Симптоми високого тиску
Артеріальний тиск упродовж дня може підвищуватись або знижуватися, повертаючись до нормального. Так організм реагує на різні життєві обставини: стрес, хвилювання, заняття спортом чи відпочинок. Та бувають ситуації, коли тиск різко підвищується. Як зрозуміти, що він підскочив, якщо під рукою немає тонометра?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/513327/tisk.jpg)
Ознаки високого тиску
Усі перелічені нижче ознаки можуть бути як симптомом підвищеного артеріального тиску, так й інших захворювань. Якщо ви неодноразово стикалися з ними, вони наростають, не минають, обов’язково слід звернутися по консультацію до лікаря.
Головний біль. Часто вважають, що основною ознакою підвищеного артеріального тиску є різкий біль голови, зазвичай у ділянці потилиці (іноді і в скронях). Проте він може виникати не завжди. Артеріальну гіпертензію не просто називають «мовчазним убивцею». Захворювання дуже довго минає безсимптомно, а значить, людина, сама того не знаючи (якщо, звичайно, час від часу не користується тонометром), ходить із підвищеним тиском. Внаслідок цього організм поступово пристосовується і навіть стабільно високі позначки не спричиняють дискомфорту, у тому числі головного болю.
Людина реагує головними болями лише на зміну тиску, причому як за значного підвищення, так і зниження. Якщо у людини стабільно високий тиск, наприклад, 160/100 мм рт. ст., вона їх не відчуває. Разом з тим, у випадку збільшення і навіть зниження до стандартних 120/80 мм рт. ст. людині буде погано.
Головний біль може бути симптомом низького артеріального тиску.
Погіршення пам’яті. Високий артеріальний тиск впливає на пам’ять та розумову діяльність. Такі люди швидко втомлюються. Через високий тиск страждають дрібні артерії головного мозку, він гірше кровопостачається. Це призводить до зміни нормальної функції головного мозку, що сприяє втраті пам’яті та провокує інші порушення (наприклад, інсульт).
Погіршення зору та поява «мушок» перед очима. За різкого стрибка артеріального тиску може знизитися зір, з’являються так звані чорні мушки в очах. Багато хто списує ці симптоми на вікові зміни або прояви інших захворювань.
Коли тиск різко піднімається, відбувається спазм судин, за якого певні ділянки ока відчувають дефіцит кисню, що призводить до появи мушок, що миготять. За нормалізації показників ці симптоми зникають.
Почастішання серцебиття. Змінюється частота серцевих скорочень, іноді люди описують свої відчуття — «серце стукає», «серце б'ється». Прискорений пульс, який добре прощупується за легкого натискання, свідчить про підвищений артеріальний тиск.
Підвищена пітливість. Якщо людина не має гіпергідрозу, раптова сильна пітливість може свідчити про підвищення артеріального тиску. Нерідко її супроводжують такі симптоми, як оніміння рук, обличчя, язика, прискорений пульс, задишка, біль у серці. Зазвичай у випадку зниження тиску до нормальних позначок підвищене потовиділення минає.
Крім цього, можуть з’явитися симптоми, пов’язані з реакцією вегетосудинної системи людини на різке підвищення тиску: почервоніння/блідість шкірних покривів; часте сечовипускання (кожні 5 хв); гостра діарея; підвищення температури; нудота; тремтіння рук; вологі та холодні руки; шум у вухах.
Якщо немає тонометра
Безперечно, точний тиск може показати лише тонометр. Однак у екстрених випадках можна використовувати такий спосіб.
Необхідно зручно сісти, спертися на спинку стільця, розслабитися. Потім намацати пульс на зап’ясті, порахувати кількість ударів за 30 секунд. Отриманий результат необхідно помножити на два. Якщо частота серцевих скорочень менша або дорівнює 60 — артеріальний тиск знижено, 60−80 ударів на хвилину — у нормі, більше 80 — підвищений.
Крім того, якщо під час вимірювання пульс добре відчувається, його ритм досить прискорений, швидше за все, артеріальний тиск підвищений. Якщо пульс погано прослуховується, переривається — він нижчий за норму.
Без точного вимірювання артеріального тиску тонометром жодних лікарських гіпотензивних засобів пити не варто.