Айва зміцнює стінки судин і захищає від респіраторних інфекцій
У 100 грамах айви — 13- 15 мг вітаміну С (20−25% від добової потреби), 3 мкг вітаміну В9 (фолієва кислота), вітаміни групи В і 3 мг заліза, потрібного для підтримування нормального рівня гемоглобіну. Завдяки такому складу айва зміцнює стінки судин, захищає від хвороб серця, а також від респіраторних інфекцій, оскільки має антибактеріальні властивості
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/499525/aiva.jpg)
Айва містить багато пектинових і дубильних речовин, тому її успішно застосовують для лікування деяких патологій шлунково-кишкового тракту. Екстракт і сік айви можуть захищати тканини кишківника від ушкоджень, пов’язаних із виразковим колітом.
Фрукт допомагає й у лікуванні нудоти та печії у вагітних, а також у дітей. Однак вагітним можна з'їдати не більше двох- трьох фруктів на день, а дітям до трьох років айва протипоказана.
На відміну від більш популярних фруктів — яблук і груш, на які вона так схожа і з якими споріднена, айву рідко їдять сирою. Навіть стигла айва має кислий і терпкий смак.
Айву кладуть у фарш для вегетаріанських голубців, запікають сендвічі на зерновому хлібі з айвою і блакитним сиром. Також цей фрукт добре поєднується з бараниною, качкою, свининою і, звісно, сиром. Якщо половинки айви очистити від шкірки та насіння і покласти в миску з водою, підкисленою соком лимона, вона збереже свій колір, а її терпкий смак трохи пом’якшиться.
Найчастіше з айви готують десерти. Цей фрукт просто створений для всіляких желе, солодких соусів, мармеладів, адже в ньому багато пектинових речовин. Цікаво, що словом «мармелад» спершу називали саме айвовий мармелад. Це був португальський винахід, найдавніший із європейських мармеладів. Португальською marmelo — «айва». У Португалії з айвовим мармеладом зазвичай їдять молодий сир.
Можна також приготувати фаршировану айву з родзинками, горіхами та медом. Головна відмінність айви — дуже тонкий природний аромат. І якщо запекти її з медом і вершковим маслом, вийдуть найсмачніші у світі ліки від бронхіту, запалення легенів і кашлю.
Запечена айва
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/10/%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B0%20%D0%B0%D0%B9%D0%B2%D0%B0.jpg)
4 айви, 5 ст. ложок цукру, 4 ст. ложки меду, 4 бутони гвоздики, 2 зірочки бадьяну, ½ лимона.
Розрізати айву навпіл і натерти зрізи лимоном.
У каструлю влити 500 мл води і покласти цукор, довести до кипіння.
Додати гвоздику та бадьян, варити 5 хв.
Опустити айву в цукровий сироп і варити за малого кипіння до м’якості, 25−35 хв. Шумівкою вийняти половинки айви із сиропу, дати йому стекти.
Покласти айву у невисоку форму для запікання.
Змішати 150 мл сиропу, в якому готувалася айва, і мед, залити айву.
Поставити форму в розігріту до 1800C духовку і запікати 30 хв.
Розкласти айву у тарілки і полити соком, що утворився на дні форми. Подавати айву теплою з кулькою морозива або ложкою маскарпоне.
Цукати з айви
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/10/%D1%86%D1%83%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B8%20%D0%B7%20%D0%B0%D0%B9%D0%B2%D0%B8.jpg)
1 кг айви, 1,7 кг цукру, 1,5 г лимонної кислоти.
Плоди айви ретельно перебрати та вимити. Очистити від насіння й шкірки. Шкірку не викидати. Нарізати айву на часточки завтовшки близько 2 см.
Покласти їх у киплячу воду і варити до готовності. Відкинути на друшляк.
У воді, яка залишилася після варіння плодів, зварити зчищену шкірку айви.
З отриманого відвару зварити сироп із розрахунку 700 г цукру на 300 мл відвару. Коли сироп буде готовий, перекласти у нього варені часточки айви.
Варити суміш на середньому вогні близько 6 хв. Потім суміш охолодити і залишити в прохолодному місці на 7 год. Таку процедуру повторити 5−6 разів. Під час останнього варіння додати лимонну кислоту і варити до готовності.
Готове варення з цукатів залишити на 8 год у прохолодному місці, а потім через друшляк злити сироп.
Відокремлені від сиропу цукати висушити, обсипати цукровою пудрою і цукром.
Зберігати в прохолодному місці у скляних банках.