Вчені знайшли спосіб перемогти деменцію
Знайдено методику, здатну повернути у зворотному напрямі розвиток деменції
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/448541/dementsiia.jpg)
Метод гіпербаричної оксигенації (ГБО) застосовується для відновлення тканин мозку після травм, інфекцій, отруєння чадним газом та інших ушкоджень. Ізраїльські вчені довели, що з її допомогою також можна значно покращити мозкову діяльність людей похилого віку і тим самим запобігти, а часом і скерувати у зворотному напрямі розвиток деменції та хвороби Альцгеймера.
Під час процедури ГБО пацієнтів поміщають у барокамеру, в яку подають 100-відсотковий кисень під високим тиском – значно вищим, ніж у звичайних умовах. Цей метод лікування визнано безпечним. В останні роки з’явилися наукові докази високої ефективності протоколів із застосуванням гіпербаричного кисню – покращується постачання киснем головного мозку, що сприяє утворенню нових судин та нервових клітин.
Дослідницька група Тель-Авівського університету зуміла домогтися відновлення мозкових тканин від пошкоджень за допомогою процедур гіпербаричної оксигенації. Це перший випадок у науці, коли вдалося успішно запобігти розвитку деменції та хвороби Альцгеймера без використання лікарських препаратів.
Дослідження включали серію сеансів у барокамері на групі пацієнтів, старших за 65 років. Крім того, порівнювали з лабораторними даними дослідів на тваринах.
Поліпшення кровопостачання мозку сприяло підвищенню когнітивних здібностей у тих, хто проходив випробування. На першому етапі проводили досліди на лабораторних мишах, які страждали від розладу, аналогічного хворобі Альцгеймера. Тварин протягом 14 днів по одній годині піддавали гіпербаричній оксигенації. Після закінчення курсу у групи піддослідних мишей спостерігалося значне поліпшення когнітивних функцій порівняно з контрольною групою. Поліпшилися показники крові, на 40 відсотків скоротилися скупчення амілоїдних бляшок – патологічного білкового нальоту на нервових клітинах, який утворюється у тих, хто хворіє на недугу Альцгеймера або синдром Дауна.
Зрізи головного мозку тварин показали, що сеанси ГБО сприяли утворенню нових судин та покращенню роботи вже наявних.
Наступний етап процедури проводили на людях - пацієнтах 65 років і старших, у яких спостерігалося зниження когнітивних функцій, зокрема явно виражене погіршення пам’яті, що передує розвитку деменції. Лікування включало 60 процедур у барокамері протягом 90 днів, зміни фіксували за допомогою МРТ у високій резолюції. Спостерігалося покращення кровопостачання мозку (від 16 до 23 відсотків), покращення пам’яті на 16,5 відсотка, уваги та концентрації на 6 відсотків, підвищення середніх показників швидкості засвоєння інформації на 10,3 відсотка.
За словами професора Ефраті, гіпербарична оксигенація дозволить зберегти високий рівень мозкової діяльності у похилому віці. Сенс у тому, щоб починати лікування до появи клінічних симптомів деменції – тобто до початку дегенерації мозкових тканин, коли внаслідок блокування кровоносних судин зменшується приплив крові та постачання мозку киснем. А це може статися й у молодому віці. Хвороба Альцгеймера – найбільш поширена форма деменції, вона досі вважається невиліковною. Методики, які існують на сьогодні, орієнтуються лише на сповільнення перебігу захворювання. Дослідження ізраїльських учених може стати серйозним проривом у цьому напрямі.
Читайте також: Психічні захворювання як риси характеру