї самої вакцини.
Кір небезпечний ускладненнями
Кір — це захворювання дихальних шляхів, що дуже легко передається та небезпечне своїми ускладненнями. «У попередні спалахи захворюваності 11% людей мали ускладнення у вигляді запалення легень, 2% - запалення речовини головного мозку (енцефаліт). Кір починається, як звичайна застуда, людина може не знати, що вона хвора. На 4−5 день хвороби виникає висип — плями і прищики, які починаються з голови, тулуба, а далі з’являються на кінцівках. Це все супроводжується високою температурою. У когось захворювання перебігає легко. 4,5,10 діб — і людина здорова. В когось можуть бути ускладнення, окремі випадки можуть бути летальними. Вакцинація дозволить убезпечити себе від ускладнень, важкого перебігу хвороби, і головне — вберегти ваше життя», — акцентувала Наталія Іванченко.
За даними ВООЗ, щороку у світі 30−40 мільйонів дітей хворіють на кір. З 1000 людей, які заразилися кором, 1 помирає, 1 хворіє на енцефаліт, а 50 отримують тяжкі ускладнення, від яких страждають усе життя.
Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення. Якщо людина контактувала з хворим на кір, вона має отримати вакцинацію проти кору впродовж перших 72 годин. У деяких випадках також показана екстрена профілактика, шляхом введення імуноглобуліну.
Коли дитині потрібен негайний захист від кору і як його забезпечити?
Згідно з українським Національним календарем профілактичних щеплень, перше щеплення роблять дитині у 12 місяців, а в 6 років — планово проводять друге. Якщо дитина не отримала першої чи другої дози вакцини КПК за графіком, їй треба якнайшвидше надолужити пропущені щеплення.
Дитина пропустила планове щеплення другою дозою в 6 років — негайно надолужте пропущене.
Дитині 6 та більше років, і вона не має жодного щеплення КПК — потрібні два щеплення з інтервалом не менше одного місяця.
Ви не пам’ятаєте, чи робили дитині щеплення КПК, і не маєте документальних підтверджень — слід зробити два щеплення з інтервалом не менше одного місяця.
Якщо у дорослих та підлітків (або у батьків підлітків) є сумніви щодо того, чи хворіли вони на кір або чи були вакциновані проти нього, варто зробити щеплення. Підлітки можуть щепитися КПК безоплатно до 18 років.
Дорослі можуть отримати щеплення проти кору лише власним коштом. Зазвичай схема імунізації передбачає введення двох доз вакцини КПК із мінімальним інтервалом у 28 днів.