Передплата 2025 «Добрий господар»

Нерафінована гарбузова олія — квінтесенція користі

Серед усіх видів олій гарбузова не так поширена, як оливкова чи соняшникова. А для розмаїтості саме її варто додати до раціону

Австрійський картопляний салат
Австрійський картопляний салат

Олія з насіння гарбуза буває рафінованою та нерафінованою. Пер­ший варіант оптимальний для тривалого зберігання. Дру­гий — виготовлений методом холодного віджиму — зберіга­ється мало, проте дуже корис­ний. Нерафінована гарбузо­ва олія — квінтесенція користі, що зберегла багатство вітамі­нів, мікроелементів і незамін­них жирних кислот.

У гарбузовій олії можна знайти залізо для нормаль­ного кровотворення, калій та магній для серця та судин, ан­тиоксиданти для сповільнення старіння та профілактики раку. Також у ній є жирні омега-кис­лоти, куркумін, вітаміни Е та С. З ними олія стає корисною для кишківника, печінки та імуніте­ту.

Гарбузову олію використо­вують у холодних або теплих стравах для надання їм горіхо­вого присмаку. Часто така олія є у стравах Австрії, Словенії, Угорщини та прилеглих регіо­нів, нею поливають гарбузовий суп або заправляють салати.

Олія має унікальне забарв­лення: у пляшці вона виглядає темно-червоною. Якщо вилити її на тарілку чи змішати зі сме­таною або йогуртом, вона стає яскраво-зеленою.

Щоб гарбузова олія не втра­тила аромату, її не можна під­давати будь-якій тепловій об­робці. Гарбузова олія має низьку температуру нагріван­ня, близько 160°С, що схоже на оливкову олію «екстра вір­джин». Нагрівання зробить її гіркою і зменшить харчову цін­ність. Продукт найкраще вико­ристовувати для надання сма­ку стравам безпосередньо перед подачею.

Використовують гарбузо­ву олію для сирних намазок, соусу песто, як інґредієнт сму­зі, у холодних маринадах або у заправках, наприклад, віне­греті. Додають по кілька кра­пель у ґранолу, варені макаро­ни, гарбузовий чи картопляний суп, смажені або вже запечені овочі. Поливають гарбузовою олією білу рибу або м’ясний стейк, щоб додати трохи горі­хового присмаку.

Якщо зберігали олію у хо­лодильнику, її треба дістати завчасно, щоб вона підігріла­ся до кімнатної температури. Гарбузову олію використову­ють й у поєднанні з оливковою чи рапсовою олією для легшо­го смаку. Вона добре поєдну­ється з бальзамічним оцтом, гірчицею, меленим чорним перцем, овочевим і яловичим бульйоном.

Австрійський картопляний салат

2 дрібні цибулини, 500 г картоплі, 150 г бекону, 3 ва­рені яйця, 1 ст. ложка соняш­никової олії, 2 мариновані огірки, 2 ст. ложки червоно­го винного оцту, 3 ст. лож­ки гарбузової олії, сіль — до смаку, 1 ч. ложка зернис­тої гірчиці, 3 зубчики часни­ку, по дрібці кмину та насін­ня кропу.

Картоплю ретельно вимити, залити гарячою водою і варити 20−25 хв, до готовності.

Цибулю нарізати тонкими півкільцями, часник — скибоч­ками. У пательні розігріти олію й обсмажити цибулю, 4 хв. До­дати часник, готувати ще 1 хв. Перекласти у миску.

Бекон нарізати тонкими смужками й обсмажити на па­тельні, де смажилася цибуля, 7 хв. Викласти на паперовий рушник, щоб стік жир.

Картоплю злити, остудити. Потім очистити й нарізати ски­бочками. Огірочки нарізати не­великими кубиками, яйця — ве­ликими часточками.

Насіння кропу розтерти у ступці. Збити у маленькій мис­ці гарбузову олію, гірчицю, оцет, сіль та перець. Змішати із кмином і насінням кропу.

З'єднати у мисці картоплю, огірки, бекон, обсмажені цибу­лю і часник. Полити заправкою і перемішати. Розкласти у та­рілки та прикрасити часточка­ми яєць. Можна посипати зе­ленню петрушки.