Ефективне розмноження ягідників
Олег Савейко з міста Кременчука займається садівництвом уже близько 30 років. У нього плодоносять чимало різноманітних ягідників. Чоловік поділився досвідом, як із малини та ожини отримати додатковий репродуктивний матеріал
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/509042/iahidnyky.jpg)
Він радить відрізати зі саджанця корінці товщиною 2 мм і більше та ділити на шматочки завдовжки 5−7 см. Такі живці кладуть у стаканчики, контейнери чи інший посуд на глибину 2−3 см. Найкраще — вертикально, але в жодному разі не «догори ногами». Якщо це складно — кладіть горизонтально. Коли корінь освоїть об'єм субстрату, його можна пересадити у відкритий ґрунт.
Господар також розповів, як із коріння одержати набагато більше саджанців, ніж за садіння на ділянку.
Схема наступна. Наприкінці березня або перших днів квітня витягнути коріння з погреба, промити, продезінфікувати, розітнути на шматки і закласти на пророщування.
Відтак їх кладуть у продезінфіковану тару, заповнену торфом. Не обов’язково одним шаром, можна й насипом. Головне — рівномірно розподілити. Потім репродуктивний матеріал присипають 2−3 см субстрату. Поливши, ємкість ставлять у тепле місце.
А далі є два варіанти. Перший. Коли з’являться 2−3 листки, паростки висмикують, відриваючи від кореня. Для цього двома пальцями притискайте субстрат з обох боків від рослинки, а іншою рукою обережно тягніть.
Отримані живці необхідно висадити в касети або горщики з аналогічним субстратом. Попередньо нижню частину обробіть коренеутворювачем.
Під час висаджування кропивки не варто використовувати жодних добрив, бо вони затримують формування корінців! Надалі помірно поливайте і протягом дня 5−6 разів обприскуйте (щоб листя не пересихало). Оптимальна температура — не вище ніж +25°С.
Приблизно через 14 днів починають утворюватися корінці. А кропивка наростатиме упродовж двох місяців. Невелику кількість екземплярів доцільно поставити в повній тіні і накрити ПЕТ-пляшкою з кількома невеликими отворами. За масового розмноження використовують туманоутворювальні установки.
Другий метод значно простіший і надійніший, однак вихід рослин трохи менший.
Спочатку все робіть так, як в попередньому описі. Але кропивку не висмикують, а чекають, доки наросте густий «ліс». Тоді корінь виймаємо з субстратом і ріжемо на живці. Висадивши паростки, корінь знову слід присипати. Завдяки шматочку кореня, згаданий матеріал приживається значно швидше. За такої посадки можна додавати добрива, а коли мине 3−5 днів, обробляти препаратами, що стимулюють ріст. Зазначену операцію повторюють кілька разів.
Якщо матеріалу дуже багато, пан Олег не використовує ящиків, а в парнику викопує ямку завглибшки 15−20 см. На дно кидає субстрату, розкладає коріння і присипає.
Маточний корінь він викопує в листопаді, щоб рослина встигла сформувати якомога більше бруньок. До речі, в хатніх умовах невелику кількість репродуктивного матеріалу вдасться закласти ще в листопаді. Тоді до весни будуть якісні саджанці.
Олег Савейко розповів про ще одну хитрість. Він завжди старається придбати гарний саджанець якогось нового сорту малини чи ожини з міцним коренем. Перед посадкою його можна нарізати й описаними вище методами отримати ще 10−20 чи й 50 додаткових саджанців.
Алла КОВАЛЬСЬКА