Від дифтерії починають захищатися змалку
У вакцинованої людини за зустрічі з токсином, який виділяє бактерія, що викликає дифтерію, є достатня кількість захисних антитіл, тому хвороба не розвинеться взагалі або перебігатиме легко. В інших випадках все не так однозначно
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/475488/dyfteriia.jpg)
Надійним захистом від цієї недуги є щеплення. Тож коли ви востаннє щепилися від дифтерії? Чому це так важливо? Чим небезпечна ця хвороба? Як вона може проявлятися? На ці та інші запитання відповідає генеральний директор ДУ «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб» Наталія Тімко-Іванченко.
— Як може проявлятися хвороба і чим вона небезпечна?
— Дифтерія проявляється болем у горлі, збільшенням лімфатичних вузлів, появою певних плівок. Можуть вражатися ротоглотка, очі, статеві органи, шкіра. Трапляється комбінована форма, коли вражається декілька органів.
Може порушитися прохідність дихальних шляхів, і людина може померти.
Збудник дифтерії, точніше, токсин, який він виділяє, може уражати серцевий м’яз, нирки, нервову систему.
Тому дифтерія належить до тих хвороб, від яких краще захиститися, ніж на собі експериментувати, як вона перебігатиме.
— Що ви радите робити, щоб не захворіти?
— Щороку ми наголошуємо — слід вакцинуватися. Вакцинуємо у 2, 4 і 6 місяців дитину, а далі - у 18 місяців та 6 років. У подальшому кожні 10 років людина має отримати додаткову дозу вакцини, щоб тримати рівень антитіл на захисному рівні.
— Що означає захисний рівень?
— У випадку зустрічі з бактерією, яка виділяє токсин, — а саме бактерія викликає дифтерію, якщо людина має достатню кількість захисних білків, антитіл від цього токсину, то хвороба або не розвивається взагалі, або якщо розвивається, то з легким перебігом.
Від початку цього року, з початком війни, ми очікували, що, ймовірно, виникнуть випадки захворювання на дифтерію. Тому що зустрілися люди, які раніше не спілкувалися між собою, ми не знали їхнього вакцинального статусу.
Саме від початку року в нас було зареєстровано 3 випадки підозри на дифтерію. 1 із них підтвердився, 2 — ні.
— Нещодавно стало відомо, що на Львівщині - спалах дифтерії. Як лікарі про це дізналися?
— Під час обстеження одного з закритих закладів інтернатного типу працівники центру контролю і профілактики хвороб, які двічі на рік профілактично обстежують такі заклади, виявили збудник дифтерії. Зрозуміло, що цих людей ізолювали. Серед них було двоє дітей віком 9 і 15 років, і 5 дорослих, найстаршому з яких — неповні 33 роки.
Коли їх оглянули лікарі, то побачили, що це не носії (носії - це люди, які самі не хворіють, але можуть передати збудник іншій людині. — Авт.), а хвороба перебігає в легкій формі. У них сталися зміни з боку ротоглотки. Призначили лікування. Ці люди в минулому були вакциновані по-різному. Хтось — згідно з графіком, хтось — із певним порушенням. Але саме завдяки тому, що вони були вакциновані, вони хворіли легко, їхньому життю ніщо не загрожує. Проте їх треба пролікувати для того, щоб вони перестали бути джерелом інфекції для інших.
Окрім того, в їхньому оточенні обстежили 186 людей на предмет того, чи вони не є носіями цього збудника. Також було провакциновано понад 106 осіб з-посеред контактних, тих, які вакцинувалися проти дифтерії більш ніж рік тому.
Тому хочу зауважити: якщо є вогнище хвороби, вакцинують позачергово тих, у кого минуло більше року від останнього щеплення.
Записала Ірина-Марія Лис.