Як правильно позбутися доброякісних новоутворень шкіри?
Багато людей наважуються на процедуру видалення бородавок чи родимок саме взимку. Травмовану ділянку необхідно ховати від сонця, а часто й від допитливих поглядів. А тут — одягнув грубий светр, закрутив шалик на шию, і спокійно чекаєш, коли ранки затягнуться
На що слід звернути увагу тим, хто вирішив розпочати підготовку до пляжного сезону вже зараз, розповіли фахівці з лікування шкірних хвороб Рівненської обласної клінічної лікарні ім. Юрія Семенюка.
Доброякісні новоутворення шкіри — це утворення, що виникають унаслідок неконтрольованого росту клітин:
- папіломи (вирости на епітелії шкірних покривів чи слизових оболонок, що є результатом інфікування організму вірусом папіломи);
- ангіоми (утворення з кровоносних або лімфатичних судин);
- невуси (родимки);
- кератоми (локальне скупчення ороговілих клітин епідермісу, які візуально можна легко сплутати з родимками);
- фіброми (епітеліальні пухлинки, сформовані з клітин сполучної тканини, які нагадують підшкірні прищики) тощо.
Як правило, доброякісні новоутворення життю не загрожують, тож видаляють їх переважно з косметичною метою. Адже вони можуть псувати зовнішній вигляд або викликати дискомфорт, якщо з’являються на ділянці, що часто піддається травматизації (наприклад, тертю одягом).
Утім, показання до видалення можуть бути й медичними. Якщо лікар запідозрить злоякісний процес — виділить неоплазію, після чого відправить її на гістологічне дослідження.
Що робити, якщо вам не подобається утвір на шкірі
Насамперед не намагайтеся позбутися його самостійно — зверніться до дерматолога. Фахівець огляне шкіру з допомогою дерматоскопа, після чого ви вже точно знатимете, з чим маєте справу.
Якщо новоутворення доброякісне, лікар запропонує видалити папілому чи кератому за допомогою високочастотного струму, який руйнує тканину новоутворення (електрокоагуляція), лазера або шляхом заморожування рідким азотом (кріотерапія). Ангіоми видаляють також за допомогою склеротерапії - вводять у судинне скупчення спеціальний препарат, який склеює розширені судинки, і ті згодом зникають.
Якщо є підозра на рак, проводять переважно хірургічне видалення. Це не боляче, адже втручання відбувається під місцевим знечуленням. Видалений фрагмент відправляють в лабораторію на дослідження, а на рану, за потреби, накладають шви.
Жодну з цих процедур не проводять за наявності запальних процесів у зоні видалення, особливо, коли є ознаки інфекції. Спочатку лікується основне захворювання.
Після процедури необхідно якийсь час доглядати за ранкою — обробляти антисептиком, накладати пов’язку. Якщо новоутворення було доброякісним і маленьким, іноді достатньо лише трохи поносити лейкопластир. Шкіру ще якийсь час бажано захищати від сонця: спершу уникати потрапляння прямих сонячних променів, а згодом — наносити крем з SPF.
Важливо виключити фізичний вплив на ушкоджену ділянку, поки все не загоїться — не розчухувати ранку, не терти її сильно рушником після душу, без потреби не торкатись, не тиснути.