Живемо довше, а пам’ятаємо все менше…
Як запобігти деменції, вчасно її розпізнати й полегшити перебіг
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/512236/demenciya.jpg)
500 тисяч — приблизно стільки українців живе з деменцією. Однак це лише приблизна цифра. Трохи менш як третина населення України — люди після 60 років. І саме серед цієї вікової категорії медики спробували вирахувати кількість пацієнтів, що мають порушення когнітивних функцій.
Деменція посідає сьоме місце серед захворювань, що найчастіше призводять до смерті в похилому віці. Деменція також є однією з основних причин інвалідності у старших людей.
У світі налічується понад 50 мільйонів осіб, що живуть з цією хворобою. Це пов’язано з тим, що населення Землі (особливо розвинутих країн) живе довше, ніж люди 100 чи навіть 50 років тому.
Більше про причини виникнення деменції, як вона проявляється та як її лікувати, розповідає завідувач інсультного відділення Лікарні Святого Мартина Віталій Луц.
- У 70% випадків деменцію викликають нейродегенеративні захворювання, серед яких найбільш відомою є хвороба Альцгеймера.
- У 15% - цереброваскулярні, або судинні патології мозку.
- Ще у 15% - поєднання цереброваскулярних і нейродегенеративних захворювань.
Когнітивні розлади діагностує лікар-спеціаліст — невролог або психіатр — за критеріями DSM4. На деменцію вказує зниження пам’яті й розлади поведінки. При цьому у пацієнта завжди (!) зберігається свідомість.
До 40% погіршень когнітивних здібностей корелюються з т. зв. «модифікованими факторами ризику»:
- низьким рівнем освіти;
- зниженням слуху;
- депресією;
- надмірною вагою;
- гіподинамією;
- шкідливими звичками.
«Звівши їх до мінімуму, можна, відповідно, звести до мінімуму ризик розвитку деменції або ж (якщо синдром таки виникне) полегшити його перебіг», — каже лікар.
Одним із найбільш вагомих факторів ризику деменції є самотність. У кінці ХХ століття у США було проведено дослідження, яке довело, що люди, які почуваються одинокими, мають більший ризик виникнення деменції, ніж пацієнти, які не вважають себе такими.
На початку ХХІ століття у США та Європі було проведено ще одне дослідження, яке довело, що вживання щодня двох і більше горняток кави чи кавових напоїв, знижує ризик погіршення пам’яті й інших когнітивних функцій.
На сьогодні у світі не існує чітких методів лікування деменції. Проте існують медикаментозні стратегії, спрямовані на запобігання виникненню ризику цього синдрому, а також уповільнення його прогресування та зменшення симптомів, що полегшує догляд за такими пацієнтами.
«Надзвичайно важливо запідозрити деменцію на ранньому етапі й звернутися до сімейного лікаря, який скерує до невролога, а у важчих випадках — до психіатра», — наголошує Віталій Луц.
Деменція проявляється порушеннями:
- мовлення;
- пам’яті;
- орієнтації в часі та просторі;
- абстрактного мислення.
Через це людина більше не може давати собі раду зі щоденними, рутинними завданнями.
«Пацієнту з такими скаргами проведуть візуалізаційні тести, МРТ чи КТ. Після цього можна буде призначити адекватне лікування», — підсумовує фахівець.