Вітамін C зміцнить імунітет і вбереже від застуди
Шукайте його в капусті, ягодах і цитрусових
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/500369/vitamin-s.jpg)
У боротьбі із застудою головний союзник — вітамін С (аскорбінова кислота), який дає змогу підтримувати імунітет, щоб той міг вчасно реагувати на зовнішню загрозу від вірусів і бактерій. В організмі аскорбінової кислоти мало, запас необхідно поповнювати, оскільки клітини людини синтезувати вітамін С самостійно не можуть.
В організмі людини вітамін С є регулятором безлічі біохімічних реакцій. Наприклад, він бере участь у синтезі колагену — основного структурного білка сполучної тканини, яка забезпечує функціональність і стійкість кровоносних судин, кісток, сухожиль. Мікроелемент чинить істотний вплив на засвоєння та обмін інших мікронутрієнтів і вітамінів.
Вітамін C — антиоксидант, який забезпечує захист білків, жирів, ДНК і РНК від шкідливої дії вільних радикалів, що утворюються в клітинах у процесі життєдіяльності. Крім цього, вітамін С підтримує рівень іншого важливого антиоксиданту — глутатіону, що забезпечує зниження руйнівного впливу токсинів і важких металів на біохімічному рівні.
Фізіологічна потреба для дорослої людини у вітаміні С в середньому — 90 мг на добу. Ця кількість є в 225 г лимонів або лише в 45 г смородини. Реальна ж потреба у вітаміні С значно вища. В організм людини вітамін С надходить головним чином із рослинною їжею.
Головна небезпека нестачі вітаміну С — розвиток цинги. Цей стан описано багато століть тому у моряків, які здійснювали тривалі подорожі і повністю виключали зі свого раціону рослинну їжу. Симптоми цинги — занепад сил, кровотечі, випадання волосся і зубів, біль і набряклість у суглобах. Цинга за відсутності лікування призводить до смерті. Але в сучасних умовах це досить рідкісне захворювання. Нині про простий дефіцит вітаміну С може свідчити кровоточивість ясен під час чищення зубів. Однак тоді слід виключити інші причини (захворювання ясен, неправильний вибір щітки…).
Серед продуктів, що допомагають запобігти нестачі вітаміну C, — шипшина, солодкий перець, смородина, обліпиха, петрушка, кріп, капуста брюссельська, білоголова або цвітна, картопля, помідори, яблука, ананаси, цитрусові.
У деяких продуктах є особливий фермент аскорбатоксидаза, який перешкоджає засвоєнню вітаміну С. Його багато в кабачках та огірках, проте теплова обробка (наприклад, запікання) нейтралізує його. Щоправда, під час запікання втрачається й половина вітаміну С.
Вітамін С вкрай не стійкий і швидко руйнується під час нагрівання. Наприклад, під час варіння овочів або фруктів, приготування супів він руйнується повністю лише через 2−3 хвилини. Крім того, його розпаду сприяє металева поверхня посуду. Заморожування не шкодить вітаміну, а ось під час зберігання яблук, картоплі, капусти та інших овочів і фруктів відбувається помітне руйнування вітаміну С. Уже через 4−5 місяців (навіть за належних умов) його вміст падає на 60−80%.
Щоб зберегти вітамін С під час термообробки, накривайте каструлю і пательню кришкою. За доступу кисню втрати вітаміну С вдвічі більші, ніж під час приготування без доступу кисню. Продукти потрібно закладати у киплячу воду — що довше вариться продукт, то більші втрати вітаміну. Під час варіння додавайте трохи оцту — у кислому середовищі вітамін С руйнується повільніше.
Овочевий мікс із лимонною заправкою
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/11/%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%87%D0%BF%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D0%B9%20%D0%BC%D1%96%D0%BA%D1%81.jpg)
3 різнокольорові солодкі перці, 2 кабачки, 2 цукіні, 2 великі сині цибулини, 1 середній лимон, оливкова олія.
Для заправки: сік і цедра 1 великого лимона, 1 маленький пучок м’яти, 2-3 зубчики часнику, 1 ч. ложка меду, 100 мл оливкової олії, сіль, мелений чорний перець.
Для заправки з гілочок м’яти зняти листочки, скласти купкою, скрутити рулетиком, тонко нарізати, потім розрізати впоперек. Часник натерти на тертці. Змішати всі інґредієнти в банці з кришкою, яка щільно закривається.
Солодкі перці розрізати на четвертинки, очистити від плодоніжки, насіння і перегородок. Кожну четвертинку розрізати поперек навпіл. Так само нарізати лимон, виймаючи кісточки.
Цибулю очистити і розрізати вздовж на 8 частин. Кабачки та цукіні нарізати скибочками.
Змішати овочі в мисці, скропити оливковою олією і злегка посолити. Смажити овочі у спеціальній металевій «пательні» з отворами або ж на решітці в «кошику» з 3−4 шарів фольги, на середньому вугіллі, акуратно перемішуючи, 10−15 хв.
Гарячі овочі полити заправкою, попередньо енергійно збивши її в банці. Одразу ж подавати.
Соус до риби
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/11/%D1%81%D0%BE%D1%83%D1%81.jpg)
1 середній лимон, 1 великий пучок петрушки, 2 зубчики часнику, 4-5 ст. ложок пряженого масла, сіль.
Лимон ретельно вимити щіткою, щоб позбутися воскового нальоту. За допомогою спеціального ножа для цедри або просто дрібною терткою зняти із лимона цедру.
Розрізати лимон навпіл і вичавити сік, можна разом із невеликою кількістю м’якоті.
Зі стебел петрушки зняти листя, грубо посікти часник. Скласти листя петрушки і часник упереміш і посікти якомога дрібніше, майже до стану пасти.
Розігріти пряжене масло, покласти петрушку з часником і цедру, перемішати і відразу ж зняти з вогню. Влити лимонний сік, за бажання посолити.
Подавати до будь-якої пісної риби.
Мохіто з лимоном і лаймом
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/11/%D0%BC%D0%BE%D1%85%D1%96%D1%82%D0%BE.jpg)
350 мл газованої мінералки або лимонаду, 10 листочків м’яти, ½ лимона, ½ лайма, 2 ст. ложки цукру, 5−8 шматочків льоду.
Половинки лайма і лимона нарізати скибочками. По 2 скибочки лайма і лимона залишити для прикрашання, решту покласти у склянку.
Кілька листочків м’яти залишити, решту грубо нарізати, покласти у склянку. Засипати цукром (краще тростинним). Пом’яти товкачиком, щоб цитрусові та м’ята пустили сік.
У склянку покласти лід і решту м’яти, лимона і лайма. Залити газованою водою. Трохи перемішати, вставити соломинку.
Щоб отримати крижану крихту не обов’язково мати айс- крешер. Достатньо покласти лід у міцний поліетиленовий пакет, накрити рушником і побити його товкачиком або звичайним молотком.