Гіпертонічний криз: перша допомога, коли тонометр зашкалює
Побачивши на тонометрі підвищені цифри артеріального тиску, дехто беззастережно ставить собі діагноз «гіпертонічний криз» і в паніці п'є ліки. Насправді не завжди цифри «140 на 90» артеріального тиску — ознака гіпертонічного кризу
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/484443/tisk.jpg)
Причини. Гіпертонічний криз — це різке підвищення артеріального тиску, який супроводжується появою або посиленням клінічних симптомів, що потребує швидкого та контрольованого зниження. Серед причин, які можуть спровокувати підвищення артеріального тиску, — надмірне вживання солі, прийом гормональних препаратів, а також нерегулярне лікування гіпертензії або самостійна відміна засобів, призначених лікарем.
Симптоми. Недуга залежить від цифр артеріального тиску. Це стан, що характеризується як підвищенням артеріального тиску, так і вираженою клінічною симптоматикою. Насамперед потрібно зважати на той факт, що гіпертонічні кризи бувають ускладнені та неускладнені. І у кожного свої симптоми та особливості перебігу.
Неускладнений гіпертонічний криз супроводжується різким підвищенням артеріального тиску, який зазвичай не характерний для людини. Можуть з’явитися тахікардія (прискорене серцебиття), рясне потовиділення, часті сечовипускання. У деяких з’являється відчуття тремтіння рук, нестачі повітря, неприємні відчуття у серці.
На що слід звернути увагу? На різке підвищення тиску, що супроводжується головним болем, запамороченням. Іноді відчуваються перебої у роботі серця, які раніше не турбували. Зазвичай такі люди відчувають тривогу, у них може виникнути почуття страху смерті.
Ускладнений криз. У цьому випадку до різкого підвищення тиску, серцебиття, головного болю і запаморочення приєднуються нудота і блювання, відчуття парестезії (ніби повзання мурашок по тілу і голові), оніміння в руці, на кілька секунд можливе погіршення зору.
Такі гіпертонічні кризи можуть закінчитися інфарктом міокарда, порушенням мозкового кровообігу, набряком легень, гострою енцефалопатією (відмирання клітин головного мозку — нейронів). Такі пацієнти потребують негайного виклику «швидкої медичної допомоги» та госпіталізації.
Перша допомога за гіпертонічного кризу. Найголовніше — у разі перших симптомів необхідно прийняти лікарський засіб, який впродовж короткого часу знизить артеріальний тиск. Порадьтеся зі своїм лікарем, які саме ліки та в якому дозуванні необхідно тримати при собі на цей випадок.
Не зайвим буде і прийом заспокійливих ліків (наприклад, «Трикардину»). Треба забезпечити приплив свіжого повітря — відкрити кватирку чи вікно. Якщо напад супроводжувався почуттям парестезії, нудотою та блюванням, порушенням зору чи мови, потрібно обов’язково викликати «швидку допомогу».
Часта помилка, яку можна зробити за гіпертонічного кризу, — прийняти засіб, що знижує тиск, який використовуєте регулярно. Це ті лікарські засоби, які приймають щодня за артеріальної гіпертензії для стабілізації стану. Їх використання під час проблеми практично безрезультатне. Такі ліки мають тривалий і накопичувальний вплив, а в цій ситуації потрібні саме ті, які почнуть свою роботу швидко.
Не варто панікувати та пити таблетку за таблеткою. Чимало з них починає діяти мінімум через 20 хвилин після прийому. Дуже часто у людини, у якої трапився гіпертонічний криз, що прийняла велику дозу лікарських засобів, тиск знижується до низьких значень. Це може спричинити порушення ритму серця.
Рекомендації кардіолога. Якщо гіпертонічний криз супроводжується тахікардією (серцебиттям), тремтінням і збудженням, потрібно прийняти ліки, які знімуть ці симптоми. Наприклад, «Анаприлін» (40 мг), або «Моксонідин» (0,2−0,4 мг), який слід розжувати. Можна використовувати «Карведилол» (12,5−25 мг). Такі препарати допоможуть за частоти серцебиття понад 80 ударів за хвилину.
У разі, якщо підвищились систолічний та діастолічний (верхній та нижній) тиски, слід прийняти «Каптоприл» (або «Капотен») — 12,5−25 мг. Його дія починається вже за 15−20 хвилин.
Ще один лікарський засіб, який може допомогти у таких ситуаціях, — «Фуросемід» (40 мг), препарат із сечогінним ефектом. Діяти починає впродовж 30−60 хвилин. Препарат частіше використовують за набрякового варіанта недуги, коли спостерігається пастозність ніг (невеликий ступінь набряку шкіри та клітковини), набряки під очима. У багатьох пацієнтів такий стан може виникнути після надмірного вживання солі.
Є один нюанс у використанні «Каптоприлу» («Капотену») та «Фуросеміду». Їхня дія закінчується через 4 години, оскільки діюча речовина виводиться з організму. Тож, якщо за цей проміжок часу тиск знову підвищився, ці лікарські засоби можна прийняти ще раз.
Зазвичай за неускладнених гіпертонічних кризів тиск знижується вже через 30−60 хвилин. Але спостерігати за своїм станом та контролювати тиск необхідно впродовж найближчих 6-ти годин.
Зміна мови, ходи, поява вогнищ парестезії, темних або світлих мушок перед очима, втрата зору на секунду, виражена нудота та блювання, сильне запаморочення — всі ці симптоми вимагають негайного виклику бригади «швидкої».
Профілактика. Якщо ви приймаєте препарати, які знижують тиск, їх потрібно постійно пити. Не скасовувати самостійно навіть за досягнення нормального рівня артеріального тиску.
У разі, якщо такі засоби не допомагають повною мірою, слід звернутися до лікаря та скоригувати лікування. Не пускайте ситуацію на самоплив, особливо, якщо почастішали кризи!
Слід дотримуватись основ здорового способу життя: відмовитися від шкідливих звичок, переглянути своє меню на користь раціонального харчування, регулярно виконувати фізичні вправи.
Як правильно вимірювати артеріальний тиск. Дуже часто людина починає вимірювати тиск три або чотири рази на день. Цього робити не варто. Тиск впродовж доби може змінюватись. Наприклад, найвищі цифри на тонометрі можна побачити з 5-ї до 11-ї ранку та з 18-ї до 20-ї вечора. Це так звані критичні години, під час яких артеріальний тиск може коливатися.
Крім цього, точність показників тонометра найчастіше залежить від поточних обставин, під час яких людина вимірює тиск. Робити це бажано у спокійній обстановці, попередньо відпочивши впродовж 5 хвилин. Людина має бути розслаблена, не можна схрещувати ноги. Приблизно за 30 хвилин до вимірювання не варто пити каву, займатися фізичними навантаженнями та краще заспокоїтися, якщо понервували.
У виборі приладу особливу увагу слід приділити манжеті. Якщо вона велика і спадає, тонометр може показувати занижені цифри. У разі надто тугої манжети артеріальний тиск буде завищений.
Підготувала Дар’я Міхєєва