Якщо одягнетеся за «капустяним принципом» – не замерзнете
Переохолодитися можна і за температури вище нуля за високої вологості і сильного вітру
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/450116/odiah-moroz.jpg)
Зима у нашому регіоні характерна підвищеною вологістю та поривчастим вітром. Тож навіть за незначних знижень температури може виникнути гіпотермія, або переохолодження. Переохолодитися, причому серйозно, можна і за температури вище нуля за високої вологості і сильного вітру. Сприяють цьому також перевтома, неповноцінне харчування, алкогольне сп’яніння, тісні – нехай і теплі – одяг та взуття. І деякі захворювання: порушення кровообігу в судинах, нервові й ендокринні розлади. Також опірність холодові знижується з віком і в запеклих курців. Кваліфіковані поради лікаря-травматолога Віктора Панасюка допоможуть вам уникнути переохолодження і допомогти потерпілим.
Переохолодженню слід запобігати ще до виходу з дому
Виходячи з дому, випийте гарячого чаю і не забудьте правильно одягнутися! Бавовняна білизна, теплі шкарпетки, рукавички, головний убір допоможуть створити навколо тіла відповідний мікроклімат. Особливо ретельно повинні добирати спорядження любителі зимових гірських прогулянок. Добре, якщо ваше спорядження є віндстоперним (проти вітру) та водонепроникним. Пам’ятайте, що найбільш вразливі частини тіла у цьому випадку – пальці рук і ніг, ніс, вуха та щоки. Тому рукавиці, теплий шарф або капюшон, який захистить від вітру, плюс зручне, а головне, не тісне взуття – ось неодмінні атрибути вашої прогулянки. Одягатися слід за «капустяним принципом», тобто – принципом багатошаровості в одязі, щоб один із шарів (светр, шарф і так далі) завжди можна було зняти або навпаки, одягнути, що дозволить легко регулювати температуру тіла, не допускаючи ні перегрівів (у підсумку загрожують застудами!), ні переохолоджень.
Якщо вам доводиться когось або чогось чекати, не стійте на місці, намагайтеся рухатися: активно топчіться, частіше ворушіть пальчиками, ховайте ніс у шарф. Якщо є поблизу магазини, не соромтеся заходити в них просто погрітися. Для загального прогріву організму випийте склянку солодкого чаю, з’їжте 2-3 грудки цукру або таблетку глюкози. Бережіть одяг і взуття від промокання.
Не випробовуйте долю на тонкому льоду в невідомих небезпечних місцях.
Особливо будьте пильні, якщо страждаєте від холодової алергії: у морозний вітряний день не ризикуйте, ховайте руки й обличчя, а в період загострення хвороби виключіть з раціону всі продукти-алергени (насамперед – шоколад, яйця, каву).
Що робити із потерпілим?
Холодову травму розпізнати нескладно: на «замороженій» ділянці спочатку побіліє шкіра, потім з’явиться легкий біль, який може поступово посилюватися, а уражене місце – німіти. Причина – погіршення кровообігу тканин. Якщо процес зайшов надто далеко, постраждалі клітини гинуть. Але навіть коли стадія невелика, шкіра відморожених пальців або щік продовжує зберігати мінусову температуру, тож її різниця навіть з теплою водою може становити 20 градусів і більше. Тому наступне правило – тканини, які зазнали впливу холоду, зігрівати треба зсередини і повільно, щоб відновлювати порушений кровообіг поступово. А поширений міф про те, що відморожене місце треба терміново розтерти, та ще краще снігом, може призвести тільки до того, що ви ще більше травмуєте шкіру!
У важких випадках (втрата свідомості, набряки, затвердіння шкіри, зміна її кольору) викличіть «швидку». До її приїзду постраждалого потрібно розмістити в теплому місці, обережно зняти одяг, загорнути у ковдри.
За сильного переохолодження відігрівати найкраще в теплій ванні (близько 38 градусів, воду можна перевірити ліктем, як для купання дитини), але не занурювати постраждалого цілком, а почати з обморожених місць, зігріваючи у воді до появи нормального кольору шкіри, хвилин 20-30. Напоїти теплим бульйоном або чаєм. За потреби дати знеболювальне.
Читайте також: Ходити взимку без шапки небезпечно