Український вовк дасть відсіч російському ведмедю
Знаний дипломат пропонує зробити сіроманця тотемною твариною нашої держави
:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/530787/pamiatnyk.jpg)
Майже всі країни світу, крім офіційних атрибутів, мають національні символи у вигляді тварин. Ті уособлюють енергетику народу, яка поєднується із силами природи, і допомагають тій чи іншій державі в її розвитку, просуванні на шляху до поставленої мети, надихають громадян. У США такою тотемною твариною є білоголовий орлан, у Каналі - бобер, у Китаї - панда, в Австралії - кенгуру, у Швейцарії - корова, на Мальті - дельфін, у Франції - півень. В Україні тотемними птахами називають романтичного лелеку, ластівку. Але у розпал війни постає питання про те, щоб обрати нашим національним тотемом іншу тварину — з бійцівськими якостями.
Дискусію на таку тему розпочав знаний дипломат — колишній посол України у США Валерій Чалий. Прислухайтеся до його аргументів. У них питання фауни поєднано із геополітикою.
Хто переможе російського ведмедя, або Вовк як тотемна тварина України
— Ті, що багато років займалися питаннями досліджень геополітики і, відповідно, брали участь у різноманітних форумах, конференціях та круглих столах із безпекових питань, — зазначає експосол, — бачили у презентаціях чи на обкладинках книжок образ російського ведмедя. Здається, непереможного звіра Європейського континенту, великого та загрозливого.
У цьому образі, який так подобається й самим росіянам, поєднана і впевненість у вічному домінуванні цієї тварини, з силою пащі якого в 1200 Па (Па — скорочене позначення одиниці тиску Паскаля. - І. Ф. ) не зрівняється жоден звір у Європі.
Стереотипи, очевидно, мають своє коріння. І хоча бурий ведмідь поширений майже на всьому Європейському континенті, якщо запитати пересічного мешканця країн Європи про найбільш потужну тварину в їхніх краях, то назвуть, радше, зубра — єдиного вида биків, що залишився до наших днів у дикій природі Європи. Це справді велика тварина. Вона може протистояти ведмедю, коли відчує, що цей поєдинок — задля виживання. Водночас бували випадки, коли зубра загризав навіть мотивований вовк-одинак…
Схожа історія трапилася останніми роками і з американцями, які стали все більше асоціювати свою країну із власне бізоном, невід'ємним від американської історії, її світлих і темних сторінок. 9 травня 2016 року 44-й Президент США Барак Обама навіть підписав закон про північноамериканського бізона як офіційного Національного ссавця Сполучених Штатів (в американському оригіналі - North American bison the official National Mammal of the United States).
Здається, цього рішення ще не відмінив і чинний президент США Трамп. Хоча на Великій печатці США та на президентському штандартові в Білому домі зображений інший національний символ — Білий орел (орлан білоголовий), який стискає у своїй лапі 13 стріл, здається, теперішня адміністрація у протидії загрозам російському ведмедю все ще продовжує помилково розраховувати на оливкову гілку.
Україна досі не мала тотемної тварини, яка могла б слугувати символом країни. Але більшість схиляються до того, що такою тотемною твариною і національним символом може бути вовк. Не випадково на шевронах ССО та багатьох інших найбільш боєздатних і прославлених українських підрозділів ЗСУ міститься саме зображення вовка — розумного, сильного, спритного й невтомного.
Здається, російська війна проти України розставила всі крапки над «і» та однозначно вказала на вибір українського народу. Вибір вимушений, викликаний агресивною поведінкою ворожого сусіда, який має символом звіра, що намагається розширити свій ареал присутності та домінування.
У дикій природі на теренах Європи протистояти бурому ведмедю може лише вовк. І хоча зіткнення один на один швидше принесе перевагу ведмедю — шанси кількох вовків, які використовують сприятливі умови, координують свої дії та безстрашно кидаються на ворога, виглядають набагато кращими.
Зняті у природі реальні поєдинки таких звірів показують, що вовки просто можуть витіснити свого супротивника, відібрати перемогу у бурого ведмедя, обстоявши у зіткненні з агресивним хижаком і, здається, непереможним звіром, право на життя, життя на своїй території.
Висновок очевидний: американський великий і потужний Бізон, який впевнений, що його не будуть атакувати, навряд чи увійде в пряме зіткнення для перемоги над російським Ведмедем.
Лише українські Вовки здатні на це. Якщо європейці також зроблять ставку на сміливість і рішучість своїх Вовків й виступлять разом з українськими — у російського Ведмедя не буде жодного шансу!
Згадаймо «Вовків Да Вінчі»
Продовжуючи думку Валерія Чалого, хочемо згадати про легендарного воїна ЗСУ, Героя України Дмитра Коцюбайла («Да Вінчі») — емблемою його підрозділу були три вовки. На день народження цього бойового командира побратими подарували своєму вожакові маленького вовчика. Вольф жив у розташуванні роти, батальйону, яким командував «Да Вінчі». П‘ять років тому Дмитро розповідав автору цих рядків, чому саме зупинив свій вибір на цій тварині. Казав, що вовки — мудрі, безстрашні, незрадливі. Саме такі хоробрі хлопці воювали під проводом Дмитра, їх називали «Вовками Да Вінчі».
І останній штрих. На могилі Дмитра Коцюбайла поставлено вельми промовисту скульптурну композицію: «Да Вінчі» з автоматом, а біля нього — три вовки…