Спаржа — «королівський продукт»
Спаржа — дивовижно смачний і корисний делікатес. Переоцінити її корисні властивості неможливо, цей овоч — справжня природна комора вітамінів
Її називають «королівським продуктом», адже завдяки чудовим смаковим якостям ще кілька століть тому спаржа вважалася вишуканим делікатесом, який подавався на столи імператорів і королів.
Яка буває спаржа?
Аспарагус — гілляста колюча рослина, знайома всім, однак не всі знають, що молоді пагони аспарагуса — делікатес, який має ніжний, приємний тонкий смак. Користь спаржі - науково доведений факт.
У їжу вживається лише верхня частина стебел спаржі. Молоді пагони спаржі йдуть у їжу у свіжому вигляді, але їх також варять, тушкують, підсмажують, запікають, консервують і додають до різних страв.
У магазинах, як правило, можна придбати два види спаржі - зелену і білу.
Довший час вважалося, що біла спаржа краща ніж зелена. Вона була відома як їжа аристократів, і її готували в кращих ресторанах та закладах Європи. Однак згодом цей стереотип був зруйнований, і зелену спаржу почали вживати нарівні з білою, оскільки вона має більш яскравий смак і, як виявилося, ще й дуже багато корисних властивостей. Наприклад, на відміну від білої, зелена спаржа містить хлорофіл, який забезпечує наші тканини киснем.
Хімічний склад
Спаржа поєднує в собі безліч корисних якостей. Вона легко засвоююється, містить мало калорій, і до її складу входить чимало вітамінів і корисних речовин.
У спаржі містяться вітаміни В1, В2, В9, С, Е, А, РР, макро- і мікроелементи — цинк, калій, фосфор, кальцій, магній, залізо, а також білки і вуглеводи.
Спаржа багата на каротин, сапонін та аспарагін (речовину, яка бере участь у синтезі білка).
Корисні властивості
Спаржу рекомендують тим, хто переніс інфаркт, оскільки аспарагін, що міститься в ній, стимулює роботу серцевого м’яза, сприяє розширенню судин і зниженню кров’яного тиску, допомагає виводити з організму аміак.
За рахунок кальцію і фосфору спаржа корисна для кісткової тканини. Залізо і магній беруть участь у кровотворенні, цинк потрібен нам для загоєння ран і зміцнення сполучних тканин, бета-каротин — позитивно впливає на зір, покращує стан шкіри.
Спаржа має заспокійливу дію завдяки вмісту магнію, а за рахунок калію є непоганим сечогінним засобом. Також містить йод, особливо корисний жінкам.
Корисна спаржа для запобігання та лікування пелагри (один з видів авітамінозу), гепатиту, цирозу печінки, атеросклерозу.
Завдяки великій кількості фолієвої кислоти (вітамін В9), спаржу рекомендується вживати вагітним — вона сприяє нормальному розвитку плоду. Крім того, корисні властивості фолієвої кислоти допомагають клітинам крові і запобігають захворюванням печінки.
Ще спаржа містить грубі волокна і сприяє травленню.
Хворим на простатит, набряки, цукровий діабет і тим, хто має проблеми з сечовипусканням, спаржа послужить непоганою допомогою в лікуванні.
Спаржевий сік добре допомагає в косметології. Він має відлущувальні, очисні і пом’якшувальні властивості, що робить його корисним для обличчя.
Однак вживати в їжу спаржу можна не всім. У людей, чутливих до речовин, присутніх в цій рослині, може бути індивідуальна непереносимість продукту. Наприклад, сапонін подразнює слизову шлунка, тому спаржу не можна їсти в період загострення захворювань травного тракту. Спаржа протипоказана за гострого циститу, простатиту та суглобового ревматизму.
Підготувала Галина Вербицька.