Хвороба, що вражає мозок
За інформацією ВООЗ, у світі налічується близько 35,6 мільйона осіб із деменцією. Прогнозується, що до 2030 року ця кількість подвоїться, а до 2050 року потроїться та сягатиме 115,4 мільйона
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/513328/dementsiia.jpg)
Загальні симптоми деменції включають втрату пам’яті, проблеми з мовленням та імпульсивну або непередбачувану поведінку. Однією з головних особливостей захворювання є наявність бляшок і клубків (волоконних структур) у мозку. Ще одна особливість цієї хвороби — втрата зв’язку між нервовими клітинами або нейронами головного мозку. Унаслідок виникнення таких аномалій інформація не може легко проходити між різними ділянками мозку або між мозком та м’язами чи органами. Через загострення симптомів людям стає важче згадувати останні події, логічно думати та розпізнавати людей, яких вони знають. Врешті-решт, пацієнт із деменцією може стати повністю залежним від допомоги інших людей.
Причини деменції. Як і всі типи деменції, вона розвивається внаслідок загибелі клітин мозку. Деменція — нейродегенеративне захворювання. Це означає, що загибель клітин мозку відбувається поступово. У людини з деменцією в мозковій тканині стає все менше і менше нервових клітин та зв’язків між ними, а крихітні відкладення, відомі як бляшки та клубки, накопичуються на нервовій тканині. Бляшки розвиваються між клітинами мозку, які відмирають. Вони складаються з білка, відомого як бета-амілоїд. Тим часом клубки виникають у нервових клітинах. Вони складаються з іншого білка, який називається тау. Дослідники не до кінця розуміють, чому відбуваються ці зміни. Можуть бути задіяні кілька факторів.
Фактори ризику. До неминучих факторів ризику деменції належать: старіння; наявність сімейної історії деменції; наявність мутацій певних генів. Інші фактори, які підвищують ризик розвитку деменції, включають тяжкі або повторні черепно-мозкові травми та вплив деяких забруднювачів навколишнього середовища, таких, як токсичні метали, пестициди та промислові хімічні речовини.
Фактори ризику, які можна змінювати і тим самим запобігати деменції, такі: регулярні фізичні вправи; дотримання різноманітної та здорової дієти; підтримання здоров’я серцево-судинної системи; зниження ризику розвитку серцево-судинних захворювань, діабету, ожиріння та високого кров’яного тиску; підтримання активної діяльності головного мозку протягом усього життя.
Симптоми деменції. Деменція є прогресуючим захворюванням. Це означає, що симптоми з часом погіршуються. Втрата пам’яті є ключовою характеристикою, і це, як правило, є одним із перших симптомів. Симптоми з’являються поступово, протягом місяців або років. Якщо вони розвиваються протягом годин або днів, людині може знадобитися медична допомога, оскільки це може свідчити про інсульт.
Втрата пам’яті. У хворого можуть виникнути труднощі із запам’ятовуванням та засвоєнням нової інформації. Це може призвести до таких явищ: повторення запитань або розмов на одну й ту саму тему; втрата особистих речей; забудькуватість, нездатність пам’ятати про події чи призначені зустрічі; блукання або втрата орієнтації у просторі в добре знайомих місцях.
Когнітивний дефіцит. Людина може відчувати труднощі з міркуванням, виконанням складних розумових завдань тощо. Це може призвести до певних негативних наслідків, наприклад, зниження розуміння безпеки та ризиків; труднощів із користуванням грошима або оплатою рахунків; складністю із прийняттям рішень; проблем із виконанням завдань, які мають кілька етапів, наприклад, одяганням.
Проблеми з розпізнаванням. Людина може стати менш здатною розпізнавати обличчя чи предмети або менше користуватися основними засобами у повсякденному житті. Ці проблеми виникають не через проблеми із зором.
Проблеми з просторовим усвідомленням. Людина може відчувати проблеми з рівновагою, частіше падати чи розливати щось, або у неї можуть виникати труднощі з розміщенням одягу на своєму тілі під час вдягання.
Проблеми з мовленням, читанням чи письмом. Хворому може бути складно використовувати загальновживані слова, або він починає робити більше помилок в усній мові чи на письмі.
Зміни особистості чи поведінки. Людина може зазнати змін особистості та поведінки, які включають: появу відчуття засмученості, гніву або тривожності частіше, ніж раніш; втрату інтересу або мотивації до діяльності, яка раніше викликала задоволення; втрату емпатії, тобто співпереживання до чужого нещастя, горя; компульсивну, нав’язливу або соціально неадекватну поведінку. Зміна почуття гумору людини також може бути раннім симптомом деменції.
Хоча вік є основним фактором ризику розвитку деменції, це захворювання вражає не лише людей похилого віку. У деяких людей це захворювання трапляється у 40−50 років. У багатьох випадках лікарі не знають, чому у молодих людей розвивається така патологія. Відомо, що деменцію у відносно молодих людей можуть спричинити кілька рідкісних мутацій генів. Коли існує генетична причина, вона відома як сімейна деменція.
Лікування деменції. Специфічного лікування деменції не існує. Зупинити загибель клітин мозку за цього захворювання неможливо. Однак лікування може полегшити симптоми хвороби і покращити якість життя людини та її сім'ї або осіб, що її доглядають.
Для деменції немає доступних препаратів, які модифікують захворювання, але деякі варіанти можуть зменшити симптоми та допомогти покращити якість життя. Лікарські засоби, які називаються інгібіторами холінестерази, можуть полегшити когнітивні симптоми, включаючи втрату пам’яті, сплутаність свідомості, змінені процеси мислення та судження. Вони покращують нейронну комунікацію через мозок і сповільнюють розвиток цих симптомів.
Емоційні та поведінкові зміни, пов’язані з деменцією, можуть бути складними для лікування. Відповідно до прогресування захворювання, пацієнти можуть все частіше відчувати дратівливість, занепокоєння, депресію, неспокій, проблеми зі сном та інші труднощі. Лікування основних причин цих змін може бути корисним. Деякі з таких змін можуть бути побічними ефектами ліків, дискомфортом від інших захворювань або проблемами зі слухом або зором. Визначення того, що спричинило цю поведінку, та уникнення або зміна цих речей може допомогти людям впоратися з цими проблемами.
Тригери можуть включати зміну оточення, нових опікунів або прохання переодягнутися чи прийняти ванну. Часто можна змінити оточення, щоб усунути перешкоди та підвищити комфорт, безпеку та душевний спокій людини.
У деяких випадках лікар може порекомендувати ліки від цих симптомів: антидепресанти (за зниженого настрою); протитривожні лікарські засоби; антипсихотичні препарати (для зменшення галюцинацій, марення або агресії).
Підготував Юрій Червінський.