Що їдять довгожителі?
Довгожителі світу харчуються продуктами з району свого проживання.
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/475536/dovhozhytel.jpg)
Довгожитель — ціла культура ставлення до життя, що передається з покоління до покоління. Особливе місце у цій культурі займає харчування. Довгожителі всіх районів Землі дотримуються дуже схожих правил і режимів у споживанні їжі. Застосувати у своїй практиці деякі з них ми не зможемо, бо безнадійно втекли від них у «прогрес». Однак інші знати не просто цікаво, а й потрібно. Якщо є, звісно, бажання жити довго і без хвороб.
Довгожителі світу харчуються продуктами з району свого проживання. Чому це важливо? Пристосована до довкілля людина ніколи не запізнає його руйнівного впливу. Отже, залишається надлишок енергії. Надлишок, який можна витратити на зміцнення свого організму.
Усі довгожителі світу їдять мало. Серед них немає товстунів. Порції невеликі, за стіл сідають 3−4 рази, встають із-за столу без перенасичення.
Продукти готують без попереднього зберігання у холодильнику, виключно свіжі, тому зберігаються вітаміни. Та й споживають одразу. «Вчорашньої вечері» і навіть обмерзлого обіду не буває - все недоїдене віддають худобі.
Довгожителі світу харчуються зі своїх присадибних ділянок. Ми ж харчуємось зі своїх супермаркетів.
Перших страв немає. Особливо немає бульйонів, їх готують вкрай рідко до спеціальних випадків. Наприклад, виключно для того, щоб прийти до тями після міцної гулянки, жителі Кавказу готують яловичий бульйон — хаші.
М’ясо їдять зазвичай варене. Шашлики, як це не парадоксально, — рідкість. Шашлик корисний, якщо приготовлений зі свіжого м’яса та з великою кількістю зелені.
Довгожителі щодня вживають кисломолочні продукти з особливою закваскою. На Кавказі це мацоні, наріне.
На столі у будь-якого довгожителя світу, хоч японського, хоч французького, хоч абхазького, завжди дуже багато зелені. Коріандр, естрагон, тархун, крес-салат, розмарин — іноді до 200 видів різних рослин свіжих і квашених (із сухих складають знамениті національні спеції). Вживання трав у великій кількості санує кишківник та підтримує його екологію в ідеальному стані. Корисна їжа із садових та дикорослих трав дуже смачна, навіть витончена, у них чудова ферментативна активність.
У національних кухнях країн, де є традиція довгожительства, завжди є гострі приправи. Трохи гостренького збуджує травлення, а це корисно для здорового тривалого життя.
Довгожителі світу, навіть сучасні, практично не вживають цукру, цукерок, варення. Навіщо, якщо є мед і солодкий сушений виноград (родзинки).
У їхній кухні також немає солі у чистому вигляді. Її замінюють гострі приправи — аджика з гострого червоного перцю, сухих і свіжих трав-прянощів, часнику і зовсім незначної кількості солі. Аджика, до речі, завдяки пекучому перцю і часнику тримає під контролем «поганий» холестерин, і тому є чудовою профілактикою серцево-судинних захворювань.
Дуже важливий момент — якість води. Вона чиста, джерельна.
Кухня довгожителів світу нежирна, якщо не брати до уваги далекосхідних рибних страв, зазвичай жирних. Низькокалорійна дієта + рибна дієта корисна для здоров’я судин = довголіття. Та й жирна їжа просто не подобається довгожителям на смак.
У раціоні завжди багато не лише овочів, а й фруктів.
Пшеничного хліба не їдять, замість нього на столі довгожителів завжди є коржики — кукурудзяні (раніше були вівсяні, просяні) і каші з цих круп. На відміну від пшениці, останні не утворюють клейковини та не псують шлунка.
Китайські геронтологи запропонували свою формулу довголіття — їжа має бути гранично низькокалорійною, з мінімальною кількістю жирів та тваринних білків, з великою кількістю овочів та фруктів. Саме так харчуються жінки та чоловіки, які зустрічають свій 100 день народження у повному здоров'ї та ясності розуму. Майже вегетаріанське харчування, до речі.
А ще довгожителі п’ють вино та горілку. Дуже високої якості, виготовлені власноруч, в помірній кількості.