Як пережити спеку?
Лікарі радять снідати о 6−7-й ранку, не пити молока й відмовитися від високих підборів
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/493221/speka.jpg)
Літо — у самісінькому розпалі, тож попереду нас чекає ще багато спекотних днів. Висока температура повітря створює серйозне навантаження на організм, незалежно від того, скільки людині років — 80 чи 20. Кров загущується, у ній зменшується вміст кисню. Як результат, настає кисневе голодування всіх органів. Тож не дивно, що в спеку ніхто з нас не почувається бадьорим. Нам важко дихати. Cтаємо млявими. Нас хилить на сон…
Як наголошують фахівці Рівненської обласної клінічної лікарні імені Юрія Семенюка, щоб почуватися добре влітку, необхідно дотримуватися простих рекомендацій.
Як часто та скільки пити у спеку
За високих температур організм швидко втрачає воду. Щоб запобігти зневодненню, потрібно пити тоді, коли хочеться, й загалом випивати до 3 л рідини на день. Пити краще невеликими порціями, але часто. У такий спосіб можна втримати оптимальний водний баланс, що сприятливо позначиться і на самопочутті, і на зовнішньому вигляді, особливо на стані шкіри.
Що бажано пити
- Лимонну воду — вона найкраще втамовує спрагу. Вичавіть сік одного лимона у пляшку негазованої води.
- Мінералку. Потрапивши у ротову порожнину, вуглекислота викличе посилене виділення слини. Сухість у роті зникне, й ви вже не будете так сильно відчувати спрагу.
- Соки. Але надавайте перевагу натуральним та несолодким — вишневому, сливовому, яблучному, айвовому.
- М’ятний відвар. Цей напій не тільки поповнить втрати рідини, а й заспокоїть та дозволить швидше заснути у спекотну ніч. 1 ч.л. листя м’яти залийте склянкою окропу і дайте настоятися протягом 15 хвилини.
Коли та що їсти
У літні дні бажано дещо підкоригувати своє харчування:
- накладайте на тарілку менші порції, ніж зазвичай;
- снідайте якомога раніше (в ідеалі - о 6−7 ранку);
- тоді ви зможете пообідати до настання полудневої спеки (скажімо, об 11 ранку);
- вечеряйте о 6 вечора;
- відмовтеся від солоних, гострих, смажених й жирних страв;
- вчорашні наїдки краще не розігрівати. Приготували їжу — відразу сідайте до столу;
- налягайте на овочі та фрукти. У твердих плодах вода затримується клітковиною, не дозволяючи їм стекти соком. Лідери за вмістом води — огірки, помідори, капуста, сливи та ягоди з твердою шкіркою (черешня, вишня);
- готуйте легкі холодні супи. Ідеальні варіанти — окрошка, іспанський гаспачо, болгарський таратор, французький вішісуаз або суп з авокадо;
- якщо є фінансова можливість, їжте більше риби (зрештою, її можна й самому наловити у ставку чи річці). Це — найлегший вид білка, а це означає, що перетравлюючи його, організм буде витрачати менше енергії й не виділятиме великої кількості тепла.
Чого категорично не можна пити
- Крижаної води. По-перше, ризикуєте застудитися. По-друге, надто холодна вода спровокує зниження кровопостачання слизової оболонки шлунка, через що організму доведеться витрачати багато енергії, щоб нагріти її до температури тіла.
- Солодких газованих напоїв. Вони лише посилять спрагу та можуть підвищити артеріальний тиск.
- Спиртного. Будь-які алкогольні напої, крім сухого вина, надовго затримуються в організмі й сильно навантажують серце.
- Молока. Цей напій містить багато білка, а тому на 3−4 години «осідає» в шлунку і не дозволяє всмоктатися іншій рідині, яка надійде у травну систему опісля нього.
- Кави. Кофеїн пришвидшує зневоднення та виснажує серцево-судинну систему.
