Передплата 2025 «Добрий господар»

Як правильно позбутися доброякісних новоутворень шкіри?

Багато людей наважуються на процедуру видалення бородавок чи родимок саме взимку. Травмовану ділянку необхідно ховати від сонця, а часто й від допитливих поглядів. А тут — одягнув грубий светр, закрутив шалик на шию, і спокійно чекаєш, коли ранки затягнуться

Не займайтеся самодіагностикою. Лише лікар може встановити, безпечне це новоутворення чи ні. Фото Hernаndez-gil Clіnica Dermatolоgica
Не займайтеся самодіагностикою. Лише лікар може встановити, безпечне це новоутворення чи ні. Фото Hernаndez-gil Clіnica Dermatolоgica

На що слід звернути увагу тим, хто вирішив розпочати підготовку до пляжного сезону вже зараз, роз­повіли фахівці з лікування шкірних хво­роб Рівненської обласної клінічної лікарні ім. Юрія Семенюка.

Доброякісні новоутворення шкіри — це утворення, що виникають унаслідок не­контрольованого росту клітин:

  • папіломи (вирости на епітелії шкір­них покривів чи слизових оболонок, що є результатом інфікування організму віру­сом папіломи);
  • ангіоми (утворення з кровоносних або лімфатичних судин);
  • невуси (родимки);
  • кератоми (локальне скупчення оро­говілих клітин епідермісу, які візуально можна легко сплутати з родимками);
  • фіброми (епітеліальні пухлинки, сформовані з клітин сполучної тканини, які нагадують підшкірні прищики) тощо.

Як правило, доброякісні новоутворен­ня життю не загрожують, тож видаля­ють їх переважно з косметичною метою. Адже вони можуть псувати зовнішній ви­гляд або викликати дискомфорт, якщо з’являються на ділянці, що часто підда­ється травматизації (наприклад, тертю одягом).

Утім, показання до видалення можуть бути й медичними. Якщо лікар запідо­зрить злоякісний процес — виділить нео­плазію, після чого відправить її на гісто­логічне дослідження.

Що робити, якщо вам не подобається утвір на шкірі

Насамперед не намагайтеся позбути­ся його самостійно — зверніться до дер­матолога. Фахівець огляне шкіру з допо­могою дерматоскопа, після чого ви вже точно знатимете, з чим маєте справу.

Якщо новоутворення доброякісне, лі­кар запропонує видалити папілому чи ке­ратому за допомогою високочастотного струму, який руйнує тканину новоутво­рення (електрокоагуляція), лазера або шляхом заморожування рідким азотом (кріотерапія). Ангіоми видаляють також за допомогою склеротерапії - вводять у судинне скупчення спеціальний препа­рат, який склеює розширені судинки, і ті згодом зникають.

Якщо є підозра на рак, проводять пе­реважно хірургічне видалення. Це не боляче, адже втручання відбувається під місцевим знечуленням. Видалений фрагмент відправляють в лабораторію на дослідження, а на рану, за потреби, накладають шви.

Жодну з цих процедур не проводять за наявності запальних процесів у зоні видалення, особливо, коли є ознаки ін­фекції. Спочатку лікується основне за­хворювання.

Після процедури необхідно якийсь час доглядати за ранкою — обробля­ти антисептиком, накладати пов’язку. Якщо новоутворення було доброякіс­ним і маленьким, іноді достатньо лише трохи поносити лейкопластир. Шкіру ще якийсь час бажано захищати від сон­ця: спершу уникати потрапляння прямих сонячних променів, а згодом — наносити крем з SPF.

Важливо виключити фізичний вплив на ушкоджену ділянку, поки все не загоїться — не розчухувати ранку, не терти її сильно рушником після душу, без потре­би не торкатись, не тиснути.