Праведник, не визнаний світом
Кілька цікавих фактів про Митрополита Андрея
/wz.lviv.ua/images/wzhistory/_cover/380078/shept.jpg)
Окрім річниці ЗУНР, на початок листопада припадають дні пам’яті великого українського праведника — Митрополита Андрея Шептицького.
Дата чиєїсь смерті для пересічних мирян з плином часу здається чимось уже неважливим, а то й трагічним. Проте Церква день відходу святця вважає днем його пам’яті, бо саме в ту мить людина переходить до вічного життя. До речі, у монастирях навіть існує правило: коли помирає хтось із братів — піст скасовується, бо для схимників немає більшої ласки, аніж потрапити до Царства Божого.
У дитинстві знав власну місію
Історія Владики Андрея почалась з того, що у графському подружжя Івана (Яна) Кантія Реміґіана Шептицького і Софії (Зофії) Фредро народився третій син. Батьки сміливо віддали власну дитину під опіку Богородиці. Тож майбутнього Митрополита назвали одразу трьома іменами: Роман Марія Александр.
Улюбленою іграшкою Романа Шептицького була вервиця. «Інструмент» для духовних вправ маленький граф одразу ж використовував за призначенням ще з дитинства. Він, як справжній проповідник, уже з дитинства привчав своїх рідних до молитви. Як писала Софія Шептицька у своїх листах: «Вервиця — це було його перше апостолування в родині; чи він намовляв своїх братів, чи навчав, чи, може, вони самі йшли за його прикладом, не знаю, але без будь-якого впливу з мого боку за деякий час я побачила, що кожний з них має завжди вервицю в кишені, що молиться на ній і що засипляє з нею, обмотаною довкола ручки».
Безстрашний Митрополит
Кончина архієрея Шептицького, яка трапилась саме 1 листопада, тобто на День усіх святих Католицької церкви, погодьтесь, була символічною не тільки для вірних УГКЦ. Окрім духовної і просвітницької діяльності, Митрополит за життя зробив багато діл милосердя. Однак країнам Заходу граф Шептицький став відомим найперше як захисник євреїв у часи Другої світової війни. Адже організовував таємні вивезення єврейських дітей, врятувавши близько 200 життів.
У 1942 році Владика Андрей видав пастирські послання «Не убий!» та «Про милосердя», закликаючи у жодному разі не чинити «політичних убивств». Те послання глава УГКЦ велів зачитувати священикам у кожній парафіяльній церкві. Того ж року Митрополит Андрей Шептицький передав Папі Пію листи, де описано усю трагедію винищення євреїв та місцевих.
Історики справедливо вважають: жоден інший тогочасний католицький ієрарх не надав такої кількості свідчень і не відзначився такою турботою про долю єврейського народу, перебуваючи в умовах фашистської окупації.
Достеменно не відомо, скількох вірних Андрей Шептицький надихнув до переховування переслідуваних. Але близько 240 греко-католицьких священиків ризикували своїм життям, переховуючи євреїв.
Митрополит також звертався з протестом проти винищення єврейського населення до самого рейхсканцлера Гіммлера, захищав, як не дивно, радянських полонених (хоч «совітів» відверто не любили на Галичині за їхні діяння). Він бив у набат: писав листи вищій німецькій окупаційній владі про те, що гестапо надуживає репресіями, про жорстокість до військовополонених.
Рятівник сотень євреїв
Звання «Праведника світу» ізраїльський національний меморіал Голокосту та Героїзму «Яд ва-Шем» Шептицькому так і не присвоїв. Буцімто через підтримку дивізії СС «Галичина» (а точніше, через наявність у назві дивізії абревіатури з двох літер СС), ідеологічну близькість… до Гітлера та сукупність різних висмоктаних з пальця конспіративних версій, мовляв, Митрополит міг зробити для порятунку євреїв значно більше, ніж зробив. Очевидно, кількість врятованих для отримання визнання не мала жодного значення. Бо, як зазначено у Талмуді (великому кодексі релігійно-юридичних правил життя євреїв), «хто рятує одне життя — рятує весь світ».
