В Україні - понад мільйон хворих на цукровий діабет
Близько 200 тисяч пацієнтів, які живуть з цим діагнозом, змушені постійно приймати інсулін
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/477380/diabet.jpg)
Діабет — це хронічне захворювання, яке розвивається на тлі нестачі власного інсуліну (гормону, який регулює рівень глюкози в крові). Підшлункова залоза не виробляє його в достатній кількості або організм не може ефективно використовувати цей гормон.
Як інформують в Центрі громадського здоров’я України, цукровий діабет поділяється на три основні типи:
- цукровий діабет 1-ого типу, інсулінозалежний. Виникає, коли організм не виробляє достатньо інсуліну, щоб поглинати цукор з їжі, й не може перетворити його на енергію;
- цукровий діабет 2-ого типу. Розвивається, коли організм не виробляє або не використовує інсулін повною мірою. Це найпоширеніший тип цукрового діабету;
- гестаційний діабет. Його діагностують у вагітних жінок, проте іноді цей стан може утримуватися ще якийсь час після народження дитини.
Вчені досі достеменно не з’ясували, чому виникає цукровий діабет 1-ого типу, тож запобігти цьому захворюванню практично неможливо. Водночас достеменно відомо, що більшість випадків цукрового діабету 2-ого типу пов’язані з надлишковою масою тіла та браком фізичної активності. Йому можна запобігти у 80% випадків.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, на цукровий діабет хворіє майже 422 мільйони людей у всьому світі. 1,5 мільйона щороку помирає від ускладнень цієї недуги.
В Україні діабетиків налічується більш як 1 мільйона. З них 95% мають діабет 2-го типу.
Такі цифри озвучили в Міністерстві охорони здоров’я.
Серед симптомів хвороби:
- надмірне сечовиділення;
- спрага;
- постійне відчуття голоду;
- втрата ваги;
- підвищена втомлюваність;
- погіршення зору.
Цукровий діабет — підступне захворювання, яке ушкоджує серце, кровоносні суди, очі, нирки та нерви. В міру його прогресування у пацієнтів можуть розвиватися серйозні ускладнення.
- Зниження кровотоку через уражені судини в поєднанні з ураженням нервових закінчень значно підвищує ризик виникнення виразок на ногах, їхнього інфікування та пізніше ампутації кінцівок.
- Ураження сітківки очей (діабетична ретинопатія) виникає внаслідок ураження дрібних кровоносних судин та є причиною сліпоти у кожному сотому випадку.
- Цукровий діабет також є основною причиною ниркової недостатності.
Медики закликають українців контролювати свій рівень цукру в крові. Це можна робити безплатно — направлення на обстеження випише сімейний лікар або терапевт. Регулярно здавати такий аналіз рекомендується людям з групи ризику:
- старшим 45 років;
- які мають зайву вагу;
- найближчі родичі яких хворіли на цю недугу.