До Великодня готують особливу випічку — її випікають за кілька днів до свята і вважають цілющою
Абсолютно необхідний атрибут святкування Великодня у будь-якій країні - фарбовані яйця, але головна страва на святковому столі - м’ясна. У Франції, Великій Британії, Італії святковий стіл не обходиться без ягнятини чи молодої баранини. Найімовірніше, це буде задня нога чи лопатка, запечена з травами або у тісті. У Болгарії ж смакують шашликом з баранини
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/530777/bulochky.jpg)
А от у Сербії та Хорватії на Великдень обов’язково подають великий шматок вареної шинки, яку глазурують і запікають. У скандинавських країнах чільне місце на святковому столі відводять рибі.
Великодній стіл немислимий і без особливої випічки. Хрестові великодні булочки (hot cross buns) подають у Великій Британії, а також деяких інших європейських країнах на сніданок у Страсну П’ятницю, напередодні Світлого Воскресіння Христового. Традиція їх готування сягає корінням у далекі дохристиянські часи: колись вважали, що ця випічка захищає дім та його мешканців від темних сил. Тому булочки із задоволенням їли, а ті, що залишилися, розвішували на кухні під стелею, підсушували й подрібнювали на крихту і потім використовували як ліки від різних хвороб. У великодні булочки зазвичай додають прянощі й родзинки, а також цукати та в’ялені вишні, горіхи і навіть шматочки шоколаду чи какао-порошок.
Італійський пиріг «Паскуаліна», у перекладі з італійської - «Великодній», колись випікали один раз на рік і обов’язково з тридцяти трьох шарів тіста — відповідно до віку Христа, і дванадцяти яєць у начинці - за кількістю апостолів. Нині, вже у спрощеному варіанті, він став одним із популярних видів несолодкої випічки у світі. Традиційно пиріг випікають за кілька днів до свята, щоб начинка встигла стабілізуватися, а пиріг настоятися.
Хрестові великодні булочки
560 г борошна, ½ ч. ложки солі, 7 г сухих дріжджів, 70 г вершкового масла, 50 г цукру, 1 ч. ложка меленої кориці, 3 яйця, 270 мл молока, 200 г в’ялених вишень, 25 мл питної води.
У миску просіяти через густе сито 450 г борошна. Додати сіль, сухі дріжджі, цукор і мелену корицю. 50 г масла розтопити і дати трохи охолонути. 2 яйця злегка збити і додати у борошняну суміш. Влити туди ж розтоплене масло і холодне молоко. Ретельно вимісити тісто, прикрити рушником і залишити на 15 хв. Потім викласти на стіл, припорошений борошном, і сформувати долонями коржик. У центр покласти вишні, краї зібрати над ягодами і защипнути тісто ще раз.
Тісто розділити на 10 порцій, сформувати з них кульки і розкласти у формочки, змащені вершковим маслом, що залишилося, Прикрити рушником на 45 хв.
На булочках, що підросли, зробити гострим ножем хрестоподібні надрізи. Борошно, що залишилося, залити питною водою і ретельно перемішати, щоб не було грудочок. Суміш перекласти у кондитерський мішок і заповнити нею хрестоподібні надрізи на булочках. Нагріти духовку до 180°C. Великодні булочки випікати 15 хв, вийняти із духовки, змастити збитим яйцем і випікати ще 5 хв.
Італійський пасхальний пиріг «Паскуаліна»
/wz.lviv.ua/images/articles/2025/04/%D0%BF%D0%B8%D1%80%D1%96%D0%B3.jpg)
Для тіста: 500 г борошна + для розкачування, 2 ст. ложки оливкової олії «екстра вірджин» + для форми, 10 яєць, сіль і чорний мелений перець.
Для начинки: 1 кг свіжого шпинату, 1−2 ч. ложки майорану (свіжого або сушеного), 1 черства булочка або 2 шматки білого хліба, 100 мл молока, 80 г твердого витриманого сиру, краще пармезану, 500 г сиру рікоти, 50 г масла.
Тісто. Змішати борошно із сіллю, додати олію, влити близько 220 мл води і замісити гладке еластичне тісто. Інтенсивно вимішувати близько 10 хв. Розділити тісто на 12 однакових частин, сформувати кульки, викласти на посипаний борошном стіл і накрити вологим рушником на 1 год.
Начинка. Шпинат опустити у каструлю з мінімальною кількістю окропу на 2 хв, перекласти у холодну воду, добре відтиснути і дрібно нарізати. Присмачити сіллю, перцем і майораном.
З булочки або хліба зрізати скоринку, м’якуш нарізати на шматочки і замочити у молоці, потім злегка відтиснути. Змішати 2 сирі яйця з 2−3 ст. ложками натертого пармезану і додати до розмоченого м’якуша. Туди ж додати рікоту і шпинат, посолити й поперчити.
Кульку тіста розкачати якомога тонше на присипаній борошном поверхні, потім витягнути руками майже до прозорості. Роз'ємну форму діам. 26 см змастити оливковою олією, викласти у неї розкачане тісто — краї мають на 1 см звисати через бортик. Злегка змастити тісто олією. Таким чином розкачати, витягнути і викласти ще 5 кульок тіста, змащуючи олією.
Яйця зварити на м’яко, щоб жовток був рідким, очистити. Розподілити на тісті начинку, розрівняти, скропити олією. Столовою ложкою зробити у начинці 8 заглиблень на однаковій відстані, у кожне покласти по невеликому шматочку вершкового масла і покласти по цілому яйцю. Посолити і поперчити яйця, посипати їх сиром, що залишився.
Тісто, що залишилося, розкачати, як описано вище, і викласти на начинку, змащуючи кожен шар олією. 3агорнути всередину краї тіста, що звисають, обрізавши зайве, і злегка притиснути. Поверхню пирога змастити оливковою олією й обережно проколоти у кількох місцях дерев’яною паличкою, не чіпаючи яйця. Випікати у розігрітій до 200°С духовці до золотистого кольору, 1 год 15 хв. Остудити. У начинку можна додати й іншу зелень, наприклад, зелену цибулю чи петрушку.