За словами єврейського історика, професора ізраїльського Університету Бен-Гуріона Шимона Редліха, національна установа Ізраїлю, що вивчає Голокост, просто боїться громадської думки. «Коли в Ізраїлі говориш щось хороше про українців, люди відразу нападають». Шкода, що, оцінюючи заслуги Митрополита, ключову роль досі відіграють штампи і упередження.
Дивно вважати Шептицького й прихильником Гітлера. Адже його показово виводили під мури собору Св. Юра, маючи намір розстріляти за сприяння євреям у підробці документів. З якою метою, на думку єврейського інституту пам’яті, єпископ мав ризикувати власним життям? До того ж вивчав іврит і приятелював із львівським рабином (ще й рятував його сина — Курта Левіна)?
Подібна ситуація склалася і з беатифікацією Митрополита Андрея (актом зарахування Вселенською церквою до лику блаженних). Звісно, у Ватикані українського святця не звинувачують в антисемітизмі чи симпатіях до нацизму. Проте сам процес Владики Андрея затягнувся: триває від 1995 року до сьогодні.
Відомо, що беатифікація Митрополита перебуває вже на фінальній стадії: комісія очікує на свідчення і підтвердження дива, яке відбулось за покровительства Андрея Шептицького.
Щедрість
Граф Шептицький ніколи не скупився. Як представник української духовної та політичної еліти в одній особі ніколи не шкодував ресурсів на діла милосердя. Владика Андрей роздавав своє майно без вагань для різних потреб. Подейкують, що Андрей Шептцький за життя допомагав кожному, хто його про те просив.
Митрополит використовував власні кошти для духовного розвитку українського народу. Він подарував пластунам свій маєток у Підлютому для літніх таборів, фінансував створення Народної лічниці у Львові (де безкоштовно лікували бідних). Архиієрей вважав за потрібне пожертвувати на будівництво сиротинця кошти, передані Папою Бенедиктом XV як єпископські, чи створити Український католицький інститут (сьогодні УКУ).
Для заснування українського національного музею Андрею Шептицькому не шкода було своїх скарбів: давніх ікон з приватної колекції. А ще 5 кімнат у митрополичих палатах, де мешкав (сьогодні у «святая святих» без дозволу не пускають нікого). Якщо відверто, то для українського музею Шептицькому не шкода було навіть придбати цілий будинок у центрі Львова на вулиці Драгоманова. Саме так граф і вчинив. А після смерті передав музею у спадок дісталося близько трьох тисяч книг, бо був неабияким книголюбом.
Андрей Шептицький за власні кошти заснував і Богословське наукове товариство, і Львівську греко-католицьку богословську академію, відкривав дитячі садки і школи, відновив роботу Українського Червоного хреста у воєнний час.
Владиці звели пам’ятник ще за життя
Львів добре пам’ятає усі перипетії з побудовою пам’ятника Андрею Шептицькому на площі Святого Юра. Світлини безконечних транспарантів і протестів ще досі гуляють мережею. І ніхто не знає, чи сподобався б пам’ятник нашому Митрополиту. Проте сучасний монумент біля собору не був першим. Бо перший пам’ятник Владиці Шептицькому у Львові відкрили у 1935 році — у день 30-річчя Національного музею.
Скульптуру Шептицького встановили на подвір’ї музею на вулиці Мохнацького (сьогодні Драгоманова). На урочистість зібрався весь галицький бомонд. Автором пам’ятника Шептицькому став відомий у той час Сергій Литвиненко. Але постамент знищила совітська влада після Другої світової війни.
Мав почуття гумору
Митрополит Андрей Шептицький зовсім не любив фотографуватись. Аби зробити вдалу світлину, фотографу потрібно було зненацька зловити момент. Владика обожнював їсти варену картоплю з підсмаженою цибулею та кухлем «квасного молока», володів відмінним почуттям гумору.
— Пішли до монастиря. Але ж такий красень. Навіщо зробили це? — запитала у Шептицького якась панянка на світському заході.
— Шановна пані, чого ж ви не трапилися мені раніше? Якби вас побачив, то не пішов би до монастиря! — з усмішкою відповів Митрополит.
Не суттєво, чи визнаний Андрей Шептицький святим чи не визнаний. Бути беатифікованим людьми не так важливо, як Богом. Тим паче, Владика за життя був байдужим до будь-яких регалій. Йому не важлива ця суєта і після смерті.