Для відновлення сил добре харчуйтеся
Яка їжа сприяє швидкому одужанню?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/479168/izha.jpg)
З одного боку, застудженій людині їжа не в радість. Через закладений ніс погано відчуваються аромат і смак їжі, біль у горлі ускладнює ковтання, а загальна слабкість не сприяє гарному апетиту. З іншого боку, в голові щільно сидить установка — щоб відновити сили, хвора людина повинна посилено харчуватися. Чи так це? Яка їжа сприяє швидкому одужанню?
Що приготувати?
Курячий бульйон — страва, якої приписується чудодійна сила в боротьбі з застудою. І це відповідає істині, адже курка — джерело білка, необхідного для якнайшвидшого відновлення постраждалих від вірусів чи бактерій клітин. Амінокислота цистеїн, яка міститься в курячому м’ясі, розріджує слизовий секрет у бронхах і носових пазухах. Крім того, така перша страва відмінно допоможе зігрітися, особливо якщо додати певні спеції, такі, як червоний перець, імбир, часник, карі. Постарайтеся, щоб суп був нежирним. Під час застуди печінка і так страждає від токсинів, не варто навантажувати її додатково.
Помічні вітаміни
Уже дуже багато років лимон вважається чемпіоном у боротьбі з простудними захворюваннями. Але новітні дослідження виявили гідних суперників популярного цитруса.
Грейпфрут, за високого вмісту вітаміну С, має ще одну дуже корисну для здоров’я застудженої людини властивість. Він відмінно виводить токсини з печінки, яка при застуді змушена нести підвищене навантаження.
Ківі - за вмістом вітаміну С цей фрукт впевнено перемагає цитрусові. І, на відміну від них, ківі не подразнює слизову оболонку глотки.
Для ефективної боротьби з вірусами також необхідні вітаміни А, Е, вітаміни групи В і цинк.
Вітамін, А шукайте в моркві, гарбузі і всіх жовтих та помаранчевих овочах і фруктах. Враховуйте, що вітамін, А не засвоюється без вітаміну Е, джерелом якого є в основному рослинні жири: різні рослинні олії, насіння, горіхи. Однак важливо не переборщити з жирами, адже ми пам’ятаємо про те, що печінка в період застуди та грипу надзвичайно вразлива.
Цинк можна знайти в бобових, вівсянці, рибі, яйцях. Ці ж продукти доставлять в організм вітаміни групи В.
Важливий момент: овочі потрібно вживати виключно в приготовленому вигляді. Звісно, що частина вітамінів при термічній обробці руйнується, але перетравлення сирих овочів є невиправдано великим навантаженням для організму, який страждає від інфекції.
Рясне пиття
«Більше рідини» — цю пораду як мантру повторюють лікарі, приймаючи пацієнтів з ГРЗ і ГРВІ.
Однак «не всі напої однаково корисні». Наприклад, кава і алкоголь категорично протипоказані хворим на застуду та грип. Ці напої зневоднюють організм, заважають засвоюватися вітаміну С, знижують імунітет. До речі, чорний і зелений чаї також містять досить велику кількість кофеїну, отож ними краще не захоплюватися, віддавши перевагу трав’яним чаям.
Також корисні несолодкі морси і лужна мінеральна вода, а ось фруктові соки, хоч і багаті на вітаміни, містять багато цукру, вживання якого небажано для хворих застудою.
Солодкий ворог
Чомусь про цукор не прийнято говорити в контексті заборонених для застуджених людей продуктів. Між тим, велика кількість солодкої їжі згубна для організму, що бореться з інфекцією. Високий вміст цукру в крові у два рази знижує активність лейкоцитів, які є основою нашого імунітету. Також вживання солодкої їжі надає велике навантаження на підшлункову залозу, провокуючи тим самим різні ускладнення. Отож чай з печивом і шоколадками не найкраща їжа для хворого. Набагато корисніше буде з'їсти тарілку нежирного курячого бульйону, приправленого ароматними спеціями, і запити трапезу запашним трав’яним чаєм.