Нарешті з’явилися білі гриби!
Найцінніші дарунки осені
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/498224/hryby.jpg)
Цього літа білих грибів на ринках Львова так і не побачила. Чекала на осінні. І нарешті з’явилися — від 150 (за великі) до 250 (за дрібненькі відбірні) гривень за кілограм. Раніше зазвичай чекала чоловіка Романа, який не пропускав нагоди з'їздити на тихе полювання і без трофеїв ніколи не повертався. Та тепер він щоранку «збирає гриби» в Ютюбі і тішиться здобутками українців, поляків, італійців… Наче сам збирає повні кошики пахучих дарунків — білих, підосичників, підберезників, лисичок…
Білі гриби українці здавна цінували й готували. Традиційне, давно усталене поєднання — гриби з картоплею. Хоча білі гриби добре пасують до м’яса та риби, як гарнір їх подають рідко, бо гриби — важка їжа, і разом із м’ясом створюють велике навантаження для шлунка.
Білі гриби можна смажити або тушкувати. Для цього краще взяти лише капелюшки. Смажити білі гриби треба на олії або свинячому салі, вершкове масло не годиться — у ньому надто багато води. Під час тушкування, навпаки, у гриби треба додати воду. Вийде дуже смачно, якщо перед тушкуванням гриби злегка обсмажити. Тушкувати білі гриби краще в тому посуді, в якому подаватимете їх на стіл.
Білі гриби дають наваристий і світлий бульйон, тому з них виходять дуже смачні супи та соуси. Грибний соус смакує з м’ясними і рибними стравами, овочами, рисом, макаронами.
Будь-яка м’ясна страва матиме чудовий смак із грибним соусом, та й не лише м’ясна — картопляні крокети або котлети, качка та гуска, варена чи смажена риба. Для грибного соусу потрібен грибний бульйон, зварений із грубо нарізаних свіжих грибів і цілих цибулин та проціджений. Зварені гриби потрібно накришити дрібніше, цибулю викинути. На вершковому маслі обсмажити борошно до легкого горіхового запаху, розчинити грибним бульйоном, потім сметаною, додати варені гриби та перець, посолити і варити усе разом, наприкінці щедро додавши вершкового масла.
Білі гриби заготовляють на зиму — сушать, заморожують, маринують, солять.
Найсмачніші страви, приготовані зі свіжих, щойно із лісу грибів. Але свіжі гриби можна замінити і сушеними або мороженими. Сушені білі перед приготуванням треба вимочити і зварити. Морожені можна не розморожувати, але якщо все ж вирішили це зробити, рідину, що утворилася, треба злити, а гриби злегка відтиснути, поклавши в сито або друшляк.
Найпростіший спосіб заготовки — сушіння грибів. Нарізати гриби скибочками і викласти в сушарку або в духовку з конвекцією. Сухі гриби зберігаються дуже довго без відчутної шкоди. Сушіння дає значне посилення аромату, деякі страви можна приготувати лише із сухими грибами, наприклад, до Святвечора на Різдво, свіжі не дадуть такого ефекту.
Щоб замаринувати білі гриби, їх треба зварити, злити рідину в окремий кухлик, поставити на вогонь, закип’ятити і додати на літр 1 лавровий листок, по 10 горошин чорного і духмяного перцю, 2 гвоздики, варити 3 хв і влити 50 мл оцту 9%. Гриби розкласти у банки і залити киплячим маринадом, закрутити кришками.
Локшина з білими грибами
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/09/%D0%BB%D0%BE%D0%BA%D1%88%D0%B8%D0%BD%D0%B0%20%D0%B7%20%D0%B3%D1%80%D0%B8%D0%B1%D0%B0%D0%BC%D0%B8.jpg)
1 патрана курка вагою близько 1,5 кг, 200 г свіжих білих грибів, 2 цибулини, 2 морквини, 2 стебла селери, 1 маленький корінь і зелень петрушки, маленький пучок кропу, 3 ст. ложки пряженого масла, 1 ч. ложка суміші перців горошком, сіль і мелений чорний перець.
Для локшини: 2 склянки борошна, 1 маленьке яйце, 2 жовтки, сіль.
Із курки, 2,5 л холодної води, 1 цибулини, 1 морквини, селери, кореня петрушки та перців горошком зварити бульйон. Процідити, куряче м’ясо дрібно нарізати.
Цибулю та моркву, що залишилися, нарізати невеликими кубиками. Гриби почистити і нарізати скибочками. Розігріти в пательні 2 ст. ложки олії, підсмажити цибулю на середньому вогні до м’якості. Додати моркву, смажити ще 5−7 хв. Перекласти овочі шумівкою на тарілку, у пательню влити решту олії, покласти гриби. Смажити на середньому вогні 5−7 хв. Повернути у пательню овочі, зменшити вогонь і готувати ще 2−3 хв. Перекласти вміст пательні в бульйон. Поставити його на мінімальний вогонь, поки робитимете локшину.
Для локшини у просіяне борошно з сіллю додати яйце, жовтки і влити трохи води. Замісити тісто, за потреби додати води (загалом близько ½ склянки). Енергійно вимісити еластичне тісто, що не прилипатиме до рук. Накрити, залишити на 30 хв. Розкачати тісто дуже тонко, нарізати стрічками завширшки 15 см. Потім кожну стрічку — на тонкі смужки. Дати локшині підсохнути 15−20 хв. Потім закип’ятити воду у великій каструлі, посолити, покласти локшину, варити майже до готовності, 2−3 хв. Відкинути на друшляк.
Покласти шматочки курки та локшину в бульйон з овочами, на сильному вогні довести до кипіння, варити 1 хв. Додати посічену зелень, посолити, поперчити і подавати гарячим. Узимку цей суп можна варити із сушеними білими грибами. Для цього жменю сушених грибів замочити в 1 склянці теплої води на 30 хв, потім гриби промити, нарізати соломкою далі - згідно з рецептом.
Жульєн із білих грибів
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/09/%D0%B6%D1%83%D0%BB%D1%8C%D1%94%D0%BD.jpg)
500 г свіжих білих грибів, 4 ст. ложки олії, 1 велика цибулина, 200 г сільської сметани, 1 ст. ложка борошна, 1 зубчик часнику, 300 г твердого сиру, сіль і чорний мелений перець.
Гриби очистити та ретельно вимити. Нарізати досить великими шматками.
Розігріти в пательні 2 ст. ложки олії, покласти гриби й тушкувати на середньому вогні 10 хв. Бульйон, що утворився після тушкування, злити в миску.
Цибулю очистити й дрібно посікти. Додати в гриби олію, що залишилася, і цибулю. Готувати 15 хв. Всипати в сметану борошно і ретельно перемішати, розтираючи грудочки. Додати в сметану грибний бульйон, сіль, перець, перемішати.
Влити сметанний соус у гриби. Тушкувати на малому вогні 10 хв, іноді помішуючи. Порційні форми для жульєну натерти часником. Розкласти жульєн. Зверху посипати натертим сиром. Розігріти духовку до 200°С. Форми помістити у форму з високими бортами. Влити у форму трохи води і поставити в духовку на 15 хв, до утворення рум’яної скоринки.