Чого точно не треба їсти
- М’яса. Травлення м’яса, особливо жирного, спричиняє тривалий приплив тепла.
Що носити у спекотну погоду
- Медики рекомендують обирати одяг світлих відтінків із натуральних тканин — льону, бавовни чи шовку. Тоді тіло буде «дихати».
- У сонячні дні без легкого головного убору на вулицю краще не виходити.
- Високі підбори — лише, якщо для цього є винятковий привід. На щодень вони точно не годяться. А от за що ноги точно подякують — це за босоніжки на невеликому стійкому підборі чи танкетці. Для літньої прогулянки найкраще підійде відкрите взуття зі шкіри або текстилю.
Як не отримати теплового чи сонячного удару
- Носіть простий одяг.
- Пийте теплу воду.
- Пам’ятайте, що сонце найбільш активне у проміжку між 12.00 й 16.00. У цей період старайтеся якомога менше перебувати під прямими сонячними променями.
- Не забувайте регулярно наносити на шкіру сонцезахисні креми.
- Приймайте часто душ — так ви очистите пори шкіри від поту і бруду та почуватиметеся більш бадьоро.
Французький класичний суп вішісуаз
(за рецептом українського шеф-кухаря Євгена Клопотенка)
Що потрібно: 600 г картоплі, 700 мл води, 1 цибуля порей (200 г), 2 ріпчасті цибулини, 30 г вершкового масла, 100 г вершків 30%, ½ ч.л. зерен фенхелю, сіль і перець (стільки, скільки смакує).
Як приготувати:
Ретельно промийте цибулю порей, щоб на ній не залишилося бруду чи піску. Відріжте зелену частину цибулі. Потрібна лише біла, приблизно 200 г. Наріжте порей тоненькими кільцями.
Дві ріпчасті цибулини очистьте й наріжте чвертькільцями. Розігрійте сковорідку з 30 г вершкового масла та обсмажте обидва види цибулі на невеликому вогні, поки вони не стануть м’якими. Додайте ½ ч.л. зерен фенхелю. Ця рослинка покращить аромат і смак супу й надасть йому невеличкої солодкої пряності.
Очистьте 600 г картоплі та наріжте її однаковими шматочками. Викладіть у каструлю і залийте 700 мл води. Додайте дрібку солі. Варіть до готовності. Це приблизно 25 хвилин.
За 10−15 хвилин до готовності картоплі перекладіть у каструлю обсмажену цибулю й надалі варіть все разом.
Рідину з готової картоплі не зливайте. Перекладіть картоплю у чашу блендера разом із цибулею та рідиною, що залишилася у каструлі. Щоб надати супу кремової структури, влийте 100 г вершків 30%. Євген Клопотенко не радить використовувати вершки жирністю менш ніж 20%, бо суп не вийде таким насиченим на смак і може виявитися занадто рідким.
Перебийте картоплю з цибулею й вершками. Додайте сіль та перець на свій смак. Якщо у вас немає блендера для змішування, можна використати й занурювальний, але в блендері для змішування вийде більш однорідна структура страви. Якщо плануєте подавати суп до столу відразу, можна не прогрівати його знову. Якщо ж будете його зберігати деякий час у холодильнику, тоді краще перелийте в каструлю і ще раз закип’ятіть.
Влітку суп подають холодним, але взимку він добре смакує теплим. Універсальне й недороге рішення!
Кілька порад з приготування
- Обирайте велику цибулю порей, бо вам знадобиться лише біла її частина.
- Обов’язково ретельно промийте цибулю, перш ніж нарізати її, бо між листям та шарами часто залишається пісок, що може потім потрапити до готової страви.
- Використовуйте для приготування супу подовгасту картоплю для запікання чи картоплю із жовтим м’якушем, бо кругла чи молода картопля можуть надати йому клейкої структури.
- Якщо хочеться трохи легшого смаку, замініть вершки молоком, але пам’ятайте, що структура і смак в такому разі будуть трохи відрізнятися.