Передплата 2025 «Добра кухня»

Аґрус – природний «енергетик»

Існує величезна кількість видів аґрусу різних забарвлень і відтінків смаку. Трапляються навіть ягоди розміром зі сливу, які за солодкістю не поступаються малині

Колір ягід варіюється від блідо-зеленого до темно-пурпурного. Трапляються сорти червоно-оранжевого кольору, жовтого і навіть фіолетового. На смак аґрус кисло-солодкий, може бути з присмаком сливи, малини або винограду.

Ягоди аґрусу використовують в кулінарії у свіжому або консервованому вигляді. Мабуть, найпопупярніша і найсмачніша страва з аґрусу – «смарагдове» варення. Варять з аґрусу киселі, джеми, роблять мармелад. Кондитери використовують плоди для приготування десертів, солодких йогуртів, морозива, тортів і пирогів. Кислий присмак ягід дозволяє використовувати аґрус для приготування м’ясних соусів, також їх іноді додають, консервуючи овочі, в маринад.

Хімічний склад

Не буде перебільшенням сказати, що майже вся таблиця Менделєєва присутня в аґрусі. Це потужний конкурент сучасних вітамінних комплексів та енерге­тичних напоїв. В аґрусі містяться білки, вуглеводи прості і складні, цукри, органічні кислоти, вітамі­ни бетакаротин, РР, А, Е, С, 5 ві­тамінів групи В; мінерали калій, натрій, фосфор, кальцій, сірка, магній, хлор, залізо, цинк, мідь, марганець, молібден, фтор, ні­кель, хром, йод.

Багата ягода і харчовими во­локнами, органічними кислотами, моносахаридами. Середня кало­рійність аґрусу – близько 45 ккал на 100 г.

Корисні властивості аґрусу

Багатий хімічний склад аґру­су зумовлює багато його корис­них властивостей: він покращує апетит і обмін речовин; виводить з організму солі важких металів, радіонукліди і захищає нас від ра­діації; підвищує імунітет, поліпшує склад крові, виводить з тканин за­йву рідину, приводить у норму ро­боту шлунково-кишкового тракту, зміцнює стінки судин, запобігає утворенню і сповільнює розвиток пухлин; покращує стан шкіри і во­лосся.

Через великий вміст у плодах різних цукрів, кислот і вітамінів аґрус дуже корисний для людини. Вітамін Р, який є в ягодах темного кольору, і пектинові речовини до­помагають вивести з організму солі важких металів. Завдяки Р-активним сполукам, що містяться у стиглих плодах, аґрус корисно їсти для лікування та профілак­тики атеросклерозу, гіпертонії та інших захворювань серцево-су­динної системи. Серотонін, який міститься у стиглих ягодах аґрусу, має протипухлинну дію та сприяє покращенню настрою.

Плоди рослини діють як легке проносне, жовчогінне і сечогінне, а також мають загальнозміцню­вальну, кровоспинну і протиза­пальну дії.

Аґрус корисно їсти свіжим або пити відвари з ягід за анемії, гіпо­вітамінозу, дефіциту в організмі міді або фосфору, за ожиріння і хронічних закрепів, а також жін­кам для нормалізації менструаль­ного циклу і випадках тривалих кровотеч під час клімактеричного періоду.

У косметології аґрус застосо­вується для зволоження і освіт­лення шкіри обличчя, особливо сухої.

Протипоказання

Аґрус дуже смачний і корис­ний, але їсти його можна не всім: не можна вживати аґрус за вираз­кової хвороби шлунка і 12-палої кишки, ентеритів, колітів, про­носів, захворювань нирок у стадії загострення. Особливо часто ви­кликають загострення захворю­вань шлунково-кишкового тракту кісточки і шкірка ягід аґрусу. За цукрового діабету не рекоменду­ється їсти стиглий аґрус солодких сортів.

Підготувала Галина Вербицька.