На деменцію немає панацеї
У світі налічується близько 1,5 мільйона пацієнтів з цією недугою
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/448655/dementsiia.jpg)
Когнітивні функції (від латинського слова cognitio – пізнання) – найбільш складні та «тонкі» функції головного мозку людини, які включають увагу, пам’ять, мовлення, мислення, цілеспрямованість дій, а також цілісне сприйняття дійсності. Порушення однієї або кількох із них позначається на досягненнях людини в різних сферах її життя: повсякденній, соціальній, і призводить до зниження якості життя не тільки хворого, а й його оточення.
Набутий виражений розлад когнітивних функцій внаслідок ураження мозку називається деменцією (від латинського de – втрата, – mentos – розум). Одномоментно деменція не розвивається, це захворювання в часі. Причини цих порушень різноманітні. Найчастіше зміни відбуваються в головному мозку (наприклад, перенесений інсульт, пухлина, розсіяний склероз, черепно-мозкова травма, хвороба Паркінсона та ін.). Рідше погіршення роботи мозку може бути наслідком інфекції, порушення обміну речовин, імунодефіциту, інтоксикацій, розвитку злоякісного новоутворення. Якою б не була причина погіршення пам’яті, якщо це негативно впливає на якість життя, необхідно звернутися до фахівця.
На ранній стадії симптоми захворювання можуть залишатися непоміченими, оскільки розвиваються поступово і включають забудькуватість, втрату сприйняття часу, порушення орієнтації у знайомій місцевості. Іноді, помітивши розлад у поведінці родича, люди не відразу надають цьому значення, оскільки випадки ці рідкісні і лише незначно порушують перебіг життя їхніх близьких. У хворих з’являється страх, невпевненість в собі, депресивні стани. Ці люди часто забувають, куди поклали ту чи іншу річ, не можуть пригадати імена знайомих, окремі дати, зазнають труднощів, підраховуючи гроші у магазині, йдуть з дому і не завжди самостійно знаходять дорогу назад, Вони намагаються компенсувати порушення пам’яті за допомогою записів, тренувань, неодноразового повторення нової інформації, але далі з’являються помітні для оточення труднощі у повсякденному житті.
Читайте також: Від деменції рятують... пінгвіни
На пізніх стадіях захворювання розвивається майже повна залежність та пасивність, втрата орієнтації у часі та просторі, стає складно впізнавати родичів та друзів, доглядати за собою, з’являються труднощі у пересуванні, значні поведінкові зміни. Хворий дратується через будь-яку дрібницю, плутає слова, стає агресивним. Іноді людина не впізнає себе в дзеркалі, не може самостійно одягнутися, поїсти, самостійно здійснити звичний ранковий туалет, що має бути обов’язковим приводом для звернення до лікаря. Такого хворого вже не можна залишати без нагляду. Вилікувати деменцію неможливо, з допомогою терапії можна хіба гальмувати розвиток хвороби. І треба обов’язково перебудувати життя сім’ї, щоб співіснування з хворим не стало катастрофою для всіх її членів.
На жаль, первинні деменції (тобто ті, що виникли внаслідок ураження головного мозку) здебільшого не підлягають відновленню, можна лише сповільнювати розвиток хвороби. Вторинні деменції часто мають зворотний характер, тобто після усунення причини може спостерігатися позитивна динаміка. Ось чому так важливо вчасно помітити прояви хвороби та звернутися до лікаря. Часто це доводиться робити саме родичам, тому що у пацієнта з проявами деменції знижується критика до свого стану, і він просто не помічає хвороби.
Діагностика деменції включає аналіз скарг та анамнезу захворювання, неврологічний огляд, оцінку обмеження розумових здібностей психіатром чи психологом на підставі відповідних тестів, МРТ, у разі потреби інші дослідження та консультації.
Сучасна медицина володіє методами, які хоч і не гарантують відсутності деменції, але допомагають довше зберігати когнітивні функції. І, звісно, не слід нехтувати загальновідомими засобами оздоровлення: помірне фізичне навантаження, фізкультура, щоденні прогулянки, прослуховування улюбленої музики, спілкування з приємними людьми, уникнення конфліктних ситуацій, читання книг, які викликають позитивні емоції, – ось основа профілактики слабоумства. У харчуванні має бути якомога більше овочів і фруктів, вони містять антиоксиданти і запобігають старінню організму. Дуже важливо, щоб після досягнення пенсійного віку у людини обов’язково було якесь заняття, затребуваність. Потрібно розширювати коло свого спілкування, не залишатися самотнім. Все це – стимуляція роботи головного мозку. Обов’язково треба проходити диспансеризацію. І в жодному разі не займатися самолікуванням.
Перелік симптомів, за наявності одного з яких необхідно звернутися до невролога:
зниження пам’яті та концентрації уваги; розлади сну; погіршення чутливості рецепторів; шум у вухах; порушення зору; судоми; тремор; перепади артеріального тиску; гіпотонія або гіпертонія; постійні болі голови; швидка стомлюваність і хронічна втома; порушення мови; координації рухів; поодинокі або часті непритомності; порушення чутливості (гіперчутливість, відсутність чутливості, оніміння кінцівок, інших частин тіла); болі у кінцівках, в шиї, спині, грудній клітці, животі та попереку, вухах.
Людмила Шмигельська, невролог, лікар вищої категорії.
Читайте також: Вчені знайшли спосіб перемогти деменцію